Južna Afrika sa bori sa novim sojem: Vakcinisali samo 41 posto stanovništa, zaraza se širi među mladima

Broj obolelih se udvostručio za dva dana, dok tim naučnika sa sedam univerziteta sada proučava B.1.1.529

Foto: Tanjug/AP

Južna Afrika se trudi da nauči više o novoj varijanti korona virusa, koja bi mogla da bude prenosivija i otpornija na vakcine.

Do sada su u zemlji potvrđena samo 53 slučaja povezana sa sojem B.1.1.529, ali se strahuje da je pravi broj mnogo veći.

Kovid-19 se brzo širi među mladim ljudima u Hautengu, najnaseljenijoj provinciji Južne Afrike.

I širom zemlje, došlo je do "više eksponencijalnog porasta" infekcija u poslednjih pet dana.

Donedavno, Južna Afrika je imala period relativno niske transmisije i obično je beležila oko 200 potvrđenih slučajeva dnevno.

Međutim, dnevni broj infekcija brzo je porastao iznad 1.200 samo u sredu, a onda se skoro udvostručio u četvrtak, kada je prijavljeno 2.465 slučajeva.

Stručnjaci veruju da postoji "velika verovatnoća" da su mnogi od ovih slučajeva povezani sa novom varijantom.

Procenju se da je 90 posto novih infekcija u Hautengu upravo novi soj B.1.1.529, a varijatna je možda prisutna i u osam drugih provincija Južne Afrike.

Naučnici u zemlji sada pokušavaju da utvrde obim njegovog širenja, ali bi to moglo potrajati, prenosi Sky News.

Foto: Tanjug/AP

- Iako su podaci ograničeni, naši stručnjaci rade prekovremeno sa svim uspostavljenim sistemima nadzora kako bi razumeli novu varijantu i koje bi potencijalne implikacije mogle biti - rekao je južnoafrički Nacionalni institut za zarazne bolesti.

Ministar zdravlja Džozef Fala je upozorio da iz iskustva u poslednjih 21 mesec, skoro da možemo da predvidimo kako će se ovo odvijati, rekao je na konferenciji za medije u Johanesburgu.

- Kao što sam rekao, posebno kada, poput delte koja počinje u Hautengu, možete biti sigurni kako ljudi počnu da se kreću još više u narednih nekoliko nedelja, ovo će biti gotovo - rekao je Fala.

Tim naučnika sa sedam univerziteta sada proučava B.1.1.529 i do sada imaju 100 celih genoma.

Samo 41 posto odrasle populacije u Južnoj Africi je vakcinisano - a broj vakcina koje se dnevno daju je ispod 130.000. To je značajno ispod vladinog cilja od 300.000 doza dnevno.

Međutim, razlog za to nije u nedostatku vakcina, zemlja zapravo mora da odloži isporuke kako ne bi "akumulirali i gomilali vakcine".

- Dobijamo vakcine brže nego što ih možemo iskoristiti u ovom trenutku - rekao je Nikolas Krisp, vršilac dužnosti generalnog direktora nacionalnog zdravstvenog odeljenja.

Južna Afrika ima populaciju od 60 miliona ljudi. Tokom pandemije zabeležila je više od 2,9 miliona slučajeva i 89.000 smrti.

Ministar zdravlja je rekao da je prerano govoriti o tome da li će vlada uvesti oštrije mere kao odgovor na novi soj.

Nova varijanta korone već je stigla do Izraela, dok će Svetska zdravstvena organizacija (SZO) danas održati hitan sastanak o novom soju.

Video: Puste ulice Beča: Austrija po četvrti put u potpunom lokdaunu

(Telegraf.rs)