Čoveku koji je pokušao da ubije Regana odobreno bezuslovno oslobađanje: Imao mentalnih problema
Rečeno je da su Hinklijevi problemi sa mentalnim zdravljem "u remisiji" i da on više ne predstavlja opasnost
Savezni sudija je u sredu odobrio Džonu Hinkliju, čoveku koji je pucao i ranio predsednika Ronalda Regana i još trojicu u pokušaju ubistva 1981. godine, bezuslovno oslobađanje od preostalih ograničenja sa kojima se suočavao, prenose američki mediji.
Tokom saslušanja u Vašingtonu, američki okružni sudija Pol Fridman ukinuo je Hinkliju ograničenja putovanja i korišćenja interneta. On živi sam u Vilijamsburgu u Virdžiniji, izvestio je Foks njuz. Fridmanova naredba stupa na snagu 15. juna, saopšteno je.
Bari Levin, Hinklijev advokat, rekao je sudu u sredu da je sporazum o oslobađanju njegovog klijenta "kulminacija decenija rada" nakon što su medicinski stručnjaci doneli "jednoglasnu" odluku o njegovoj mentalnoj sposobnosti.
Tokom saslušanja u septembru, Fridman je rekao da će odobriti Hinkliju bezuslovno puštanje na slobodu, ali je tužiocima dao više vremena da prate Hinklija kada je prešao da živi sam nakon smrti svoje majke.
Fridman je tada rekao da su Hinklijevi problemi sa mentalnim zdravljem "u remisiji" i da on više ne predstavlja opasnost.
Godine 2016, Hinkli je pušten iz psihijatrijske bolnice gde je lečen od depresije i psihoze i dozvoljeno mu je da se preseli u zatvorenu zajednicu u Vilijamsburgu kako bi se brinuo o svojoj majci, koja je umrla u avgustu 2021.
Od kada je napustio bolnicu, Hinkli se pridržavao uslova koje je odredio sud i ostao je mentalno stabilan i asimptomatski, prema sudskim dokumentima.
- Hinkli nije upućivao verbalne pretnje i nije pokazivao ponašanje koje bi ukazivalo da bi naudio sebi, drugima ili imovini drugih. Nije pokazivao ometajuće ili problematično ponašanje - napisali su savezni tužioci sudu u prilog njegovom oslobađanju.
U septembru, Reganova ćerka, Peti Dejvis, napisala je u tekstu u Washington Post-u da se protivi Hinklijevom oslobađanju, rekavši da ne veruje da on oseća kajanje.
Hinkli, koji sada ima 67 godina, pucao je u Regana dok je predsednik izlazio iz hotela u Vašingtonu 30. marta 1981. godine, probušivši mu pluća i izazvavši teško unutrašnje krvarenje.
Među ranjenima su bili i sekretar za štampu Bele kuće Džejms Brejdi, agent Tajne službe Timoti Makarti i vašingtonski policajac Tomas Delahanti.
Hinkli je proglašen nevinim zbog ludila na suđenju 1982. godine.
Opsesija glumicom i načinom da je impresionira
Hinkli je postao opsednut filmom Taksista iz 1976. godine, u kojem poremećeni protagonista Travis Bikl (Robert De Niro) planira da ubije predsedničkog kandidata. Hinkli se zaljubio u Džodi Foster, koja je igrala u filmu. Kada je počela da pohađa Univerzitet Jejl, Hinkli se na kratko preselio u Nju Hejven u Konektikatu da bi je uhodio. Tamo je Foster slao ljubavna pisma i romantične pesme, a više puta ju je zvao i ostavljao poruke.
Ne uspevajući da uspostavi bilo kakav značajan kontakt sa glumicom, Hinkli je maštao o otmici aviona ili izvršenju samoubistva pred njom kako bi privukao njenu pažnju. Na kraju se odlučio da je impresionira ubistvom predsednika, misleći da će joj se, izborivši se za "mesto u istoriji", dopasti kao ravnopravnoj. Hinkli je pratio predsednika Džimija Kartera od države do države i uhapšen je u Nešvilu u Tenesiju pod optužbom za vatreno oružje. Bez novca, vratio se kući. Uprkos psihijatrijskom lečenju depresije, njegovo mentalno zdravlje se nije poboljšalo. Njegova meta je postao novoizabrani predsednik Ronald Regan 1981. U tu svrhu prikupljao je materijal o ubistvu Džona F. Kenedija.
Hinkli je pisao Fosterovoj neposredno pre pokušaja da ubije Regana.
- Tokom proteklih sedam meseci ostavio sam vam na desetine pesama, pisama i ljubavnih poruka u slaboj nadi da ćete se zainteresovati za mene. Iako smo par puta razgovarali telefonom, nikada nisam imao hrabrosti da ti jednostavno priđem i predstavim se. ... Razlog zašto sada nastavljam sa ovim pokušajem je taj što ne mogu više da čekam da vas impresioniram - napisao joj je tada.
(Telegraf.rs)