Objavljena karta NATO snaga u istočnoj Evropi: Evo gde su raspoređene trupe
NATO ima četiri multinacionalne borbene grupe veličine bataljona u Estoniji, Letoniji, Litvaniji i Poljskoj
Pretnja ruske invazije na Ukrajinu pridala je povećanu važnost odbrani SAD i NATO-a širom istočne Evrope, koja je decenijama služila kao tampon-zona između Rusije i Zapada.
NATO ima četiri multinacionalne borbene grupe veličine bataljona u Estoniji, Letoniji, Litvaniji i Poljskoj, koje deluju na rotacijskoj osnovi. Svaku od njih vodi Ujedinjeno Kraljevstvo, Kanada, Nemačka ili SAD, a sadrži vojnike iz nekoliko zemalja članica.
Savez je prošlog meseca rekao da su sve četiri grupe "snažne i borbeno spremne".
Glavni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg rekao je da spreman da brzo dodatno pojača tu prisutnost slanjem dodatnih snaga i u to područje, a raspoređivanje NATO-a podržavaju američke trupe.
SAD ima svoje baze u Litvaniji i Rumuniji, zajedno s nekoliko njih u Poljskoj, piše CNN.
Predsednik SAD Džo Bajden prošle nedelje je službeno odobrio raspoređivanje još 3.000 američkih vojnika u Poljsku, Nemačku i Rumuniju, dok je još 8.500 vojnika u pojačanoj pripravnosti.
NATO nema nikakve trupe u Ukrajini, a nisu najavljeni nikakvi planovi za slanje trupa iz saveza u zemlju.
Međutim, iako Ukrajina nije članica NATO-a, savez daje zemlji savete na strateškom nivou i taj odnos opisao je kao "jedno od najznačajnijih partnerstava NATO-a".
Ostala imovina kojom NATO raspolaže u regiji uključuje raketni odbrambeni sistem u Rumuniji, dizajniran za "otkrivanje, praćenje, aktiviranje i uništavanje" balističkih projektila u atmosferi. Sličan pogon u Poljskoj trebalo bi da počne s radom ove godine.
U Rumuniju stigao prvi konvoj sa američkom vojnom opremom
Prvi konvoj vojne opreme jednog američkog odreda ušao je u Rumuniju preko zapadnog graničnog prelaza Nadlak.
Konvoj, koji se sastoji od oklopnih transportera i vojne opreme, kretao se posebnom graničnom trakom na mađarsko-rumunskoj granici.
Komandant 191. pešadijskog bataljona Arada potpukovnik Joan Sorin Semenijuk, koji je pozdravio američke kamione, rekao je da oni dolaze iz Nemačke i da idu u vojnu bazu Mihail Kogalničau u okrugu Konstanca, što je jugoistočni deo Rumunije.
On je precizirao da će vojska stići u “u narednim danima na osnovu rasporeda”.
- Prvi konvoj iz serije od tri, koji prevozi vojnu opremu od graničnog prelaza Nadlak do baze Mihail Kogalničau, ušao je u zemlju. Službenici su već prošli carinske formalnosti. Druga dva konvoja će proći iste formalnosti, a kada poslednji vozač stigne na granični parking, svi će imati zakonsko pravo na odmor, nakon čega će imati pokret u pratnji vojne policije - izjavio je Semenijuk.
Svaki od tri konvoja sastoji se od 16 kamiona.
Američki odred koji će biti stacioniran u Rumuniji zvaće se operativna grupa Kuguar i činiće ga uglavnom vojnici 2. eskadrile bataljona.
SAD trenutno imaju oko 900 vojnika u Rumuniji, koja je članica NATO od 2004. godine i domaćin sistema odbrane od balističkih projektila.
Francuska je, takođe, najavila da planira da pošalje trupe u Rumuniju.
(Telegraf.rs)