Treba li da strahujemo: Nespremni smo dočekali koronu, da li smo opremljeni za novu pandemiju?

SARS-CoV-2 nastavlja da mutira, izazivajući rekordno veliki broj infekcija u 2022. godini i postavlja se pitanje o budućnosti putanje ove pandemije, naveli su autori izveštaja

Foto: Shutterstock

Svet je bio nespreman za pandemiju kovida-19 i ostaje veoma ranjiv za svaku novu zdravstvenu krizu, zaključeno je na panelu Svetske zdravstvene organizacije (SZO).

- Godinu dana kasnije, a politički fokus na pripremu za još talasa slabi. Počeo je rad na sprečavanju sledeće pandemije, ali sadašnjim tempom, biće potrebne godine da se to završi - naveli su stručnjaci iz Nezavisne komisije za spremnost i odgovor na pandemiju u izveštaju pod naslovom „Transformisanje ili petljanje? Neaktivnost postavlja temelje za još jednu pandemiju“, objavljenom u sredu.

Panel koji je vodila bivša premijerka Novog Zelanda Helen Klark poziva na neprekidnu akciju da se predupredi naredna pandemije jer se svet suočava sa stalnim gubicima zbog virusa.

- Svaka smrt je lični gubitak i ima odjek po zdravlje, socijalne i ekonomske uticaje na porodice, zajednice i zemlje. Ovi gubici su mogli da budu sprečeni, ali nisu - navedeno je tokom panela.

Opsežna istraga veća prošle godine već je otkrila propuste i nedostatke u međunarodnim i nacionalnim odgovorima vlada, koji na kraju nisu zaštitili javnost.

- Politički lideri imaju sve razloge – priliku i znaju kako – da zaustave da se ovakva pandemija više ne ponovi - naveli su stručnjaci.

U ažuriranom izveštaju je utvrđeno da je svetski odgovor na kovid-19 i dalje "nedovoljan" i "nepravedan".

- Pojaviće se nove pretnje od pandemije. Rizici da za njih ne budemo bolje pripremljeni su veliki, a nereagovanje je teško shvatiti. SARS-CoV-2 nastavlja da mutira, izazivajući rekordno veliki broj infekcija u 2022. godini i postavlja se pitanje o budućnosti putanje ove pandemije - naveli su autori izveštaja.

Stručnjaci su pozvali da se investira u mere za prevenciju pandemije, trajni politički pritisak i odgovornost, pravičan pristup vakcinama, dijagnostici, terapiji i zalihama, kao i finansijsku podršku u vezi sa pandemijom.

- Uspeh u zaustavljanju pandemija doći će samo uz solidarnost, međusobnu afirmaciju i akciju kako bi se osiguralo da nijedna zemlja ne bude slaba karika. Kovid-19 ubio je milione i uticao na život skoro svih na ovoj planeti, napredujući i pogoršavajući nejednakosti - naveli su stručnjaci.

Oni su dalje ukazali na duboke globalne nejednakosti koje je pogoršala pandemija, kao i na opasnosti samozadovoljstva i apatije u vezi sa kovidom-19.

- Samozadovoljstvo se pojavilo među onima koji imaju pristup alatima za sprečavanje, dijagnostikovanje i lečenje kovida-19, a ti alati su daleko od univerzalno dostupnih. Moramo nastaviti da dokumentujemo evoluciju virusa, reagujemo na nove talase i ne rasipamo teško stečene dobitke - navodi se u izveštaju.

(Telegraf.rs)