Premijer Šri Lanke podneo je ostavku nakon višemesečnih protesta
Taj potez je usledio pošto je uveden policijski čas širom zemlje nakon nasilja na protestima u Kolombu
Premijer Šri Lanke Mahinda Rajapaksa podneo je ostavku nakon višemesečnih protesta zbog produbljivanja ekonomske krize u zemlji i poziva liderima iz vladajuće porodične dinastije da se povuku.
Taj potez je usledio pošto je uveden policijski čas širom zemlje nakon nasilja na protestima u Kolombu, gde su provladine pristalice napale demonstrante, a policija je odgovorila suzavcem i vodenim topovima.
Mahinda Rajapaksa je navodno zamolio da podnese ostavku od strane njegovog brata, predsednika Gotabaje Rajapaksa, na specijalnom sastanku u petak, u pokušaju da smiri demonstrante.
Demonstranti su pozivali da se oba člana moćne političke dinastije Rajapaksa u Šri Lanki sklone sa dužnosti zbog lošeg rukovanja ekonomijom i guranja zemlje u najgoru finansijsku krizu od nezavisnosti.
Mahinda Rajapaksa, koji je bio predsednik deceniju između 2005. i 2015., navodno je pružao otpor da se povlači, ali je u ponedeljak tvitovao: „Odmah sam podneo ostavku na mesto premijera predsedniku"
Ostavka je najnoviji ustupak koji su učinili Rajapaksi suočeni sa dugotrajnim besom i protestima. Predsednik se nedavno složio da ukine amandman na ustav koji je koncentrisao vlast u njegovim rukama i vrati vlast parlamentu.
Ostali članovi porodice Rajapaksa koji su ranije imali mesta u vladi takođe su podneli ostavku, a predsednik je jedini preostali član političke porodice koji je još uvek na vlasti.
Gotabaja Rajapaksa, nadaleko poznat kao Gota, više puta je govorio da neće podneti ostavku na mesto predsednika, uprkos glasnom pozivu protesta „Idi kući“.
Ostavka Mahinde Rajapakse znači da će vlada biti raspuštena.
Očekuje se da će Gotabaja Rajapaksa, koji ostaje na funkciji izvršne vlasti, pozvati članove svih političkih partija da formiraju međustranački kabinet, opisan kao „vlada jedinstva“, u nastojanju da sprovede određenu političku stabilnost usred široko rasprostranjenih antivladinih nemira.
Rajapakse su u velikoj meri kontrolisali politiku Šri Lanke već dve decenije, ali ekonomska kriza je potresla njihovu vlast. Devizne rezerve Šri Lanke pale su toliko nisko da zemlja ne može sebi da priušti uvoz osnovnih potrepština, što dovodi do nestašice goriva, hrane i lekova.
Ljudi su bili primorani da trpe dnevne nestanke struje do 10 sati, što je podstaklo masovne proteste širom zemlje od marta.
Ponedeljak je obeležio nasilnu smenu u demonstracijama. Dok su antivladini protesti ostali uglavnom mirni, prošlog meseca je jedan demonstrant ubijen, a desetak povređeno nakon što je policija pucala na grupu koja je demonstrirala protiv povećanja cena goriva u Rambukkani, gradu udaljenom 80 kilometara od Kolomba.
U ponedeljak ujutru, tenzije su dodatno rasplamsane kada se stotine provladinih pristalica okupilo ispred rezidencije premijera u Kolombu i pozvalo Mahindu Rajapaksu da ne podnese ostavku.
Grupa, od kojih su neki bili naoružani palicama i drvenim šipkama, zatim je pokrenula napad na obližnji kamp za proteste protiv vlade, a policija je navodno posmatrala kako su sukobi počeli.
Policija je upotrebila suzavac i vodene topove, a desetine su povređene i prebačene u bolnicu. Vojska i paravojne trupe su raspoređene na to mesto, a u toj oblasti je proglašen policijski čas.
Gotabaia Rajapaksa je na Tviteru napisao: „Snažno osuđujem nasilna dela koja se dešavaju od strane onih koji podstiču i učestvuju, bez obzira na političku pripadnost. Nasilje neće rešiti trenutne probleme.”
Međutim, mnogi su brzo istakli da su napade izazvale pristalice Rajapakse.
Ekonomska situacija u Šri Lanki je i dalje teška, a zemlja je praktično bankrotirala. Već je kasnila sa svojim milijardama stranih zajmova i u pregovorima je sa Međunarodnim monetarnim fondom o hitnom zajmu i finansijskoj pomoći kako bi se zemlja podigla na noge.
(Telegraf.rs)