Da li je Nemačka postala deo sukoba u Ukrajini? Stručnjaci izneli svoje mišljenje
Izveštaj je nastao još u martu, tačnije pre odluke Savezne vlade i Bundestaga da isporuče nemačke tenkove direktno Ukrajini
Olaf Šolc brine da bi Nemačka mogla biti uvučena u sukob u Ukrajini. Izveštaj naučne službe u Bundestagu sada pokazuje da se prema međunarodnom pravu isporuka oružja može smatrati ulaskom u sukob - pod jednim uslovom. Obuka ukrajinskih vojnika na zapadnom oružju koje se isporučuje u zonu borbenih dejstava može, prema međunarodnom pravu, da predstavlja učešće Zapada u ratu. Ovo proizilazi iz izveštaja naučne službe Bundestaga, koji je dostupan RND.
Shodno tome, prema međunarodnom pravu postoji konsenzus da se podrška Zapada Ukrajini isporukom oružja ne računa kao ulazak u rat – sve dok Zapad ne učestvuje u neprijateljstvima. Ovo važi "bez obzira na obim isporuka” i bez obzira da li je oružje „ofanzivno” ili „odbrambeno”.
Međutim, pravno mišljenje dalje kaže: "Samo ako bi, pored snabdevanja oružjem, bilo davanje instrukcija strani u konfliktu ili obuka na takvom oružju, napustilo bi se bezbedno područje "neratovanja"."
Izveštaj stručnjaka, koji nezavisno savetuju poslanike, ispisan je na 12 strana i nazvan je: "Pravna pitanja vojne podrške Ukrajini od strane NATO država između neutralnosti i učešća u sukobu“.
Izveštaj je nastao još u martu, tačnije pre odluke Savezne vlade i Bundestaga da isporuče nemačke tenkove direktno Ukrajini.
Povelja Ujedinjenih nacija, za koju se Rusija takođe oseća vezanom, dozvoljava svakoj državi da „podrži napadnutu državu bez potrebe da sama postane strana u sukobu”.
- Država koja podržava preuzima ne-neutralnu ulogu, ali bez obzira na to nije uključena u sukob - navodi se u izveštaju.
Reč je o ulozi takozvanog „ne-ratovanja“, koji je u međuvremenu zamenio „tradicionalnu neutralnost“ prema međunarodnom pravu.
Ukrajinski vojnici već vežbaju u Nemačkoj
Međutim, izveštaj je izazvao veliku pažnju jer Nemačka sada ne samo da je najavila direktne isporuke oružja, već i učešće u obuci ukrajinskih trupa na zapadnom oružju – očigledno čak i na nemačkom tlu.
Ministarka odbrane Kristin Lambreht (SPD) rekla je prošle nedelje u američkoj vojnoj bazi na vojnoj konferenciji u Ramštajnu: „Radimo zajedno sa našim američkim prijateljima na obučavanju ukrajinskih trupa o artiljerijskim sistemima na nemačkom tlu.“
Pored toga, Bundesver bi zajedno sa Holandijom trebalo da obuči ukrajinske vojnike na samohodnim haubicama, a municija bi trebalo da bude dostupna Ukrajini, smatra Lambreht.
Spremnost da se to učini nalazi se i u zajedničkoj odluci poslaničkih grupa semafor koalicije i CDU/CSU da podrže Ukrajinu, koja je doneta prošle nedelje.
Portparol američkog Ministarstva odbrane Džon Kirbi čak je u petak rekao da američka vojska već obučava ukrajinske trupe važnim sistemima naoružanja. Obuka se odvija u američkim vojnim bazama u Nemačkoj uz konsultacije sa saveznom vladom, koja podržava koordinaciju i organizaciju.
Dve grupe od oko 50 ukrajinskih oružanih snaga trenutno se obučavaju na američkim artiljerijskim topovima. Oni bi onda, zauzvrat, trebalo da obučavaju svoje trupe nazad u Ukrajini.
Leva frakcija: Ampel i Union su od Nemačke napravili "aktivnu ratnu stranu“
Sa tačke gledišta levičarske frakcije u Bundestagu, Nemačka rizikuje da bude direktno uvučena u sukob u Ukrajini.
- Semafor koalicija i Unija učinili su Nemačku aktivnom ratnom stranom odlukom Bundestaga da isporuči teško naoružanje Ukrajini, kao i da obučava ukrajinske vojnike u Nemačkoj ili na teritoriji NATO - rekla je Žaklin Nastić, predsednica Odbora za odbranu i portparolka politike ljudskih prava Linken.
- Ako savezna vlada sada planira direktne isporuke oružja i obuku, ona ponovo krši svoju reč. To takođe izlaže čitavu Evropu potpuno nekontrolisanoj opasnosti, koja u najgorem slučaju može da se završi nuklearnim ratom, kako je pre samo nekoliko dana upozorio kancelar Šolc - kaže Nastić.
Šolc je rekao za „Spiegel” pretprošle nedelje u vezi sa mogućim nemačkim isporukama oružja Ukrajini da se „direktna vojna konfrontacija između NATO-a i visoko naoružane supersile poput Rusije, nuklearne sile, mora izbeći”.
- Činim sve da sprečim eskalaciju koja bi mogla da dovede do Trećeg svetskog rata - rekao je Šolc.
Mislio je, između ostalog, i na pozive za zonu zabrane letova, čiju usklađenost onda treba da provere i zemlje NATO-a. U stvari, postoji konsenzus da bi se neprijateljstva koja su rezultat toga računala kao ulazak Zapada u rat prema međunarodnom pravu. To potvrđuje i naučna služba.
"Za Putina Nemačka je već strada u sukobu"
Ministarka spoljnih poslova Nemačke Analena Berbok je uvek isticala da su "crvena linija" za neratovanje zapadne trupe u zoni borbenih dejstava. U izveštaju se navodi da bi se računala i borbena dejstva sa teritorije NATO – poput lansiranja borbenih aviona sa ukrajinskim pilotima.
Ukrajinski ambasador u Nemačkoj Andrij Melnik, koji je strah od isporuka oružja listu „Bild am zontag” opisao kao „potpunu besmislicu”.
- Za Putina, Nemačka je dugo bila strana u ratu. Svako ko želi da spreči eskalaciju rata sada mora da nam pomogne da postavimo Putina na njegovo mesto - rekao je Melnik.
(Telegraf.rs)