"Stavljali su mi kesu na glavu, pretili da ću ostati bez bubrega": Ispovest Aleksandra kog su zarobili Rusi

Ruske trupe uspele su na početku rata da preuzmu kontrolu nad Hersonom. Ukrajinske TV stanice ubrzo su zamenjene ruskim, a zapadni proizvodi u radnjama ubrzo su zamenjeni ruskim alternativama. Iako su nestajali proizvodi i  TV programi, mnoge je više počelo da brine to što su iznenada počeli da nestaju i ljudi

Foto: Tanjug/AP

Aleksandar Guz iz Hersona ispričao je u ispovesti za BBC svoje traumatično iskustvo koje je proživeo dok je bio u ruskom zarobljeništvu. 

- Stavljali su mi kesu na glavu, pretili su da ću ostati bez bubrega - počinje svoju priču Aleksandar.

Pre rata on je sa suprugom živeo u Biložerki, malom selu u Hersonskoj oblasti. Kao mlad služio je u vojsci, ali sada godinama vodi privatan biznis i jedan je od članova mesne zajednice u svom selu.

On i njegova supruga su od početka bili antiruski nastrojeni. Ona nije propuštala sastanke proukrajinskih grupa, a on je pokušao sve kako bi sprečio da ruske trupe uđu u njihovo selo. Upravo zbog toga je bio među prvim meštanima koje su Rusi zarobili u tom mestu.

- Jednan kanap su mi vezali oko vrata, drugi oko zglobova - kaže on.

Aleksandar zatim dodaje da je sve vreme dok su ga Rusi ispitivali, morao da drži noge raširenim.

- Kada im na neko pitanje nisam odgovorio, udarali su me između nogu. Kada sam od bolova pao, počeo sam i da se gušim. Dok sam pokušavao da ustanem, nastavljali su da me tuku, a onda me ponovo ispituju - priseća se on.

Ruske trupe uspele su na početku rata da preuzmu kontrolu nad Hersonom. Ukrajinske TV stanice ubrzo su zamenjene ruskim, a zapadni proizvodi u radnjama ubrzo su zamenjeni ruskim alternativama. Iako su nestajali proizvodi i  TV programi, mnoge je više počelo da brine to što su iznenada počeli da nestaju i ljudi.

Što su Rusi bili prisutniji u mestima, ljdi su se sve više plašili da progovore. Iz svojih telefona su brisali fotografije i snimke iz straha da ih Rusi ne uhvate i zadrže na kontrolnim punktovima.

Pre nego što je izbrisao fotografije iz telefona, Aleksandar je svom sinu u inostranstvu prosledio dokaze brutalnih povreda koje je zadobio.

Među ljudima koji su poput Aleksandra takođe zadobvili teške povrede je i novinar nezavisnog lista Oleg Baturin. On tvrdi da su ga u prvim danima rata Rusi kidnapovali, a zatim zatvorili i mučili.

- Vikali su mi da kleknem na kolena. Pokrili su mi lice i stavili ruke na leđa. Tukli su me po rebrima, rukama i nogama. Udarali su me čak i cevkom mitraljeza - kaže Oleg.

Kada je nekoliko dana kasnije otiša kod lekara saznao je da su mu slomljena četiri rebra. Tokom osam dana boravka u ruskom zatvoru prisustvovao je brojnim tučama, a video je i pogubljenje jednog mladića.

I Aleksandar i Oleg sada su na sigurnom i nalaze se na teritoriji koju kontroliše Ukrajina. Obojica su novinarima BBC-a dostavili fotografije svojih povreda koje svedoče kakav su užas pretrpeli u zatvoru.

Jedan od doktoira iz Hersona koji je želeo da ostane anoniman pokazao je novinarima BBC-a dokumentaciju na kojoj je vide brojne povrede koje su ljudi zadobili.

- Bilo je znakova telesnog sakaćenja, neki su imali i opekotine po genitalijama, jedna devojka koja je silovana imala imala je i prostrelnu ranu na glavi i opekotine po leđima - objašnjava lekar.

Lekar tvrdi da među civilima ima dosta njih koji su povređeni, ali koji su se zatvorili u kuće i odbijali lekarsku pomoć.

- Neki se plaše da izađu napolje, neki osećaju psihički pritisak. Rusi prete da će im pobiti porodice, zastrašuju ih na sve moguće načine - tvrdi lekar.

Rusko Ministarstvo odbrane nije odgovorilo na poruku redakcije BBC-a, kada su ih pitali za komentar povodom ovih optužbi zlostavljanja civila. Nedavno je portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao da su navodi o ratnim zločinima u Buči lažni i iscenirani.

Video: Ukrajinka Ana za Telegraf: Snaja s 3 deteta već 7 sati čeka na granici i ko zna koliko će čekati

(Telegraf.rs)