Kako će Putin zadati Bajdenu udarac ako krene na Ukrajinu?

Rezultati najnovije ankete pokazali su da je Bajdenov rejting spao na 41 odsto, a moguća invazija bi produbila osećaj krize, koji Bela kuća sve teže uspeva da sakrije

Ilustracija: Nikola Jovanović Foto: Tanjug/AP

Predsednik SAD Džo Bajden proveo je vikend pokušavajući da pronađe način kako da spreči moguću invaziju Rusije na Ukrajinu, jer ukoliko se Moskva odluči na ovaj korak, to bi moglo da ima velike posledice na njegov politički ugled. 

Ukoliko Vladimir Putin odluči da tenkovima krene na susednu Ukrajinu, njegov potez bi mogao da izazove jednu od najopasnijih kriza nacionalne bezbednosti još od Hladnog rata.

Iako to nije njegova primarna namera, Putin bi mogao da nanese veliku štetu Bajdenovom ugledu među Amerikancima na sredini njegovog mandata. Bajdenu je ugled već delimično urušen, posebno nakon besa građana zbog rasta cena gasa.

Savetnik za nacionalnu bezbednost Džek Saliven rekao je juče da je situacija između Ukrajine i Rusije došla do ključne tačke, nakon što je veliki broj država tokom vikenda upozorio svoje građane da ne putuju u Ukrajinu, među kojima i naša zemlja.

- Način na koji organizuju svoje trupe pokazuje da bi invazija mogla da se dogodi u bilo kom trenutku - rekao je Saliven.

On je takođe upozorio da će invazija početi raketnim i bombaškim napadima koji bi mogli da ugroze i živote civila.

- Ako Rusija krene u napad, mi ćemo braniti interese NATO-a , nametnućemo nove sankcije Rusiji i iz ovoga ćemo izaći još jači i odlučniji nego što smo bili u prethodnih 30 godina - rekao je on.

Portparol Pentagona Džon Kirbi rekao je da bi ovo mogla da bude sudbonosna nedelja i da na osnovu obaveštajnih podataka koje su dobili stiču utisak da je Putina sada u krešendo prilici.

Udarac na nacionalnu ekonomiju

SAD neće slati trupe u Ukrajinu ukoliko Ruisja odluči da je napadne jer bivša Sovjetska republika nije članica NATO-a. Međutim, Bajden je u nekoliko navrata poslao kontigente vojske u Rumuniju i Poljsku, a u Ukrajinu je takođe poslao pomoć u vidu naoružanja i municije.

Ruska invazija na Ukrajinu slomila bi demokratske principe i ideju da ljudi mogu sami da biraju svoje lidere, principe na kojima su SAD decenijama gradile principe spoljne politike. Ova situacija mogla bi da ohrabri Kinu da pokrene akciju protiv Tajvana, koju smatraju svojom teritorijom. U ovaj sukob će verovatno uvući i SAD.

Ono što je takođe verovatno je da bi moguća invazija zadala jak udarac nacionalnoj ekonomiji, čime bi Bajdenove šanse da ponovo bude izabran za predsednika SAD, drastično opale.

Bajden je u petak obećao ukrajinskom kolegi Vladimiru Zelenskom da će u slučaju napada SAD uvesti hitne i oštre sankcije Rusiji. Ukoliko se to dogodi, doći će do reforme američke spoljne politike i to će biti još jedan udarac Bajdenovom imidžu.

Ruska invazija bi takođe mogla da dovede do naglog skoka cena nafte čime bi obični građani bili direktno napadnuti. Predsednik SAD trenutno nije u poziciji u kojoj bi sebi smeo da dozvoli ovakvu krizu, posebno nakon što su podaci u četvrtak pokazali da je inflacija u toj zemlji porasla za 7,5 odsto, što je najveći skok još od 1982. godine.

Ono što se takođe očekuje je i pad akcija, čime bi percepcija birača o stabilnoj i jakoj nacionalnoj ekonomiji bila narušena. Birači bi verovatno stekli i utisak da Bajden nije dovoljno sposoban da se izbori sa novonastalom situacijom. Republikanci su u više navrata pokušali da Bajdena prikažu kao slabog i da napori njegove administracije u rešavanju situacije u Ukrajini ne daju rezultate.

Republikanci ruše Bajdenu ugled

Povodom novonastale situacije tokom vikenda oglasio se i bivši predsednik SAD Donald Tramp. Njegovi komentari tokom vikenda mnogi tumače kao signal Republikancima kako bi mogli da napadnu Bajdena ukoliko dođe do invazije. Republikanci mesecima pokušavaju da Bajdena prikažu kao slabog i nesposobnog, a česti su i komentari da su SAD, od odlaska Trampa sa mesta predsednika, izgubile ugled u svetu.

Bajden je u telefonskom razgovoru u petak dao direktno upozorenje u vezi sa američkim akcijama, a takođe ga je upozorio da bi sankcije koje bi SAD uvele Putinu, desetkovale rusku ekonomiju. Međutim, ukoliko se u obzir uzmu njihovi česti sastanci, nakon kojih se ništa nje menja, javnost stiče utisak da Vladimir Putin ne mari previše za njegova upozorenja.

Telefonski razgovor Bajdena i Putina Foto: Profimedia/ Shutterstock Editorial

Rezultati najnovije ankete pokazali su da je Bajdenov rejting spao na 41 odsto, a moguća invazija bi produbila osećaj krize, koji Bela kuća sve teže uspeva da sakrije. Istorija je pokazala da su predsednici nakon ovajvih kriza često gubili mandate. Ako se uzme u obzir CNN-ovo istraživanje iz januara u kom je svega 45 odsto birača koji su simpatizeri demokrata žele da ova stranka na sledećim izborima predloži Bajdena kao predsedničkog kandidata.

Međutim, ovi podaci ne idu u prilog ni Trampu, budući da samo polovina republikanskih pristalica vidi bivšeg predsednika kao kandidata na izborima koji će se održati 2024. godine.

Ukoliko Putin iz bilo kog razloga odluči da ne napadne Ukrajinu i povuče svoje trupe, omogućila bi Bajdenu da Amerikacima ovu odluku prikaže kao svoj uspeh tvrdeći da su njegova upozorenja dovela do ovakvog ishoda.

Ali, malo je verovatno da će Putin tako lako prestati sa pritiscima na Ukrajinu, čak iako ne odluči da pokrene invaziju, a ono što je svima jasno je da će on u mesecima koji slede zadavati još glavobolja i Sjedinjenim državama, ali i Bajdenu.

Video: Lepo je videti te opet: Putin i Bajden nasmejano počeli sastanak

(Telegraf.rs)