Pola sveta progutala vatra: U ovim zemljama je kritično, najavljuju još veći pakao
Širom Grčke, Turske i Sicilije besne šumski požari i očekuje se da će ih biti još više, dok se suvi i vetroviti uslovi nastavljaju tokom prve nedelje poslednjeg letnjeg meseca 2021. godine
Broj poginulih u požarima na južnoj obali Turske porastao je na osam, a vatrogasci se već pet dana bore da obuzdaju vatrenu stihiju. Osim u toj zemlji teška situacija je i u Grčkoj, Italiji, Španiji, SAD i Libanu.
Prema najnovijim podacima EU, ovogodišnja sezona požara bila je znatno razornija od prethodnih zbog visokih temperatura i jakih vetrova, a stručnjaci da klimatske promjene povećavaju učestalost i intenzitet takvih požara.
U međuvremenu ugušeno je više od 100 požara koji su izbili u Turskoj u poslednjih nekoliko dana. Međutim, požari i dalje bukte u Manavgatu i Marmarisu, odakle su evakuisani turisti, ali i lokalno stanovništvo.
Grčka, delovi Bugarske i zapadne Turske iskusiće još više temperature, a verovatno će najgore biti iznad Grčke, ističe portal.
Prognozira se temperatuta do oko 47 stepeni u regionu Tesalija u severnoj Grčkoj. Ovaj region je takođe poznat po ekstremnim vrućinama u prošlosti.
Širom Grčke, Turske i Sicilije besne šumski požari i očekuje se da će ih biti još više, dok se suvi i vetroviti uslovi nastavljaju tokom prve nedelje poslednjeg letnjeg meseca 2021. godine.
U GRČKOJ UNIŠTENO 13.500 HEKTARA ŠUME
Požar koji je izbio u subotu u zapadnoj Grčkoj primorao je vatrogasnu službu, obalsku stražu i privatne brodove da evakuišu četiri sela i ljude na plaži. Uz pomoć jakih vjetrova, vatra je jurila niz padine i prijetila primorskim selima. Prema podacima EU, u Grčkoj je spaljeno 13.500 hektara, dok je poređenja radi proteklih godina prosek bio oko 7.500 hektara.
Protekla noć bila je veoma teška za grčko ostrvo Rodos i njegove meštane, ali i turiste. Vatrogasci su se čitave noći borili da obuzdaju veliki šumski požar na ostrvu, čiji je veliki deo ostao bez struje.
Požar je izbio u nedelju u podne između sela Soroni i Tolos na Rodosu, a prema poslednjim podacima, vatra je ukroćena, dok u ovom trenutku postoje mali kontrolisani požari, piše India Today.
BUKTE POŽARI NA SICILIJI
Italija je prethodnih dana podeljena nevremenom na dva dela: na jugu bukte požari i rekordno visoke temprature od preko 40 stepeni, a sever zemlje pogodile su olujne kiše, bujice i odroni.
Vatrogasci u Italiji se već drugi dan zaredom bore sa požarima na Siciliji koji su prošle nedelje stigli do grada Katanije, primoravajući ljude da napuste svoje domove, a u međuvremenu je i lokalni aerodrom privremeno zatvoren zbog smanjene vidljivosti.
Vatrogasne službe su u poslednja 24 sata imali 250 intervencija na Siciliji, od kojih je 50 samo u Kataniji. Požari su pogodili područje Katanije.
Materijalna šteta je velika, stradale su u plamenu hiljade hektara šume, unisteni usevi uginule životinje. Srećom nije bilo ljudskih žrtava.
U TURSKOJ SE VEĆ ŠESTI DAN BORE SA STIHIJOM
Vatrogasci su se već šest dana bore sa šumskim požarima u blizini turskih plaža. U požarima je do sada poginulo najmanjeosam osoba, a u popularnom letovalištu Bodrum, grupa turista i hotelsko osoblje evakuisano je čamcem dok se plamen širio i oblaci dima ispunili nebo.
