Intubiraju u hodnicima, mrtvačnice su im prepune: Ove evropske države prolaze kroz najteži talas epidemije

Kratki pregled najnovije situacije sa korona virusom u državama koje su trenutno najteže pogođene

Foto: Tanjug/AP

Broj novih slučaja korona virusa nastavlja da raste u Evropi, a hladno vreme koje je poslednjih dana zahvatilo region uticalo je na širenje infekcija.

Države pokušavaju da obuzdaju ovaj skok na različite načine uvodeći karantin za nevakcinisane, preko ograničavanja pristupa određenim mestima i uslugama i apela vlasti na građane da se što pre vakcinišu.

Epicentar pandemije trenutno je u Evropi, a evo kratkog pregleda najnovije situacije sa korona virusom u državama koje su trenutno najteže pogođene:

Bugarska

Ova nama susedna država nalazi se na vrhu liste zemalja po broju umrlih od korona virusa. Sa cifrom od 283,68 preminulih na milion stanovnika, jasno je da talas epidemije u ovoj državi još uvek ne popušta.

Da je situacija alarmantna pokazuje i podatak da su bolnice prinuđene da privremeno obustave sve operacije koje nisu hitne kako bi što više lekara moglo da leči pacijente od korona virusa.

Za to vreme roditelji širom zemlje protestovali su zbog mere kojojm se od učenika zahteva da se jednom nedeljno testiraju kako bi mogli da nastave sa pohađanjem nastave.

Već treću nedelju traju i protesti protiv kovid potvrda koje su u ovoj zemlji obavezne.

Bugarska je juče registrovala 3.223 nova slučaja, a od posledica kororna virusa preminulo je 276 osoba.

Rumunija

Kao i Bugarska i Rumunija se našla u vrhu liste zemalja po stopi smrtnosti od korona virusa. Ovo potvrđuju i podaci da je u mrtvačnicama širom glavnog grada ponestalo mesta.

Čak pet evropskih država- Italija, Nemačka, Mađarska, Austrija i Poljska ponudile su da pomognu Rumuniji u lečenju pacijenata koji se nalaze u kritičnom stanju. Prošle nedelje su četiri pacijenata prebačena na lečenje u Italiju.

Iako se čini da se stanje polako smiruje, trenutni dvonedeljni prosek je 724,42 pozitivnih na 100.000 stanovnika i dalje se smatra veoma visokim u zemlji sa nešto više od 19 miliona stanovnika.

Prema poslednjim podacima u Rumuniji je registrovano 4.006 novooboleih, dok je od posledica infekcije preminulo 179 pacijenata.

Hrvatska

Ako pogledamo situaciju od pre nekoliko nedelja, čini se da je porast broja zaraženih i preminulih u ovoj državi bio dobar poziv komšijama na buđenje. Redovi za vakcinaciju proteklih dana su neuobičajeno veliki.

Vlasti su prošle srede saopštile da je u jednom danu čak 15.000 ljudi došlo da primi prvu dozu vakcine, što je značajan skok u zemlji koja ima oko 4,2 miliona stanovnika.

Međutim, demonstranti se već nekoliko nedelja svake večeri okupljaju ispred Markovog trga u Zagrebu i u nekoliko većih gradova zbog uvošenja kovid propusnica.

Hrvatska je juče registrovala 1.135 novih slučaja, dok je pre nedelju dana taj broj bio iznad 7.000. Od posledica korona virusa juče je preminulo 55 pacijenata.

Grčka

Zemlja koja je mnogim Srbima omiljena destinacija za letovanje, ušla je u novi, peti talas epidemije. Ovaj talas usledio je odmah nakon prošlog i to zbog porasta broja turista koji su dolazili na more tokom sezone praznika.

Prosečan broj zaraženih na dnevnom nivou je 6.710, dok su bolnice u Solunu i Volosu ostale bez kreveta na intenzivnoj nezi, pa se intubacija pacijenata vrši na hodnicima i parkinzima bolnica, piše Euronews.

Vlada pokušava da apelom građana da se vakcinišu obuzda ove brojke, a od lekara u privatnim bolnicama zahteva se da dobrovoljno daju usluge pacijentima kako bi državne bolnice mogle da se izbore sa povećanjem obima posla.

Iako zemlja relativno dobro napreduje u pogledu vakcinacije, jer je oko dve trećine građana revakcinisano, ovi procenti se razlikuju od regiona do regiona Grčke.

Severni regioni imaju veoma nisku stopu vakcinacije, u odnosu na južni deo, pa je u mnogim mestima procenat vancinisanih ispod 50 odsto.

Srbija

U našoj zemlji se stopa potpuno vakcinisanih građana znatno usporila u odnosu na maj i iznosi oko 43 procenata, uprkos početnom uspehu i nabavci velikog broja vakcina različitih proizvođača. Zemlja sa oko 7 miliona stanovnika, prosečno ima oko 5.000 novozaraženih dnevno.

