"Pretnja bombom" u Rajaneru stigla 24 minuta nakon što je pilotima rečeno da je u avionu

Pretnja bombom stigla je na zvanični mejl Nacionalnog aerodroma u Minsku u nedelju, 23. maja u 12:57 sati. Pilotima je za nju rečeno u 12:33 sati

Foto: Tanjug/AP

Navodna pretnja bombom koju je Belorusija iskoristila da bi preusmerila avion Rajanera i uhapsila novinara, poslata je 24 minuta nakon što je Minsk obavestio pilote o njoj, preneo je Daily Beast.

Medij je u saradnji sa Dossier Center dobio mejl u kojem se preti bombom, a za koji predsednik Belorusije tvrdi da ga je poslala palestinska militantna grupa Hamas.

Međutim, vremenske oznake u mejlu pokazuju da je on poslat 24 minuta nakon što su beloruske vlasti rekle pilotima i posadi da, zajedno sa putnicima, prevoze i eksplozivnu napravu.

Daily Beast je naveo da je pretnja bombom stigla na zvanični mejl Nacionalnog aerodroma u Minsku u nedelju, 23. maja u 12:57 sati, 27 minuta nakon što je avion ušao u beloruski vazdušni prostor.

Avion je prvi put obavešten o bombi u 12:33, 24 minuta ranije, navodi medij.

U delu mejla gde stoji polje za temu piše "Alahu Akbar", što na arapskom znači Bog je veliki, a mejl glasi ovako:

"Mi, Hamas vojnici, zahtevamo da Izrael prekine vatru u Pojasu Gaze. Zahtevamo da Evropska Unija prestane da podržava Izrael u ovom ratu. Znamo da se učesnici ekonomskog foruma u Delfima vraćaju kući 23. maja letom FR4978. Bomba je postavljena u ovom avionu. Ako ne ispunite naše zahteve, bomba će eksplodirati 23. maja iznad Vilnjusa".

Foto: Tanjug/AP

Daily Beast je primetio da u mejlu postoji još jedna nedoslednost, pošto je prekid vatre između Izraela i Hamasa već dogovoren dva dana pre nego što je mejl poslat.

Hamas je u međuvremenu negirao da ima veze sa presretanjem Rajanera.

Grčka uprava za civilno vazduhoplovstvo, koja je odgovorna za avion koji je poleteo iz Atine, javno je izjavila da nijednog trenutka nije primila takvo upozorenje tokom putovanja FR4978. Litvanija je dobila mejl, ali ne i aerodrom Vilnjus, krajnja destinacija aviona. Primalac je bio Državno preduzeće Litvanski aerodromi, državna kompanija koja upravlja sa tri različita litvanska aerodroma.

Pretnja bombom, na kojoj insistira Lukašenko, naterala je Rajaner avion da prinudno sleti u Minsk, uz pratnju MiG-29. Ubrzo je otkriveno da je na tom letu bio beloruski novinar i disident Roman Protaševič, koji je uhapšen po sletanju u Minsk.

Nakon pretresa aviona, ali i putnika, rečeno je da je pretnja bombom lažna.

"Otmica" aviona naišla je na oštre osude zvaničnika u EU, SAD i Velikoj Britaniji. Na strani Belorusije stala je jedino Rusija, što je navelo neke stručnjake da sugerišu da je Moskva - na koju se Belorusija oslanja u velikoj meri - bila umešana ili podržavala otmicu.

Rusija je ovo negirala.

Protaševič je i dalje u pritvoru, a u ponedeljak je beloruska vlada objavila snimak u kojem on "priznaje" da je organizovao proteste u Minsku.

Međutim, njegov otac Dmitri Protaševič rekao je da se čini da je priznanje snimljeno pod prinudom, kao i da izgleda kao da mu je slomljen nos.

Pored Protaševiča, uhapšena je i njegova devojka Sofija Sapega, čiji je video "priznanja" objavljen dan kasnije.

Video: Beloruski opozicionar sve priznao: Tvrdi da on stoji iza izazivanja nereda u Minsku

(Telegraf.rs)