Rusi se dva meseca muče da osvoje kontrolu nad malim gradom u Ukrajini: Nailaze na žestok otpor
Dosadašnja taktika Rusa podrazumevala je kampanju za smanjenje otpora južno od grada, na mestima kao što je Sirotin, a zatim napad na ukrajinsku odbranu iz nekoliko pravaca
Skoro dva meseca prošla su otkako su ruske snage započele napad na mali ukrajinski grad Severodonjeck. Ali uprkos ogromnoj vatrenoj moći, oni još uvek ne mogu da potisnu odlučni ukrajinski otpor, niti preseku linije snabdevanja koje preostalim braniocima grada obezbeđuju dovod oružja i municije.
Žestoka ukrajinska odbrana Severodonjecka, uprkos teškim gubicima, naterala je Ruse da koncentrišu vatrenu moć na relativno malo područje i zaustave napore da osvoje kontrolu nad 10 posto teritorije u regionu Luganska koji još ne poseduju.
Ruski predsednik Vladimir Putin rekao je da je osvajanje Luganska i Donjecka jedan od glavnih ciljeva specijalne operacije ruske vojske koja je počela u februaru.
Za sada, operacija je u velikoj meri zaustavljena, a veliki deo Donjecka ostaje izvan dometa ruskih snaga.
Ruske snage postižu skromne dobitke - ruski ministar odbrane rekao je u nedelju da je grad Metelkino jugoistočno od Severodonjecka pod njihovom kontrolom, prenosi CNN.
Uprkos teškoj uličnoj borbi, oko 500 civila, uključujući desetinu dece, pronašlo je sklonište u hemijskoj fabrici Azot u Severodonjecku. Za razliku od Azovstala u Mariupolju, ova fabrika nudi malu zaštitu pod zemljom. Ukrajinski zvaničnici su rekli da ljudi u Azotu, koji su prethodno odbili da odu, imaju zalihe hrane ali više ne mogu da budu evakuisani zbog intenzivnih borbi.
Prema istraživačkom centru Instituta za proučavanje rata (ISV) u Vašingtonu, "ruske trupe se verovatno suočavaju sa sve većim gubicima i degradacijom trupa i opreme što će iskomplikovati pokušaje obnove ofanzivnih operacija na drugim kritičnim lokacijama dok se spora bitka za Severodonjeck nastavlja".
Međutim, Institut i dalje očekuje da će ruske snage verovatno biti u mogućnosti da zauzmu Severodonjeck u narednim nedeljama, ali po cenu da koncentrišu većinu svojih slobodnih vojnika u ovo malo područje.
Dosadašnja taktika Rusa podrazumevala je kampanju za smanjenje otpora južno od grada, na mestima kao što je Sirotin, a zatim napad na ukrajinsku odbranu iz nekoliko pravaca.
Ukrajinski zvaničnici kažu da Rusi povećavaju upotrebu dronova kako bi identifikovali njihove odbrambene pozicije.
Na drugim mestima duž aktivne linije fronta koja se proteže na više od 1.000 kilometara, malo teritorije je trenutno ustupljeno ili zauzeto.
Ruski primarni ciljevi u Donbasu su da preuzmu industrijske gradove Slavjansk i Bahmut, oba u Donjecku, ali su da sada zabeležili malo napredovanje ka oba cilja. Takođe bi mogli da budu ranjivi na kontranapade Ukrajine južno i zapadno od Izjuma.
Međutim, slika u južnoj Ukrajini je drugačija. Čini se da Rusi konsoliduju dobitke osvojene u prvim danima sukoba, duž linija koje im omogućavaju da brane obalni pojas u dubini. Ukrajinski kontranapadi ka gradu Hersonu ostvarili su ograničen napredak, pošto su Rusi sada dobro ukopani i pokazuju malo apetita da pokušavaju da osvoje više teritorije.
Britanski premijer Boris Džonson rekao je prošle nedelje prilikom druge posete Kijevu da je vreme ključni faktor.
- Sve će zavisiti od toga da li Ukrajina može da ojača svoju sposobnost da brani svoju zemlju brže nego što Rusija može da obnovi svoj kapacitet za napad - rekao je on.
(Telegraf.rs)