Lokalni stanovnici, kao i spasilački timovi za podršku iz Rusije, Ukrajine, Irana i Azerbejdžana raspoređeni su kako bi pomogli turskim vatrogascima.
POŽAR U ŠPANIJI UGROZIO PRIRODNI REZERVAT
U Španiji, na desetine vatrogasaca uz podršku aviona koji ispuštaju vodu bore se sa požarom koji je u subotu izbio u blizini prirodnog rezervata San Huana, na oko 70 kilometara istočno od Madrida.
Vatrogasci su u nedelju saopštili da su uspeli da lokalizuju požar preko noći, ali su lokalne vlasti apelovale na ljude da se drže dalje od rezervata, popularnog kupališta za mnoge stanovnike španske prestonice.
ŠUMSKI POŽARI DIVLJAJU I U SAD
Požar u Diksiju spalio je više od 842 kvadratna kilometra šume, površinu koja je veća od Njujorka. Više od 10.000 domova bilo je ugroženo u regionu oko 282 kilometra severoistočno od San Franciska.
Rekordne temperature i nedavni toplotni talasi povezani sa klimatskim promenama otežali su vatrogascima borbu protiv požara na Zapadu SAD.
Požar Diksi, koji je počeo 14. jula, već je sravnio sa zemljom više od 10 kuća i drugih građevina kada se tokom noći "probio" kroz malu zajednicu Indijskih vodopada.
Ažurirana procena štete nije bila odmah dostupna, iako su iz vatrogasne službe naveli da je požar ugljenisao više od 73.200 hektara u okruzima Plumas i Bati i da je tek 20 odsto pod kontrolom, prenosi Glas Amerike.
Vatra je gorela u udaljenom području kojem je pristup ograničen, ometajući napore vatrogasaca dok su gasili vatru prema istoku, zbog čega su izdate naredbe za evakuaciju u nekoliko malih zajednica i duž zapadne obale jezera Almanor, popularnog odmarališta.
Naučnici kažu da su klimatske promene učinile region mnogo toplijim i suvljim, nego ranije što će za posledicu imati da će vreme nastaviti da bude još ekstremnije, a požari će ukoliko se nešto ne preduzme biti sve učestalijim i razorniji.
TEŠKA SITUACIJA I U LIBANU
Veliki šumski požari uništili su velike površine pod borovim šumama na severu Libana. Do sada je u požaru nastradao jedan vatrogasac, a na stotine ljudi bilo je primoramo da se evakuiše.
U poslednje dve godine više od 100 požara zahvatilo je Liban i priobalne delove susedne Sirije tokom toplotnih talasa koji su stigli do stambenih područja.
Poslednjih dana, teška situacija je i na Mokroj Gori gde vatrogasci ulažu velike napore kako bi sprečili da požar dođe do domaćinstva.
NA MOKROJ GORI PROGLAŠENA VANREDNA SITUACIJA
Vatrogasci-spasioci u sadejstvu sa Helikopterskom jedinicom nastavljaju sa gašenjem požara na Mokroj Gori i ulažu maksimalne napore da se spreči njegovo širenje i trenutno nema ugroženih domaćinstava, izjavio je danas vršilac dužnosti pomoćnika ministra unutrašnjih poslova i načelnika Sektora za vanredne situacije Luka Čaušić.
On je naglasio da je požar izbio juče oko 17 časova i da se zbog izuzetno jakog i vrelog vetra munjevito proširio.
Trenutno je požar, kako je istakao, zahvatio više od 100 hektara, s tim da je sa tri strane okružen, a na nepristupačnom delu, kako je naveo, očekuje da će doprinos dati Helikopterska jedinica.
- U slučaju da ne dođe do nekih ekstremnih uslova, nadam se da idemo ka povoljnom rešenju - naglasio je Čaušić.
Čaušić je naveo da će uzrok požara biti naknadno utvrđen i apelovao na sve da budu oprezni prilikom boravka u prirodi, da ne prilaze otvorenim plamenom šumi, a naročito da ne bacaju opuške cigareta kako ne bi izazvali katastrofu.
(Telegraf.rs)