Vlada pokušava da procenat vakcinisanih poveća postepenim uvođenjem laganijih mera poput uvođenja kovid propusnice za ulazak u ugostiteljske objekte posle 20 časova.

Rukovodstvo groblja u Beogradu najavilo je da u proseku imaju 65 sahrana dnevno, dok je pre pandemije taj broj bio između 35 i 40. grobari su prinuđeni da sahrane obavljaju i nedeljom, što ranije nije bio slučaj.

Kao jedino rešenje za smanjenje ovih brojki svakako je vakcinacija, budući da neke zemlje koje imaju visok nivo vakcinisanih imaju mali procenat smrtnosti uprkos velikom broju novozaraženih, kakav je slučaj sa Holandijom.

Holandija

Holandija se u petak pridružila državama koje u ovom talasu obaraju rekord u broju zaraženih. Registrovano je 16.364 novoobolelih, pa je vlada, dan kasnije uvela delimično zatvaranje koje će na snazi biti najmanje tri nedelje.

Prema ovim restriktivnijim pravilima rad ugostiteljskih objekata dozvoljen je do 20 časova.

Porast broja zaraženih događa se iako je čak 84 odsto odrasle populacije potpuno vakcinisano u ovoj zemlji.

Zbog uvođenja novih mera veliki broj mladih okupio se na trgu u Leuvardenu kako bi izrazili nezadovoljstvo zbog novih mera. Oni su palili vatromet i baklje ispred jedne policijske stanice, a nakon toga na ulice je izašla policija i rasterala demonstrante.

Zdravstveni radnici okruga Limburg, koji je najteže pogođen, uputili su zajedničko pismo Ministarstvu zdravlja navodeći da je situacija alarmantna i da najavljuju štrajk.

Holandija je juče ponovo oborila rekord u broju novorazaženih jer je registrovano 19.197 slučajeva, dok je broj preminulih pacijenata 16, upravo zbog visoke stope vakcinacije.

Austrija

Austrija je juče uvela karantin širom zemlje za nevakcinisane građane. Ovim pravilom se osobama starijim od 12 godina zabranjuje izlazak iz kuće, osim ako idu na posao, u školu ili u kupovinu osnovnih namirnica.

Na ulicama je povećan broj policijskih patrola, a oni koji prekrše ova stroga pravila, mogu da budu novčano kažnjeni i do 1.450 evra.

Nešto iznad 60 odsto građana je u ovoj zemlji potpuno vakcinisano, a novoizabrani austrijski kancelar Aleksandar Šalenberg je ovaj procenat nazvao sramotno niskim.

- Ovo je dramatičan korak. Dugoročno gledano, izlaz iz ovog "začaranog kruga" u kom teturamo iz talasa u talas je vakcina - rekao je kancelar.

Austrija je juče registrovala 11.889 novih slučaja infekcije, preminulo je 40 pacijenata, a trenutno je aktivan 116.861 pacijent, pokazuju podaci World meters-a.

Nemačka

Nemačka je juče oborila još jedan rekord. Procenat zaraženih na 100.000 stanovnika je 303, gledajući prosek u poslednjih nedelju dana.

Pokrajna Brandenburg, koja uključuje i Berlin poslednji je region u zemlji koji je uveo zabranu nevakcinisanim pacijentima za ulazak u ugostiteljske objekte i druga javna mesta, čak iako su nedavno bili zaraženi korona virusom.

Cela država prolazi kroz najteži talas epidemije, posebno nakon što je završen jesenji raspust u školama.

Angela Merkel je za vikend ponovo apelovala na neodlučne građane da obavezno odu i vakcinišu se.

- Ako budemo radili zajedno, ako razmišljamo o zaštiti sebe i drugih, možemo da spasimo našu zemlju ove zime - rekla je merkelova gostujući u jenom podkastu.

Ona je tokom obraćanja upozorila građane da su pred njima nekoliko teških nedelja.

Nacionalni centar za kontrolu bolesti prošle nedelje je apelovao na građane da otkažu velika okupljanja, a vlasti razmišljaju da ponovo uvedu obavezni rad od kuće.

Nešto više od dve trećine stanovništva je u Nemačkoj revakcinisano, ali vlasti i dalje žele da taj broj povećaju što je više moguće.

Nemačka je juče registrovaja 30.483 nova slučaja, preminulo je 167 pacijenata.

Ostatak Evrope

Na listi zemalja koje su zabeležle najveći procenat ubrzanja u broju pozitivnih slučajeva, što je znak da se zemlja približava skoku broja inficiranih su Mađarska, Poljska, Italija i Španija.

Sve ove države trenutno razmišljaju o uvođenju različitih mera, kako bi sprečili da se istuacija otrgne kontroli.

(Telegraf.rs)