Eskalacija migrantske krize na poljskoj i beloruskoj granici: Čuju se pucnji
Migrantska kriza na granici Belorusije i Poljske pogoršava se iz dana u dan
Sa poljske strane granice sa Belorusijom, na lokaciji gde se nalazi oko 1.000 izbeglica, čula se pucnjava, izjavio je danas portparol Beloruske pogranične službe.
- Pres služba pogranične službe obaveštava javnost da su se čuli pucnji sa poljske strane granice - rekao je portparol za TASS.
U blizini beloruske granice sa Poljskom trenutno se nalazi oko 3.000 do 4.000 migranata, a na hiljade njih je spremno da ih prati, naveo je danas portparol poljske vlade Pjotr Miler.
- U Belorusiji ima više od 10.000 ljudi koji su spremni da pređu poljsku granicu - rekao je Miler, prenela je agencija Rojters.
Podsetimo, Poljska je od letos pod sve većim pritiskom migranata sa Bliskog istoka i Afrike koji pokušavaju da pređu u EU. Ona blokira ove pokušaje ili one koji pređu vraća nazad u Belorusiju. Varšava i EU tvrde da je to organizovana akcija beloruske vlade koja ima za cilj destabilizaciju bloka u znak odmazde za zapadne sankcije Minsku.
Zbog migranata su i Poljska i Litvanija i Letonija postavile bodljikavu žicu na pojedinim deonicama svojih granica sa Belorusijom.
Litvanska vlada će, kako navodi, diskutovati i o tome da li da proglasi vanredno stanje u pograničnoj zoni sa Belorusijom.
"Imamo instrumentalizaciju migranata i zloupotrebu ljudi"
Petar Stano, portparol Evropske unije, rekao je da EU sada razmatra hitno uvođenje novih sankcija protiv režima Aleksandra Lukašenaka.
- Imamo instrumentalizaciju migranata i zloupotrebu ljudi, a i dalje traje represija prema samim građanima Belorusije. Zemlje članice neće ostati bez odgovora. Radi se na dopunama već postojećih sankcije protiv beloruskog režima odnosno njihovog prilagođavanja novim pretnjama - kaže Stano.
U Briselu navode da je EU sankcionisala režim u Minsku kako zbog nasilja prema građanima koji su protestovali nakon poslednjih izbora, koje EU nije priznala, tako i zbog prinudog spuštanja Rajanerovog aviona radi hapšenja opozicionog aktiviste Romana Protaševića. Podsetimo, EU je do sada kroz četiri runde mera sankcionisala 166 osoba i 15 entiteta iz Belorusije.
Oglasila se i Moskva
Povodom čitave situacije oglasili su se i iz Moskve. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov je rekao da migracione službe Belorusije preduzimaju sve neophodne mere kako bi na legalan način rešile izbegličku krizu na granici sa Poljskom.
- Ne sumnjamo da migracione službe Belorusije preduzimaju sve neophodne mere da reše situaciju na legalan način - naveo je Peskov.
On je ukazao i da bi migranti mogli da uđu na rusku teritoriju i istakao da se preduzimaju mere u tom pravcu, prenosi TASS.
- Situacija je složena, a teret je pao na ramena beloruskih vlasti - ocenio je Peskov.
(Telegraf.rs)