Za reformu Evropske unije 325 preporuka, na redu i izmene osnovnih ugovora

Preporuke bi trebalo da pomognu da se ostvari skoro 50 ciljeva u devet oblasti

Brisel / Foto: Shutetrstock

Plenarna skupština Konferencije o budućnosti Evrope je na svom poslednjem sastanku u petak i u subotu u Strazbrgu usvojila 325 preporuka za reformu Evropske unije, objavio je u subotu Evropski parlament, od kojih neke podrazumevaju i izmene temeljnih ugovora EU.

Plenarna skupština zaključila je svoj rad, a evroposlanici odobrili ishod i najavili da će Evropski parlament započeti reformu Unije, uključujući i pokretanje pitanja izmena ugovora o Evropskoj uniji, na osnovu 178 predloga s panela građana, nacionalnih panela i 43.743 doprinosa na višejezičnoj digitalnoj platformi.

Namera je da se preporukama ostvari 49 ciljeva u devet tematskih područja, saopštio je Evropski parlament, prenose mediji.

Delegacija Evropskog parlamenta je odlučila da podrži nacrt preporuka plenarne skupštine, a evroparlamentarci su naglasili važnost dosadašnje uloge Parlamenta, koji je građanima jamčio da će se njihov doprinos nalaziti u središtu rasprava tokom celog procesa. Predstavnici pet političkih grupacija, koji predstavljaju veliku većinu (nacionalisti, socijalisti, liberali, zeleni i levica), saglasili su se da su nacrti preporuka veliko političko dostignuće.

Takođe su istakli i konkretna postignuća Parlamenta, koji je osigurao demokratski proces, na primer, osnivanje radnih grupa, odgovornima za nacrte preporuka plenarne skupštine.

Evroparlamentarci iz redova konzervativaca i krajnje desnice smatraju da preporuke ne odražavaju javno mišljenje u Uniji, pa su izjavili da ih njihove grupacije neće podržati. Sednica je započela tako što su predsednici radnih grupa i predstavnici građana predstavili preporuke, a gotovo su se svi govornici složili da se preporuke sastoje od važnih reformi temeljenih na predlozima građana.

Predstavnici četiri institucionalnih komponenata Konferencije (EP, Parlament EU, Evropska komisija i nacionalni parlamenti) odobrili su preporuke konsenzusom.

Predsedavajući Konferencije Gaj Verhofštad je u svom govoru u ime delegacije Parlamenta potvrdio da će političke grupacije tokom plenarne skupštine EP-a od 2. do 5. maja predstaviti rezoluciju kojom bi se pozvalo na reviziju osnivačkih ugovora Unije. Kazao da je zbog Konferencije shvatio važnost participativnih mehanizama, koji upotpunjuju predstavničku demokratiju, dodavši da evroposlanici moraju da streme tome da osiguraju da se preporuke Konferencije pretvore u reforme potrebne Uniji.

(Telegraf.rs)