"Nisu mislili da će pomoć stići": Prošlo je mesec dana kako je Tongu opustošio cunami, Leki je video sav užas

Кada su cunami i vulkanska erupcija uništili Tongu, fotograf Leki Lao se ukrcao na čamac da isporuči hitne zalihe. Bio je svedok uništenja, boli i straha

Foto: Tanjug/AP

Erupcija vulkana i cunami koji su pogodili pacifičku državu Tonga pre tačno mesec dana ostavili su nezapamćenu pustoš na ovom ostrvu.

Naime, erupcija vulkana na Pacifiku koja se desila 15. januara bila je veoma eksplozivna ali kratkotrajna, satelitski snimci ostavili su ljude širom sveta u čudu, dok je NASA navela kako je erupcija u okeanu kod Tonge bila više od sto puta snažnija od atomske bombe koju su Sjedinjene Američke Države bacile na Hirošimu tokom Drugog svetskog rata.

Kada se ova prirodna katastrofa dogodila, fotograf Leki Lao ukrcao se na čamac da isporuči hitne zalihe. Bio je svedok uništenja, boli i straha, što je i opisao za Guardian.

- U 6.30 ujutru, na dan nakon cunamija, otišao sam na posao. Ja sam službenik za nabavke u Ministarstvu za zemljište u Tongi i radim kao fotograf sa strane. Video sam video snimke na Fejsbuku koji pokazuju da su talasi od cunamija stigli do zgrade ministarstva u glavnom gradu Nukualofa i želeo sam da vidim da li mogu da pomognem u čišćenju - počeo je on svoju priču.

Opisao je koliko je bio šokiran kada je stigavši u grad video da prestonica izgleda kao deponija. Kako nije bilo nikoga u kancelariji, otišao je u Nacionalnu kancelariju za vanredne situacije (National Emergency Management Office - NEMO). Jedan od šefova njegovog odeljenja bio je tamo i pokušavao je da dođe do bilo kog člana osoblja da bude deo prvog tima za reagovanje na ostrva Haapai, koja su bila najbliža vulkanu, da vidi obim oštećenja.

- Ali komunikacija je bila prekinuta i nije mogao nikoga da kontaktira. Pitao me je da li bih bio voljan da idem pošto nije mogao da dođe ni do koga drugog. Naravno, pristao sam.

U 14 sati, mornarički patrolni čamac je krenuo ka grupi ostrva Haapai noseći Laa, još jednog kolegu, dva policajca, tri medicinske sestre, jednog doktora, dva člana iz Nemo i posadu čamca. Čamac je, kako kaže, bio opskrbljen svim zalihama za hitne slučajeve koje je Nemo uspeo da nabavi u tom kratkom vremenskom periodu.

- Trebalo nam je više od 18 sati da stignemo do Nomuke, najbližeg ostrva Haapai do glavnog ostrva Tongatapu u Tongi - putovanje koje obično traje četiri sata. Кrhotine u vodi, uglavnom pepeo i vulkanske stene, stalno su izazivale kvar našeg motora.

Kada su stigli do Nomuke i ostalih ostrva u Haapaiju, opisao je da ih je dočekao "gadan miris mrtve ribe i mokrog pepela" kao i žene koje su već bile u suzama.

- Pogled u njihovim očima kada su nas ugledali kako dolazimo u čamcu bio je srceparajući. Nisu mislili da pomoć stiže, pošto je komunikacija prekinuta.

Priče o onome što su doživeli ispunile su plažu - neki su plakali, neki nisu mogli da dovrše svoje priče jer su bili previše emotivni da bi nastavili. Bilo je jasno da su ljudi iz Nomuke u strahu od nove erupcije, jer su bili tako blizu vulkana, prepričava Lao.

- Bio sam slomljen kada sam video šta se dešava. Tek kasnije sam to shvatio, ali sam bio previše šokiran da bih slikao dok su pričali svoje priče. Bio sam uhvaćen u trenutku kako proživljavam njihova iskustva dok prenosim ono što sam čuo mornarici i ostalima na brodu. Neki od onih na Nomuki bili su voljni da se presele u Tongatapu, ostavljajući svoju istoriju i vezu sa ostrvom u potrazi za sigurnijim mestom za život - zaključuje on.

Video: Prvo eksplozija vulkana, pa cunami, pa onda totalni mrak: Apokalipsa kraljevine Tonge

(Telegraf.rs)