Užas u Francuskoj: Migrant ubio sveštenika, pa otišao u policiju da prizna zločin

Migrant osumnjičen da je ubio crkvenjaka zajednice braće misionara

Foto: Tanjug/AP

Katolički sveštenik ubijen je u Francuskoj, a čovek ruandskog porekla, koji je pod nadzorom u okviru istrage požara u katedrali u Nantu u julu 2020, prijavio se policiji u mestu Mortanj-sur-Sevr rekavši da je ubio crkvenjaka.

- Jutros, oko 9 časova, sveštenik zajednice braće misionara bio je žrtva "dramatičnog ubistva" - naveo je ministar unutrašnjih poslova Žerald Darmanin na Tviteru.

Predsednica Nacionalnog mitinga Marin Le Pen odmah je na Tviteru reagovala.

- U Francuskoj, prema tome, možemo da budemo ilegalni migrant, da spalimo katedralu u Nantu, da nikada ne budemo proterani i još da ubijemo sveštenika - napisala je ona na mrežama, videći u tome "potpuni bankrot države i Žeralda Darmanina".

Na ovaj komentar je ministar unutrašnjih poslova bez odlaganja odgovorio.

- Ovaj stranac nije bio deportovan uprkos nalogu o deportaciji sve dok mu nije ukinuta sudska kontrola - napisao je on, optužujući Marin Le Pen da se "svađa ne znajući činjenice".

Prema izvoru, ubijeni sveštenik, star 60 godina, primao je osumnjičenog u svoju crkvu već nekoliko meseci.

Muškarac, državljanin Ruande po imenu Emanuel A, priznao je da stoji iza požara u gotskoj katedrali u Nantu koji je užasnuo Francusku 18. jula 2020. godine. Prvobitno je bio uhapšen pre nego što je oslobođen pod sudskom kontrolom.

Senator Bruno Retaliju, konzervativac koji predstavlja region Vandeje, identifikovao je žrtvu kao Oliviera Mairea, pripadnika lokalne katoličke crkve.

- Duboko sam šokiran užasnim ubistvom sveštenika koji je svog ubicu preuzeo pod svoju brigu - napisao je Retaliju na Tviteru.

Požar u Nantu usledio je 15 meseci nakon razornog požara 2019. u katedrali Notr Dam u Parizu, koji je pokrenuo pitanja o bezbednosnim rizicima za druge istorijske crkve širom Francuske. Vatrogasci su nakon samo dva sata uspeli da obuzdaju požar u Nantu i da spase glavnu strukturu, koja datira iz 1621. godine i preživela je francusku revoluciju i bombardovanje u Drugom svetskom ratu.

Izgubljeni su neprocenjivi artefakti i slike, uključujući delo umetnika iz 19. veka Žana-Ipolita Flandrina i vitraži koji su sadržali ostatke stakla iz 16. veka. Popravke će trajati nekoliko godina. Migrant koji se sumnjiči za ubistvo, radio je kao volonter u crkvi.

(Telegraf.rs)