"Zapad može da promeni ishod sukoba u Ukrajini": Molba za teško naoružanje na ukrajinskoj liniji fronta

Roman Kostenko, ukrajinski poslanik i komandant specijalnih snaga rekao je u razgovoru za The Guardian da "pobeda sada zavisi od naših međunarodnih prijatelja".

Foto: Tanjug/AP

Specijalna operacija ruske vojske u Ukrajini traje već duže od tri meseca, a poslednjih dana mnogo se govorilo o naoružanju sa Zapada koje Ukrajinci treba da dobiju.

Naime, nakon što je američki predsednik  Džo Bajden rekao da SAD neće snabdevati Ukrajinu raketama koje mogu da dopru do Rusije, on je ubrzo promenio svoju odluku i rekao da će SAD obezbediti Ukrajini raketne sisteme većeg dometa, koji mogu precizno da pogađaju ruske ciljeve dugog dometa, u okviru paketa naoružanja vrednog 700 miliona dolara i koji će biti predstavljen danas.

SAD će obezbediti Kijevu artiljerijske raketne sisteme visoke mobilnosti koji mogu precizno da pogode ciljeve udaljene čak 80 km, nakon što je Ukrajina dala "uveravanja" da neće koristiti rakete za napad unutar teritorije Rusije, saopštili su visoki zvaničnici američke administracije.

A evo šta Ukrajinci misle o oružju sa Zapada.

Ljudi pod stalnom vatrom u Nikolajevu kažu da mogu da pobede Rusiju uz veću pomoć

Roman Kostenko, ukrajinski poslanik i komandant specijalnih snaga rekao je u razgovoru za The Guardian da "pobeda sada zavisi od naših međunarodnih prijatelja".

Gomila smrtonosnog oružja nalazi se duž hodnika pored kancelarije Romana Kostenka u južnom ukrajinskom gradu Nikolajevu - džinovske rakete nalik na cev Džavelin i moćan zeleni cilindar.

- To je NLAW protivtenkovsko oružje koje je isporučila Britanija. Iskoristili smo ga - objasnio je Kostenko.

Kada je Rusija započela vojnu operaciju 24. februara, Kostenko je bio u Kijevu. Zamenio je odelo i kravatu, svoju "uniformu političara" za vojnu uniformu i požurio u Nikolajev na južnoj liniji fronta. Do ovog trenutka ruske trupe su praktično opkolile grad i njegovu luku na reci Bug. Zauzeli su nikolajevski aerodrom i napredovali sa severoistoka.

- Stigao sam u poslednjem trenutku - rekao je.

Građani su gomilali gume i pravili molotovljeve koktele pripremajući se za uličnu borbu. Ukrajinska vojska je, međutim, uspela da potisne Ruse nazad. Kostenko je pokazao video snimak ruskog položaja na periferiji Nikolajeva. Bilo je tela neprijateljskih vojnika poginulih u ukrajinskom artiljerijskom udaru, kao i napuštenih terenskih topova i vozila.

Od ovog neuspelog upada borbe su se pretvorile u "rat raketa i artiljerije", rekao je Kostenko. Linija fronta na jugu ide otprilike duž administrativne granice između Hersonske oblasti koju je okupirala Rusija i Nikolajeva, 12 milja (20 km) severno. To je svetlucavi pejzaž zelenih žitnih polja i stepskih sela, sada pod stalnom vatrom.

Ruske haubice mogu sa lakoćom da gađaju Nikolajev. U subotu je projektil pao na stambeni blok u gradu, pri čemu je jedna osoba poginula, a sedam povređeno. Ukrajincima nedostaju raketni sistemi velikog dometa koji bi im omogućili uzvratnu vatru, kao i odbrambene protivvazdušne baterije, rekao je Kostenko. U međuvremenu sede u improvizovanim rovovima pod vatrom.

- Veoma je teško preživeti dok vas artiljerija pogađa 24 sata dnevno, 7 dana u nedelji - dodao je Kostenko. Džavelini koje su poslale SAD bili su neefikasni jer su Rusi sakrili svoja oklopna vozila u mreži kanala za navodnjavanje iz sovjetskog doba, objasnio je on.

