Kroz močvaru, sa decom u naručju, bi da stignu do raja: Mnogi ne prežive Darijenski rascep
Mnogi su na tom putu prijavili pljačke, sakaćenja, ubistva i silovanja, a za malu decu, opasnosti su mnogo veće
Skoro 19 hiljada dece, od kojih polovina ima manje od pet godina, prepešačila je ove godine zloglasnih 60 kilometara od Kolumbije do Paname, da bi došla do SAD-a i Kanade.
Mnogi su na tom putu prijavili pljačke, sakaćenja, ubistva i silovanja, a za malu decu, opasnosti su mnogo veće.
Do sada je najmanje petoro pronađeno mrtvo u šumi, a više od 150 je u Panamu stiglo bez svojih roditelja, prema podacima UNICEF-a.
- Mnoga deca bivaju odvojena od svojih roditelja tokom puta. Često potpuni stranci donose bebe koje su pokupili usput - rekla je Sendi Blanšet, predstavnik UNICEF-a u Panami.
Čak 29 prijava seksualnog nasilja nad devojčicama
Kako ljudi samo naviru, sve je više kriminalaca. Seksualno nasilje nad migrantima od strane bandi koje operišu u oblasti Darijenskog rascepa uteruje strah u one koji samo žele bolju budućnost za svoje porodice.
Od januara je bilo čak 29 prijava seksualnog nasilja nad tinejdžerkama, pored nasilja na ženama, koje je mnogo češće.
- Ono što me je zaprepastilo kada sam bila u jednom od prihvatilišta za migrante je da su žene tražile samo drugu odeću, kako bi bacile onu koju su nosile kada su silovane - rekla je Blanšet.
Put je brutalan i često nema dovoljno hrane i vode
Čak i za porodice koje uspeju da ostanu zajedno, put koji traje nedelju dana je brutalan. Oni nisu svesni koliko treba da pređu i često ne ponesu dovoljno hrane i vode, a u močvari nema ničega.
- Očajni, piju vodu iz reke koja nije sigurna za piće. Deca dolaze dehidrirala i izgladnela, prepuna rana od ujeda insekata, ali najstrašnije su uvek traume koje će tu decu obeležiti za ceo život. Ona su videla toliko stvari koje deca nikada ne bi trebalo da vide - dodala je Blanšet.
(Telegraf.rs)