Zašto nam se 2020. ponavlja? U Rumuniji nema mesta u mrtvačnici, tela ostavljaju na hodniku
Pandemija je gotovo osakatila zdravstveni sistem u celoj zemlji, a osoblje više ne zna kako da se izbori sa virusom koji svakog dana odnosi na stotine života
Gotovo isti prizori koje smo 2020. godine viđali u Italiji i Španiji sada mogu da se vide u susednoj Rumuniji, koja se teško bori sa novim talasom korona virusa.
Mrtvačnica u Univerzitetskoj bolnici u Bukureštu jedva izlazi na kraj, jer je sve više tela, usled porasta broja preminulih od korona virusa. Pandemija je gotovo osakatila zdravstveni sistem u celoj zemlji, a osoblje više ne zna kako da se izbori sa virusom koji svakog dana odnosi na desetine, pa i stotine života.
Preminule nemaju više ni gde da smeštaju, pa se neretko može videti kako su na hodniku poređana kolica na kojima su tela zamotana u debele crne plastične kese. Osoblje bolnice ih potom u zaštitnoj opremi prebacuje u sanduke koje dezinfikuje i zakiva ekserima.
Rumunija broji oko 19 miliona stanovnika, a obe doze vakcine primilo je tek 39 odsto građana, što ih čini među najgorim državama članicama EU po stopi vakcinacije.
U poslednja dva meseca zemlje istočne Evrope zabeležile su drastičan skok u broju obolelih i preminulih od kovida, a u Rumuniji je u protekla 24 sata zabeleženo 487 smrtnih slučajeva.
Lekari ne pamte ovakvo stanje
Doktorka Marija Sajin, načelnica mrtvačnice, rekla je za AP da od 26 tela koja su spuštena u mrtvačnicu u ponedeljak, njih 14 je bilo zaraženo korona virusom. Pre pandemije retko kad su imali više od 10 tela dnevno za zbrinjavanje.
Dr Sajin je očajna što je u Rumuniji tako loš odziv za vakcinaciju. Za to krivi nedovoljnu informisanost oko vakcina, koje su dostupne i besplatne na brojnim punktovima širom zemlje. Smatra da bi vakcinacija trebalo da bude obavezna.
- Kada sam bila mlada lekari su se veoma poštovali - kaže doktorka Marija dok suzdržava suze, ističući da je mnogo lekara koji su bili meta napada od početka pandemije.
- Mislim da ne bi trebalo da napadamo i vređamo one koji pokušavaju da urade nešto dobro - kaže doktorka.
Rumunija je 2. novembra oborila rekord u broju preminulih od kovida-19. Tog dana preminula je 591 osoba, a 90 odsto preminulih nije bilo vakcinisano, saopštile su vlasti.
"Za dan nam umre celo jedno selo"
Prema podacima Univerziteta Džons Hopkins, Rumunija trenutno ima 5. najveću stopu smrtnosti od korona virusa na svetu.
Dr Katalin Kirstoju, direktor Univerzitetska bolnice kaže da crni scenario koji se događa u Rumuniji predstavlja „potpuni promašaj” vlasti i da je trenutna situacija u Rumuniji uzrokovana „nemogućnošću stanovništva da shvati da treba da se vakciniše”.
U ponedeljak bolnice širom zemlje izbrojale su više od 1.800 kovid pozitivnih pacijenata na intenzivnoj nezi, a od početka pandemije Rumunija je zabeležila više od 50.000 preminulih od koronavirusa i više od 1,7 miliona obolelih.
- Imali smo i po 500 smrtnih slučajeva na dan, to je celo jedno selo. Shvatite, celo jedno selo umre u danu. Ako zbrojimo sve preminule, shvatićemo da je od korone umro čitav jedan grad - ozbiljan je dr Kirstoju.
Zbog brojnih problema sa kojima se zdravstvo suočava, SZO je u oktobru poslala svog predstavnika da pomogne u odgovoru na pandemiju. Vlasti su tada donele odluku da pooštre mere na dve nedelje.
Kovid sertifikati sada su neophodni za brojne aktivnosti, poput odlaska u teretanu bioskop ili tržni centar. Od 22 sata počinje policijski čas.
Tokom leta, kada je doneta odluka o popuštanju mera, Rumunija je dnevno davala oko 10.000 doza vakcina. Tokom oktobra, usled porasta broja obolelih, došlo je i do povećanja broja datih doza, u danu čak i 150.000. Međutim u ponedeljak je jedva 70.000 ljudi primilo vakcinu, od toga tek 29.000 prvu dozu.
Posledice neuspele kampanje u vakcinaciji u Rumuniji su velike.
U ponedeljak, kada su škole otvorene nakon produženog raspusta, više od 30 odsto škola moralo je da pređe na onlajn nastavu jer nije bilo dovoljno nastavnika koji ispunjavaju uslov vlasti da 60 odsto osoblja bude vakcinisano da bi nastava mogla da se održava uživo.
Pedijatar Oktavijan Jurma, kaže da su mere za škole besmislene.
- Potpuni je haos jer u gradovima gde je stopa zaražavanja visoka nasumično otvaraju škole, a u selima, gde nema korona virusa i nema interneta moraju da idu onlajn jer nastavnici nisu vakcinisani - kaže Jurma.
Iako se poslednjih dana beleži pad u broju slučajeva, medicinsko osoblje koje je iscrpljeno ne vidi svetlo na kraju tunela. Misle da se pandemija u Rumuniji neće u skorije vreme završiti.
(Telegraf.rs)