- Naše protivtenkovsko oružje ih ne vidi. Ako nam naši partneri daju tešku artiljeriju i napredne sisteme kao što su MRLS (raketni sistemi sa višestrukim lansiranjem), možemo da pobedimo i povratimo okupiranu teritoriju - rekao je.

Za sada, ukrajinski vojnici mogu da ostvare samo lokalne taktičke dobitke. U ponedeljak su ponovo zauzeli selo na severoistoku Hersona. Kostenko je rekao da je Rusiji ostalo dosta tenkova i zaliha municije. Borbe na jugu, i na istoku gde se vodi bitka za grad Severodonjeck, ličile su na Drugi svetski rat sa modernim oružjem, rekao je on. Rusi su, priznao je, bili u prednosti.

Poslanik, sekretar Odbora za nacionalnu bezbednost, odbranu i obaveštajne poslove, proveo je 15 godina kao vojnik. Dva puta je ranjen krajem 2014. godine dok se borio na aerodromu u Donjecku protiv Rusa i njihovih opunomoćenika separatista. Odrastao je u selu izvan Hersona koje sada kontroliše Moskva, gde su ruski vojnici upali u kuću njegovih roditelja, opljačkali njegovu paradnu uniformu i odneli sav nameštaj, rekao je on.

Kostenko je sugerisao da je cilj Vladimira Putina da zauzme Donbas i pripoji ukrajinsku obalu Crnog mora, čineći je "zemljom koja nije na moru", nakon što nije uspeo u svom prvobitnom cilju rušenja vlade Kijeva kako bi vratio Ukrajinu pod ruski uticaj i da demonstrira vojnu nepobedivost Moskve.

"Pobeda sada zavisi od naših međunarodnih prijatelja"

Kao član liberalne proevropske partije Golos, pohvalio je Veliku Britaniju, SAD i Poljsku.

- Volimo Borisa Džonsona. Britanija je zemlja koja je jasno iznela svoj stav. Stoji pri svojim vrednostima. Ne plaši se Ruske Federacije. Imamo nekoliko britanskih dobrovoljaca koji se bore sa nama. Ceo civilizovan svet se bori protiv Rusije, a ne samo protiv Ukrajine - rekao je.

Manje je bio oduševljen Nemačkom i Francuskom.

- Neki od naših partnera se ponašaju veoma oprezno. To je neobjašnjivo. Ne prozivaju neprijatelja. Borimo se protiv totalitarizma - rekao je ogorčeni Kostenko.

Stanovnici Nikolajeva su se, u međuvremenu, navikli na udare koji potresaju grad iz sata u sat. Više od mesec dana nije bilo vode nakon što je cevovod uništen. Prošle nedelje je konačno ponovo priključen dovod za pranje. Nema vode za piće. Isporučuje se u grad, veliki centar brodogradnje u vreme SSSR-a, u velikim plastičnim bocama. Otišlo je oko 40 odsto njenog stanovništva.

Niko ne zna kada će ukrajinska armija moći da povrati Herson, koji je zauzet prvih dana specijalne operacije. Kremlj kaže da ta oblast sada pripada Rusiji. Nedavno je zabranio stanovnicima da beže i minirao je put koji vodi ka Nikolajevu. Planovi za održavanje "referenduma" o pridruživanju Moskvi stavljeni su na čekanje zbog nedostatka podrške javnosti.

- Devedeset devet odsto zemlje ne želi Rusiju - rekao je poslanik.

- Pobeda sada zavisi od naših međunarodnih prijatelja. Imamo dosta kalašnjikova i mitraljeza. Ako dobijemo dovoljno teškog naoružanja, Rusija neće moći da ide dalje - dodao je.

- Zapad može da promeni ishod ovog rata - naglasio je.

Video: Rusi lansirali raketu: Sarmat ili Satana sve je jedno jer pogađa svaku tačku na planeti

(Telegraf.rs)