Gorbačov o raspadu Sovjetskog saveza: Trebalo nam je previše da shvatimo da je SSSR potrebna obnova

Trideset godina nakon pada sovjetske države Moskva želi da Rusija povrati status neupitne svetske sile

Foto: Profimedia/Photo TASS/Yuri Lizunov

Glavna posledica raspada Sovjetskog Saveza pre 30 godina je uvođenje novog svetskog poretka i političko prestrojavanje, obeleženo dominacijom Sjedinjenih Američkih Država kao "svetskog policajca", navodi francuski državni radio RFI.

U tekstu povodom 30-godišnjice kolapsa sovjetske imperije, RFI ističe da je raspad SSSR doneo krah hladnoratovskog bipolarnog globalnog poretka i ogroman geopolitički disbalans sa dugoročnim posledicama.

Prva posledica raspada SSSR je naravno nezavisnost brojnih sovjetskih republika koje su se oslobodile i emancipovale od ruskog tutorstva kroz bolne i smrtonosne regionalne sukobe, posebno na području Kavkaza i u centralnoj Aziji.

Mnoge rane koje su otvorene tokom tih lokalnih ratova 1991. godine još nisu zalečene, o čemu živo svedoči sukob izmedu Jermenije i Azerbejdžana u Nagorno-Karabahu pre godinu dana.

Druge posledice su osetile udaljenije zemlje koje je podržavao Sovjetski Savez, pre svih komunistička Kuba pod Fidelom Kastrom, ali i Južni Jemen koji je bio jedina komunistička zemlja na Bliskom istoku.

Komunisticki režim u Avganistanu, nije uspeo da se održi ni godinu dana nakon raspada SSSR i već 1992. godine je srušen nakon što su talibani bez većih poteškoća osvojili Kabul.

Konačno, poslednja posledica, ali ne najmanje važna je kraj Hladnog rata i bipolarnog sveta u kojem su se odvijali međunarodni odnosi od završetka Drugog svetskog rata 1945. godine.

Posle pada sovjetske države, SAD se postavljaju kao svetski policajci i kreću u novi krstaški rat protiv islamskog terorizma uspotavljajući temelje jednopolarnog sveta koji danas osporavaju Kina i Rusija Vladimira Putina, navodi RFI.

Poslednji predsednik SSSR Mihail Gorbačov izjavio je danas, povodom 30-godišnjice pada SSSR da su sovjetske vlasti zanemarile obim inter-etničkih problema i potrebu da se zemlja reformiše.

On je izrazio je uverenje da je SSSR mogao da nastavi da postoji kao Unija Suverenih Država i nakon pokušaja državnog udara u avgustu 1991. godine.

- Trebalo nam je previše vremena da shvatimo da je SSSR bila potrebna obnova. Bezbednost, odbrana, saobraćajna infrastruktura, jedinstvena valuta i ljudska prava trebalo je da ostanu u rukama saveznih vlasti do izrade nacrta o ujedinjenju. Mislim da je to bila održiva opcija koju bi podržala većina (sovjetskih) republika - rekao je Gorbačov u intevjuu agenciji TAS S.

Trideset godina nakon pada sovjetske države Moskva želi da Rusija povrati status neupitne svetske sile.

(Telegraf.rs)