Posle 49 godina, u Tokiju odata počast izraelskim žrtvama masakra na Olimpijadi u Minhenu 1972.

"Posebno se sećamo onih koji su izgubili živote tokom Olimpijskih igara. Jedna grupa i dalje ima snažno mesto u svim našim sećanjima", rečeno je na ceremoniji otvaranja Igara u Tokiju

Foto: Profimedia/AFP

Na ceremoniji otvaranja Olimpijskih igara u Tokiju, po prvi put je, posle 49 godina, zvanično odata počast izraelskim žrtvama terorističkog napada na Olimpijadi u Minhenu 1972. godine.

Na Olimpijskim igrama, koje su prošle godine odložene zbog korona virusa, odata je počast onima koji su izgubili živote tokom pandemije i kroz istoriju Igara.

Izraelska delegacija koja je ubijena na Igrama u Minhenu 1972. godine je posebno spomenuta, prenosi Times of Israel.

Na stadionu je usledio trenutak tišine, zajedno sa plesnom predstavom u znak sećanja na mrtve.

- Posebno se sećamo onih koji su izgubili živote tokom Olimpijskih igara. Jedna grupa i dalje ima snažno mesto u svim našim sećanjima i zalaže se za sve one koje smo izgubili na Igrama: članove izraelske delegacije na Olimpijskim igrama u Minhenu 1972 - rečeno je na ceremoniji otvaranja.

U terorističkom napadu na Olimpijskim igrama u Minhenu tokom 5. i 6. septembra 1972. godine ubijeno je 11 članova izraelske delegacije. Masakr je izvela palestinska teroristička grupa "Crni septembar".

Dvoje Izraelaca ubijeno je u Olimpijskom selu. Palestinski teroristi kidnapovali su još devet članova delegacije i zahtevali oslobađanje stotine palestinskih zatvorenika, kao i dva istaknuta zapadno-nemačka levičarska militanta.

Nakon neuspelog pokušaja nemačkih snaga bezbednosti da povrate taoce, Palestinci su okrenuli oružje prema Izraelcima, ubivši ih sve.

Jedan od terorista na balkonu zgrade u kojoj su držali Izraelce kao taoce Foto: Tanjug/AP

Od osam terorista, petorica su ubijeni tokom akcije spasavanja, dok su trojica uhapšeni i predati Libiji malo manje od dva meseca posle napada.

Ovaj teroristički napad je prouzrokovao brojne akcije izraelske obaveštajne službe Mosad, koja je i posle 20 godina sprovodila atentate na planere i izvršioce Minhenskog masakra.

Porodice žrtava masakra su godinama vodile kampanju za veće javno priznanje za mrtve u Međunarodnom olimpijskom komitetu (MOK).

MOK se suočio sa kritikama nakon što je odbio da održi minut tišine za izraelske žrtve tokom ceremonije otvaranja Igara u Londonu 2012. godine, na 40-godišnjicu napada.

Porodice žrtava: Najzad pravda za  muževe, sinove i očeve ubijene u Minhenu

Na otvaranju igara u Tokiju bile su i dve udovice iz Izraela, Anki Spicer i Ilana Romano.

- Napokon postoji pravda za muževe, sinove i očeve ubijene u Minhenu. Prošli smo 49 godina borbe i nikada nismo odustali. Ne možemo da zadržimo suze. Ovo je trenutak koji smo čekali - rekle su u zajedničkom saopštenju.

Tokom Igara u Riju 2016. godine prvi put je održana memorijalna ceremonija (ali ne na ceremoniji otvaranja), kad je predsednik MOK isto bio Tomas Bah.

Pored dve udovice žrtava i nekoliko izraelskih članova tima, Bah je tada rekao da je Minhenski masakr "bio napad ne samo na naše kolege Olimpijce, već i napad na vrednosti za koje se zalaže Olimpijsko selo".

Igal Karmi, predsednik Izraelskog olimpijskog komiteta, rekao je da je Izrael "zahvalan" zbog odavanja počasti ove godine.

- Međunarodni olimpijski komitet ispunio je čežnje porodica 11 izraelskih žrtava iz Minhena i hrabro im odao počast na ceremoniji otvaranja - rekao je on u izjavi.

On je rekao da je nemački predsednik MOK Tomas Bah obećao porodicama poginulih "da će se Olimpijski pokret sećati 11 žrtava iz Minhena, prvi put u istoriji, posle 49 godina".

- Obećao je i ostao veran svojoj reči - istakao je on.

Video: Neka igre počnu: Olimpijski stadion u Tokiju obasjan vatrometom

(Telegraf.rs)