Stručnjak SZO: Naučnici iz Vuhana i američki istraživači planirali da naprave novi korona virus 2018?
Predlog je odbijen, a baza sojeva virusa na Institutu za virusologiju u Vuhanu isključena je nekih 18 meseci kasnije, što je onemogućilo proveru na čemu su tamo radili naučnici
Američki i kineski naučnici navodno su planirali da naprave novi korona virus pre nego što je izbila pandemija, pokazuju procureli podaci, prenose svetski mediji.
Prošlog meseca, prijava za bespovratna sredstva dodeljena američkoj Agenciji za napredne odbrambene istraživačke projekte (Darpa) otkrila je da je međunarodni tim naučnika planirao da pomeša genetske podatke sličnih sojeva kako bi stvorio novi virus.
Taj zahtev navodno je podnet 2018. godine i procureo je u Drastic, grupu za analizu porekla pandemije.
- Sastavićemo podatke o sekvenci/RNAsek sa panela blisko povezanih sojeva i uporedićemo genome pune dužine, skenirajući jedinstvene SNP koji predstavljaju greške u sekvenciranju. Genomi kandidata će se komercijalno sintetizirati korišćenjem utvrđenih tehnika i genoma dužine RNK i elektroporacijom za oporavak rekombinantnih virusa - navodi se u prijavi.
Ovo bi rezultiralo virusom koji u prirodi nije imao jasnog pretka, rekao je stručnjak iz Svetske zdravstvene organizacije za britanski Telegraph.
Stručnjak, koji je molio da ostane anoniman, rekao je da je takva metoda izvedena, to bi moglo da objasni zašto u prirodi nikada nije pronađeno blisko podudaranje za Sars-CoV-2.
Najbliži prirodni virus je soj Banal-52, prijavljen u Laosu prošlog meseca. On deli 96,8 odsto genoma kovid-19.
Do sada nije pronađen nijedan direktni predak, za koji bi se očekivalo da ima udeo od 99,98 odsto.
Stručnjak SZO je rekao za The Telegraph da bi proces objašnjen u zahtevu kreirao "novu sekvencu virusa, koji ne bi imao podudaranje od 100 odsto ni sa čim".
- Zatim bi sintetizovali virusni genom iz kompjuterske sekvence, stvarajući tako virusni genom koji nije postojao u prirodi, ali izgleda prirodno jer je prosek prirodnih virusa. Zatim su stavili tu RNK u ćeliju i iz nje napravili virus. To stvara virus koji nikada nije postojao u prirodi - istakao je on.
Predlog je odbijen, a baza virusnih sojeva na Institutu za virusologiju u Vuhanu isključena je nekih 18 meseci kasnije, što je onemogućilo proveru na čemu su tamo radili naučnici.
Naučnici Instituta u Vuhanu su više puta odbacili navode da su napravili virus u svojoj laboratoriji.
Predlog za odobrenje bespovratnih sredstava je, navodno, podneo britanski zoolog Piter Dašak u ime grupe, u kojoj su bili Dašak EcoHealth Alliance, Institut za virusologiju Vuhan, Univerzitet u Severnoj Karolini i Duke NUS u Singapuru, preneo je The Telegraph.
Stručnjaci su za list rekli da je stvaranje "idealnog" prosečnog virusa mogao da bude deo posla za stvaranje vakcine koja deluje na koronaviruse.
Prošlog meseca otkriveno je da su SAD finansirale istraživanje slično onome koje je navedeno u predlogu za bespovratna sredstva za 2018.
Dokumenta u koja je imao uvid The Intercepts kao deo zahteva za otkrivanje mogućeg korena kovida i da li su SAD imale bilo kakve veze sa tim, otkrio je da je 2014. godine Nacionalni zdravstveni institut (NIH) odobrio bespovratna sredstva od 666.000 dolara godišnje za period od pet godina (3,3 miliona dolara) za EcoHealth Alliance, američku istraživačku organizaciju, za korona virus slepih miševa.
EcoHealth Alliance, u svom predlogu NIH-u, priznao je da postoje rizici, među kojima je "najveći rizik od izloženosti SARS-u ili drugim CoV-ovima" među osobljem, koji bi ga zatim izneli iz laboratorije.
NIH im je ipak dao novac, što je dr Entoni Fauči morao da prizna na svedočenju pred Kongresom u maju ove godine. EcoHealth Alliance je zatim dao 599.000 dolara Institutu u Vuhanu, prenosi Daily mail.
Fauči je tada, i mnogo puta posle, poricao da je istraživanje predstavljalo ono što je poznato kao istraživanje „povećanja funkcije“.
Ovaj termin se koristi u istraživanjima u kojima se namerno menja organizam kako bi mu se dale nove funkcije sa ciljem da se testira određena teorija. U slučaju izučavanja humanih virusa ovo bi značilo učiniti virus zaraznijim, ili smrtonosnijim, kako bi se testiralo šta može ili ne može da ga preživi.
(Telegraf.rs)