Koje oružje Ukrajinci koriste u borbi protiv Rusije, a šta traže?
Ruske snage su zadržane nizom naoružanja koje je Ukrajini isporučeno iz drugih zemalja
Ukrajina nastavlja da traži oružje od međunarodne zajednice uoči očekivanog novog napada ruskih snaga na istoku zemlje.
Sky news je napravio pregled oružja koje ukrajinske snage koriste u borbi protiv Rusije kao i onog za koje kažu da im je potrebno da bi nastavili da "pružaju odgovor".
Kakvo moćno oružje se isporučuje Ukrajini?
Ruske snage su zadržane nizom naoružanja koje je Ukrajini isporučeno iz drugih zemalja.
Raniji američki vojni paketi uključivali su 800 protivvazdušnih sistema Stinger, a obećavalo se da će ih biti još više.
Stinger,"prenosivi" sistem protivvazdušne odbrane, uglavnom koriste snage na tlu, ali se mogu rasporediti i iz helikoptera.
Turska je počela da prodaje bespilotne letelice Bajraktar TB2 Ukrajini 2019. godine, a korišćene su na početku ruskih vojnih operacija. Mogle su da gađaju tenkove i oklopna vozila, ali su imale manji uticaj otkako je Rusija bila u mogućnosti da postavi sisteme protivvazdušne odbrane na bojnom polju.
Veruje se da su dronove Switchblade obezbedile SAD i da mogu imati domet od oko 80 kilometara i dostići brzinu od 185 kilometara na čas.
Dron se može voditi do svoje mete a pri udaru će eksplodirati.
Protivtenkovski sistemi uključuju Džavelin, koji se može ispaliti iz lansera sa ramena i koristi termalno snimanje da bi dostigao cilj.
Pored daljih obećanja o zalihama od strane SAD, hiljade protivtenkovskog oružja predaju evropske zemlje, uključujući Švedsku, Nemačku i Norvešku.
Velika Britanija se obavezala da će obezbediti protivvazdušno oružje Starstreak, za koje se zna da je najbrža raketa zemlja-vazduh kratkog dometa i može da postigne ubrzanje i četiri puta veće od brzine zvuka.
Šta se Ukrajini nudi poslednjih dana?
Prošle nedelje, Češka Republika je saopštila da će poslati 12 tenkova T-72 sovjetskog dizajna čime postaju prva članica NATO koja će obezbediti takvo oružje.
Češka je isporučila Ukrajini tenkove, višecevne raketne bacače, haubice i borbena vozila pešadije među vojnim pošiljkama vrednim stotine miliona dolara, prema dva izvora češke odbrane.
Takođe se navodi da je ta zemlja bila u pregovorima sa Ukrajinom o popravci oštećene ukrajinske opreme.
Velika Britanija je saopštila da će poslati 120 oklopnih vozila i protivbrodskih raketnih sistema u Kijev.
Slovačka je poslala protivvazdušni odbrambeni sistem S-300, a nemačka kompanija za naoružanje je navodno ponudila Ukrajini 100 samohodnih artiljerijskih oruđa.
Američki zvaničnici rekli su da šalju 600 borbenih dronova, koji imaju domet od 80 kilometara.
Koje zahteve za oružje Ukrajina nastavlja da postavlja?
Ukrajina želi protivraketno i protivbrodsko oružje uz borbene avione, tenkove i drugu artiljeriju.
Više tenkova i oklopnih vozila bi takođe omogućilo Ukrajincima da nastave direktnu borbu.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski uputio je zahteve nizom emotivnih obraćanja parlamentima i delegacijama širom sveta.
On kaže da su snagama njegove zemlje potrebne protivbrodske rakete Harpun, koje imaju domet od oko 95 kilometara, mogu da pogađaju brzine od oko 850 kilometara na čas i nose bojevu glavu koja izaziva jake eksplozije.
Oni takođe žele samohodne artiljerijske topove, kao što je Krauss-Maffei Wegmann PzH2000.
Sa petočlanom posadom, domet vatre je oko 40 kilometara.
S obzirom na to da Rusi kažu da su spremni da promene taktiku i koncentrišu svoje napore na napad na istočnu Ukrajinu, stručnjaci veruju da će sistemi protivvazdušne odbrane biti ključni u odbrani trupa i civila od vazdušnih napada.
Odbrambeni sistemi S-300 mogu da vide kako rakete pogađaju brzine od oko 7.400 kilometara na čas (6 maha) i dostižu domet od nešto više od oko 145 kilometara.
Sistemi protivvazdušne odbrane Nasams imaju domet od oko 74 kilometara sa brzinama od oko 4.800 kilometara na čas, ili 4 Maha.
Ministarstvo odbrane Kremlja je u ponedeljak izjavilo da su ruske snage uništile protivvazdušne raketne sisteme S-300 za koje je rečeno da ih je Ukrajini isporučila evropska zemlja. Međutim, Slovačka je to demantovala.
(Telegraf.rs)