Slučaj Džejn Rou uveo je pravo na abortus, njena ćerka se 1. put oglasila: "Nikad se neću zahvaliti"

Norma Mek Korvi, poznatija pod pseudonimom Džejn Rou, izborila se za pravo na abortus u Teksasu, ali je rodila i dala na usvajanje troje dece

Foto: Profimedia/Bob Daemmrich / Zuma Press

Ćerka Džejn Rou, poznate po predmetu Rou protiv Vejda, progovorila je prvi put u javnosti, otkrivajući svoj identitet i deleći svoja složena gledišta o porodici i pravu na izbor.

Autor knjige "Porodica Rou" Džošua Prager intervjuisao je mnoštvo pojedinaca povezanih sa značajnim slučajem Vrhovnog suda, napisavši za Atlantik novo delo koje edintifikuje Šeli Lin Tornton, koja sada ima 51 godinu, kao centar istorijskog događaja.

U martu 1970. godine Norma Mek Korvi, trudna konobarica u Dalasu, tužila je okružnog tužioca okruga Dalas, Henrija Vejsa i borila se protiv teksaških restriktivnih zakona protiv abortusa pod pseudonimom Džejn Rou. Dobila je slučaj, a trudnice su obezbedile pravo na abortus. Ipak Mek Korvi se porodila, jer je sudski postupak trajao godinama.

Konačna odluka objavljena je u januaru 1973. godine, a Šeli je rođena 2. juna 1970. godine. Norma je dete dala na usvajanje, a žena po imenu Rut Šmit i njen budući suprug Bili Tornton usvojili su bebu.

Šeli je Prageru ispričala da je za svoju biološku majku saznala kao tinejdžerka. Kako kaže, imala je komplikovane poglede na abortus, a oni su se promenili kada je saznala sa sudski slučaj Rou protiv Vejda. Ispričala je i kako su oni sa suprotnih stanovišta o kontroverznoj temi pokušali da je iskoriste za napredovanje u svojim planovima.

- Želim da svi shvate da je ovo nešto što sam izabrala da uradim. Tajne i laži su dve najgore stvari na celom svetu. Čuvam tajnu, ali mrzim to - rekla je Šeli.

Norma je rodila troje dece, a sve ih je dala na usvajanje. Umrla je 2017. godine u 69. godini. Šeli se srela sa polusestrama Melisom i Dženifer, ali je izbegavala da vidi svoju biološku majku, samo je tokom godina imala nekoliko svađalački nastrojenih poziva.

- Kada je neko trudan i ne želi tu bebu, ta osoba se razvija znajući da nije poželjna - rekla je Šeli, koja je takođe otvorila temu o borbi protiv depresije i anksioznosti - istakla je Šeli.

Prisetila se burnog telefonskog poziva sa svojom bioločkom majkom, koji se dogodio 1994. godine.

- Rekla sam "Šta? Treba da vam zahvalim što si zatrudnela, a zatim me dala?" Rekla sam joj da joj nikada, nikada neću zahvaliti što me nije abortirala - dodala je.

Kada je Šeli prvi put zatrudnela, razmotrila je sve opcije.

- Pretpostavljam da ne razumem zašto bi to bila briga države - setila se svog razmišljanja, ali je definitivno odlučila da abortus nije "deo njenog bića".

U martu 1991. godine udala se za svog supruga Daga, a onda poželela dobrodošlicu na svet dečaku, nakon kog je rodila dve devojčice, 1999. i 2000. godine.

- Znala sam šta ne želim da uradim. Nisam nikada želela da se oseća kao da je teret ili da nije voljen - rekla je Šeli o odgajanju svog sina.

U Teksasu je nedavno na snagu stupila zabrana abortusa posle šeste nedelje trudnoće, što može da bude pre nego što većina žena uopšte sazna da je trudna. Taj postupak eliminiše ono za šta se borio predmet Rou protiv Vejda. Zakon takođe ne dozvoljava izuzetke za trudnoće koje su rezultat incesta ili silovanja.

- Ova odluka nije poslednja reč kada je u pitanju Rou protiv Vejda. Nećemo da stojimo po strani i dozvolimo našoj naciji da se vrati u dane obavljanja abortusa u uličicama. Novi zakon takođe zabranjuje abortus posle šeste nedelje trudnoće, što je period kad mnoge žene i dalje ne znaju da su trudne. Nećemo pokleknuti pred zastrašivanjem pacijenata. Iskoristićemo svaku mogućnost naše administracije da odbranimo pravo na bezbedan i legalan abortus i da učvrstimo to pravo - rekla je premijerka.

Od Vrhovnog suda se očekuje da se izbori sa slučajem u Teksasu, ali i ostatku zemlje, kada je u pitanju Rou protiv Vejda kada bude održana sednica u Oktobru.

Video: Šta naši sugrađani misle o donošenju zakona o zabrani abortusa i ko bi trebalo da se za to pita?

(Telegraf.rs)