Kina optužena da zatvorenicima hoće prinudno da vadi organe, Peking sve demantuje
Pojedini zatvorenici, pripadnici manjina, navodno su prisilno podvrgnuti lekarskim ispitivanjima, a potom ubačeni na listu živih "izvora organa"
Stručnjaci iz UN-a rekli su da imaju "verodostojne informacije" da su zatvorenici iz manjinskih zajednica u Kini možda izloženi prinudnom vađenju organa. Peking ove tvrdnje oštro odbacuje.
Čak 12 nezavisnih eksperata, koji rade pri UN, ali ne zastupaju stavove ove organizacije, naveli su u izveštaju da su veoma zabrinuti zbog najnovijih saznanja.
Pripadnici manjina koji se nalaze u pritvoru navodno su, bez da su dali saglasnosti, podvrgnuti lekarskim pregledima, koji uključuju analize krvi, ultrazvučnu i rendgensku dijagnostiku, navode eksperti i dodaju da drugi zatvorenici nisu bili podvrgnuti tim pregledima.
Nakon što bi bila završena ispitivanja, zatvorenici bi bili ubačeni u bazu živih "izvora organa", dodaju eksperti.
- Prinudno vađenje organa u Kini očigledno targetira određene etničke, verske i druge manjine koji se nalaze u pritvoru i to često bez obrazloženja zašto su smešteni iza rešetaka - navode stručnjaci i dodaju da su veoma zabrinuti jer postoje izveštaji da se prema pripadnicima manjina u zatvorima drugačije ophode.
Liu Jujin, portparol kineske misije u Ženevi, osudio je stručnjake "jer se koriste dezinformacijama".
- Oni su oklevetali Kinu, koja se odlučno protivi i kategorički odbacuje optužbe. Veoma smo uznemireni što su ovlašćeni pojedinci, kojima očigledno nedostaje sposobnost razmišljanja i prosuđivanja, pali na te nespretne laži - rekao je on.
On kaže da su eksperti "ignorisali informacije koje im je obezbedila vlada Kine i odlučili da uvaže dezinformacije koje im dostavljaju separatističke snage i zli kult Falun Gong".
Kina se više puta suočavala sa optužbama za prisilno vađenje organa zatvorenicima, a posebno od članova zabranjenog duhovnog pokreta Falun Gong. Te optužbe je Peking uvek odlučno negirao.
Među stručnjacima su bili specijalni izvestioci UN-a za trgovinu ljudima, kao i radna grupa UN-a za pritvor bez pravnog osnova.
Rekli su da su srca, bubrezi, jetra i rožnjača navodno najčešći organi koji se vade zatvorenicima.
Podsetimo, stručnjaci UN su i ranije ukazivali na to da postoji mogućnost da u Kini određenim zatvorenicima prislno vade organe. Takve izveštaji su podnošeni 2006, odnosno 2007. godine.
Peking u to vreme nije pružio dovoljno podataka o pitanjima u vezi sa izvorima organa za transplantaciju.
- U tom kontekstu, nedostatak dostupnih podataka i sistema za razmenu informacija predstavljaju prepreku uspešnoj identifikaciji i zaštiti žrtava trgovine ljudima i efikasnoj istrazi i krivičnom gonjenju trgovaca ljudima - dodaje se u saopštenju UN-ovih stručnjaka.
S druge strane, Liu kaže da je Kina zemlja u kojoj je trgovanje ljudskim organima i ilegalna transplantacija organa kažnjiva zakonom.
On je pozvao eksperet Ujedinjenih nacija da "odmah isprave grešku, odbace lažne tvrdnje i prestanu da blate Kinu".
(Telegraf.rs)