Strašno upozorenje najvećeg živog svetskog filozofa: Približavamo se najopasnijoj tački u ljudskoj istoriji

Poznati lingvista i društveni kritičar proživeo je nekoliko važnih događaja 20. veka, ali kaže da se sada "suočavamo sa perspektivom uništenja" ljudskog života na Zemlji

Foto: Profimedia/Heuler Andrey/AFP

Uz tekuću klimatsku krizu i mogućnost izbijanja nuklearnog rata, Noam Čomski (93), koji važi za jednog od najvažnijih živih svetskih intelektualaca, upozorava da se "približavamo najopasnijoj tački u istoriji čovečanstva".

Poznati lingvista i društveni kritičar proživeo je nekoliko važnih događaja 20. veka. U nedavnom intervjuu za The New Statesman, prisetio se kako se osećao užasnuto dok je "slušao Hitlerove govore na radiju" kada je imao šest godina i pisao o padu Barselone 1939. kada je imao 10 godina.

Međutim, sada Čomski kaže da se "suočavamo sa perspektivom uništenja" ljudskog života na Zemlji.

Klimatske promene

Klimatske promene bile su centralna tema njegovih skorašnjih radova, u kojima piše o neraskidivoj vezi globalnog zagrevanja i kapitalizma. On je smatrao da je Zemlja neizdrživa u "vremenskoj skali" koju su kapitalističke zemlje kao što su SAD napravile za nju, čak i uz uspostavljanje politike posvećene smanjenju proizvodnje ugljenika.

- Ne postoji niko drugi osim Donalda Trampa - u istoriji - ko je učinio više da pokuša da dovede ljudsku rasu do izumiranja - rekao je Čomski, dodajući da "ništa drugo nije bitno" ukoliko je budućnost uništena.

On je naveo Trampovu politiku koja se fokusira na "maksimiziranje fosilnih goriva" i "smanjivanje" propisa koji se bave klimatskim promenama.

Čomski je takođe uporedio "Trampov fanatizam" sa Hitlerovim nacističkim mitinzima, opisujući, posebno, snažnu bazu republikanaca protiv rešavanja klimatskih promena kao "zaista opasnu pobunu". On je opisao partijsko zanemarivanje globalnog zagrevanja kao "smrtnu presudu" za čovečanstvo.

Rusija - Ukrajina

Otac Čomskog, koji je bio jevrejskog porekla, rođen je u današnjoj Ukrajini. Na pitanje koje bi mogle biti motivacije ruskog predsednika Vladimira Putina za specijalnu operaciju u Ukrajini, Čomski je izjavio da nije dovoljno da se sukob jednostavno otpiše kao stvar Putinovog "izvrnutog" uma.

- Putin je zabrinut za demokratiju kao i mi - rekao je Čomski, misleći na istoriju političkog i ekonomskog dometa SAD na Istoku. Kao primer je naveo septembar 2021, kada su SAD poslale Ukrajini napredno oružje u ime "pojačane vojne saradnje".

Čomski je ukazao i na "Iran 1953, Gvatemalu 1954. i Čile 1973." pre nego što je rekao "da bismo trebali da poštujemo i divimo se ogromnoj posvećenosti Vašingtona suverenitetu i demokratiji".

Rusija - Kina

Na pitanje o odnosima Rusije sa Kinom i da li misli da postoji šansa da oni udruže snage kako bi postali supersila u trenutnim okolnostima, Čomski je odgovorio da je to odnos zasnovan na strategiji, a ne na pravom "partnerstvu".

Praveći poređenja sa nedostatkom globalne vojne podrške za invaziju SAD na Irak, koju je osudio kao zločin prerušen u "plemenite namere", Čomski je predvideo da će Kina, zajedno sa ostatkom sveta, ostati uglavnom odsutna iz rata u Ukrajini.

Video: 33 puta jača od Debelog čoveka bačenog na Hirošimu: 5 činjenica o ruskim hipersoničnim raketama

(Telegraf.rs)