Najmanje 18 visokorizičnih virusa izolovano na pijacama u Kini: "To je nesreća koja čeka da se desi"
Njihovo istraživanje sprovedeno je kako bi se tragalo za novim virusima koji bi mogli da dovedu do nastanka pandemije
Svet se poslenjih nedelja bori sa novim, za mnoge zemlje najtežim talasom korona virusa od početka pandemije, a za to vreme u medijima su se pojavilo se novo istraživanje koje upozorava da su upravo ovakva mesta rasadnici virusa koji mogu da izazovu razvoj opasnih oboljenja.
Prodaju divljih životinja na pijacama u Kini mnogi povezuju sa nastankom epidemije korona virusa. Veliko istraživanje virusnih patogena pokazalo je da te životinje u sebi nose bolesti koje mogu da ugroze zdralje životinja, ali i ljudi.
Istraživanje je pokazalo da ove egzotične životinje koje se prodaju i konzumiraju u Kini sadrže 77 virusa koji mogu da napadnu organizam sisara, a 18 njih je visoko rizično. Poređenja radi, cibetke, mesožderi nalik mačkama, koje su zaslužne za širenje teškog akutnog respiratornog virusa na pijacama na jugu Kine, pre 20 godina nosile su u sebi najsmrtonosnije mikrobe.
Iako naučnici u Kini, SAD-u, Belgiji i Austriji nisu pronašli nisu pronašli nove viruse nalik korona virusu, oni su uspeli da otkriju da određene vrste divljači u sebi sadrže viruse, za koje se ranije mislilo da napadaju samo ljude.
- Ova studija nam objašnjava zašto su pijace na kojima se prodaju žive ili egzotične životinje, nesreća koja čeka da se dogodi - rekao je koautor istraživanja i biolog na Univerzitetu u Sidneju Edvard Holms.
Njihovo istraživanje sprovedeno je kako bi se tragalo za novim virusima koji bi mogli da dovedu do nastanka pandemije.
- Još jedno prenošenje virusa sa cibetke na čoveka moglo bi da dovede do nastanka nove epidemije. Pravi virus nastanjen u odgovarajućoj životinji i u pravo vreme lako bi mogao da dovede do stvaranja nove epidemije - rekao je profesor Holmd, porenosi Bloomberg.
Vrednost tržišta divljih životinja koje se love u njihovim prirodnim staništima, a zatim se prodaju kao hrana na pijacama širom sveta, vredno je 82 miliona dolara.
Kina je nakon izbijanja pandemije korona virusa zabranila prodaju i konzumaciju tih životinja. Tim potezom, početkom 2020. godine, prepoznato je da loši higijenski uslovi i blizak kontakt između životinja i ljudi, kao i mešanje različitih vrsta na pijacama živih životinja i restoranima koji ih služe, stvaraju idealno tlo za razmnožavanje zaraznih bolesti.
Podsetimo, prvi slučaj korona virusa registrovan je u Vuhanu u decembru 2019. godine. Neki naučnici tvrde da je virus prešao sa divlje životinje na čoveka upravo na ovakvom mestu, mada zvaničnih izveštaja o nastanku virusa još uvek nema.
(Telegraf.rs)