"Ruske tenkove pretvaramo u konzerve": Ukrajina granatama iz 3D štampača pravi novo smrtonosno oružje

Dron oktokopter košta oko 10.000 dolara, a očekivana cena za RKG-1600 biće ispod 100 dolara, što je vrlo isplativ način borbe protiv brojnije vojske, pogotovo ako se u obzir uzme činjenica da svako rusko borbeno vozilo BMP-3 košta oko 800.000 dolara

Foto-montaža: Tanjug/AP, Twitter/@KyleJGlen

Dronovi su u ratu u Ukrajini postali novo smrtonosno oružje. Kako piše britanki The Telegraph, kijevske snage počele su navodno da koriste tehnologiju 3D štampača kako bi staroj ratnoj mašineriji "udahnule novi život".

Naime, zastarele granate, koje danas predstavljaju veću opasnost za vojnika koji ih koristi, nego za neprijatelja, "pojačane" su tzv. plastičnim perajima koje su ih pretvorile u vrlo učinkovito oružje.

To dokazuju i navodni snimci koje je objavila kompanija Aerorozvidka, koja blisko sarađuje sa ukrajinskom vojskom. Upravo su oni proizvelo i na granate iz sovjetskog doba pričvrstili pomenuta  "peraja" pa modifikovano oružje sad vrlo precizno uništava ruske tenkove i druga oklopna vozila. Ovakve nove granate već su prozvali "novim snajperistima" bojnog polja.

Reč je o protivtenkovskim, ručnim, kumulativnim granatama RKG-3 iz sovjetskog vremena koje sad imaju "repne peraje" iz 3D štampača koje stabilizuju njihov pad. Originalno oružje prvi p jeut predstavljeno 1950. godine, kad je granata bila i dizajnirana za ručno bacanje na tenkove i oklopna vozila. Telo granate zapravo je bojeva glava i opremljena je eksplozivnim nabojem. Prilikom eksplozije, mlaz rastopljenog bakra ogromnom brzinom šalje se u spremnik, a sam udar može da bude koban čak i za tradicionalni čelični oklop tenka ili drugog borbenog vozila.

Granata RKG-3 preimenovana je u RKG-1600 nakon što su joj je dodata ova peraja. Novo oružje teži oko jednog kilograma. Testovi su pokazali kako nova, stabilizovana granata može da pogodi metu na udaljenosti od jednog metra sa visine od 300 metara.

Videozapisi koje je objavila kopmanija Aerorozvidka prikazuju dronove oktokoptere ukrajinske proizvodnje sa dve bombe RKG-1600 postavljene ispod njih. Na navodnim snimcima koji su objavljeni na društvenim mrežama može se videti kako se ove snage bacaju na ruske snage. U jednom videu, RKG-1600 navodno pada ravno kroz otvoreni krov u vozilo koje koriste ruske trupe.

Telegraf nije mogao nezavisno da proveri istinitost ovih video snimaka.

Oktokopteri, koji imaju osam motora i propelera, takođe nose kamere, pa operateri, koji se često nalaze stotinama metara dalje, mogu precizno da odaberu svoje mete. Pomenuti dronovi toliko su mali da ih je navodno gotovo nemoguće videti ili čuti sa zemlje, posebno noću, piše The Telegraph.

Kompanija Aerorozvidka pravi je primer "vojne start-up zajednice" koja je nastala tokom rata u Ukrajini. Čine je dobrovoljci i zaljubljenici u dronove i IT entuzijasti, a njihove modifikovane granate do sada su navodno uništile desetak ruskih tenkova i borbenih vozila.

- Ruske tenkove pretvaramo u konzerve i limenke! - objavili su iz kompanije Aerorozvidke na svom Fejsbuk profilu.

Upotreba 3D štampača, novina je u ratovanju, ali s obzirom da raspoloživost dostupnih materijala raste, znači da su proizvedeni delovi sposobni da izdrže ekstremne pritiske. Očekuje se da će se pomenuta tehnika uskoro sve češće koristiti i u složenijim vojnim sistemima.

A osim očite taktičke koristi, ovakve inovacije u vojnoj industriji imaće i ogroman ekonomski učinak. Naime, dron oktokopter košta oko 10.000 dolara, a očekivana cena za RKG-1600 biće ispod 100 dolara, što je vrlo isplativ način borbe protiv brojnije vojske, pogotovo ako se u obzir uzme činjenica da svako rusko borbeno vozilo BMP-3 košta oko 800.000 dolara.

Video: Putanja pada bespilotne letilice u Zagreb: Navodno, reč je o SSSR dronu Striž

(Telegraf.rs)