Lukašenko napravio haos na nebu i u svetu: Digao migove, prizemljio Rajaner. Putnici držani bez vode

U vazduh je dignut i MiG-29, koji je pratio avion do Minska nakon dojave o bombi, koja se ispostavila kao lažna. Avion je sleteo u glavni grad Litvanije, prvobitno odredište, više od sedam sati nakon zakazanog dolaska

Foto: Tanjug/AP

Prava drama odvijala se danas na nebu iznad Evrope, nakon što je predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko naredio prinudno sletanje u Minsk aviona kompanije Rajaner, koji je leteo od Atine do Vilnjusa. Iako se navodno radilo o dojavi o bombi, pravi razlog ovog incidenta bio je jedan od putnika - opozicioni bloger Roman Protaševič, koji je uhapšen po sletanju aviona.

Usledile su oštre osude evropskih zvaničnika, a neki su Lukašenka optužili za terorizam.

Mediji su prvo preneli da je avion prinudno sleteo u Minsk nakon dojave o bombi, dok su ga na aerodromu čekala vatrogasna vozila i hitna pomoć. Ubrzo se dojava o bombi ispostavila kao lažna, a putanja rute aviona pokazuje da je u trenutku "dojave o bombi" bio mnogo bliži aerodromu u Vilnjusu i da nije trebalo da sleti u Minsk.

Ispostavilo se da je predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko naredio prinudno sletanje aviona jer je u njemu putovao istaknuti opozicioni bloger Roman Protaševič, koji se tamo suočava sa smrtnom kaznom.

- Očigledno je da je ovo operacija specijalnih službi za zaplenu letelice - u cilju zadržavanja aktiviste i blogera Romana Protaševiča. Režim je ugrozio bezbednost putnika na brodu i celokupnu civilnu avijaciju radi odmazde nad čovekom koji je bio urednik najvećih beloruskih nezavisnih Telegram kanala. Samo zbog toga je prepoznat kao terorista, i samo zbog toga se Roman sada može suočiti sa smrtnom kaznom u Belorusiji - rekla je Svetlana Tihanovskaja, protivnica predsednika Lukašenka.

Beloruski političar Pavel Latuško rekao je da je "otmica aviona Rajanera vojna piraterija i međunarodni teroristički akt!"

Prema njegovim rečima, beloruska strana je preko dispečera zapretila da će oboriti avion ako ne izvede hitno sletanje u Minsku.

Lukašenko naredio sletanje aviona u Minsk Foto: Tanjug/AP

- EU, Lukašenko i njegova hunta već kradu avione pred vašim očima! Nadamo se da odgovor nećemo dugo čekati - rekao je on.

Pres služba predsednika Belorusije saopštila je da je "komandu za podizanje lovca MiG-29 u vazduh i sletanje aviona sa Protasevičem dao lično predsednik", prenosi Nexta.

Beloruski mediji su rekli da je MiG-29 ispratio avion do Minska zbog dojave o bombi, ali da nije pronađen eksploziv.

Prema prvim podacima, avion je promenio kurs, nakon čega je poslao signal za pomoć 7700 - o vanrednoj situaciji na letu.

Nexta prenosi da je u avionu bilo 123 ljudi, da su oni svi pretreseni po sletanju u Minsk i da su držani kao taoci na aerodromu.

Roman Protaševič se vraćao sa odmora u Grčkoj, a dan ranije tamo ga je posetila upravo Svetlana Tihanovskaja, koja je prošle godine bila protivnica Lukašenku na predsedničkim izborima. Roman je u Atini napravio nekoliko njenih fotografija.

"Tamo me čeka smrtna kazna"

Putnici u avionu, koji je leteo iz grčke Atine do Vilnjusa u Litvaniji, ispričali su kako je avion iznenada izveo manevar, a da se jedan od putnika uhvatio za glavu.

Prema njihovim rečima, bilo je puno glasina, ali na letu nije bilo konflikta, što je u jednom trenutku navedeno kao razlog prinudnog sletanja aviona.

- Kada je shvatio da ćemo sleteti, taj mladić se uhvatio za glavu. Izveli su nas iz aviona, psi su njuškali naše stvari. Ovaj momak je odveden u stranu i njegove stvari su bačene na pistu. Pitali smo ga šta se dešava. Rekao je ko je i dodao: "Ovde me čeka smrtna kazna". Policajac je sve vreme stajao pored njega, a ubrzo ga je vojska odvela - rekla je za Delfi.lt osoba koja je bila pored Protaševiča.

Roman Protaševič rekao putnicima da ga u Belorusiji čeka smrtna kazna Foto: Tanjug/AP

Putnici su istakli kako su ih tri sata držali u uskim hodnicima, bez vode ili toaleta, kako bi proverili njihova dokumenta i pretražili ih.

U avionu Rajaneara bila su dva držvaljana Belorusije i četiri državljana Rusije, dok Nexta prenosi da je uhapšena i devojka Protaševiča.

"Sramni akt državnog terorizma"

Hapšenje beloruskog opozicionara nakon prinudnog sletanja aviona naišlo je na oštra reagovanja EU i Velike Britanije.

Iz EU su pozvali na "hitno oslobađanje svih putnika", dok je predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel pozvao na hitnu istragu Međunarodne organizacije za civilno vazduhoplovstvo.

Norbert Retingen, direktor saveta za spoljnu politiku Donjeg doma nemačkog Bundestaga, rekao je da, ukoliko se ovo ispostavi tačnim, "ovo slučaj terorizma".

I premijer Poljske Mateuš Moravjecki, u kojoj je Protaševič živeo u egzilu, rekao je da je u pitanju "sramni akt državnog terorizma".

Litvanija, gde je avion leteo, pozvala je države Evropske unije da zajedno izdaju preporuku da avioni zaobilaze beloruski vazdušni prostor.

Predlog o zajedničckoj deklaraciji će biti na stolu u ponedeljak za kada je zakazan redovan sastanak lidera EU, javio je Rojters.

U avionu Rajanera bilo je 123 ljudi Foto: Tanjug/AP

U predlogu će biti i poziv da se incident označi kao kršenje pravila Međunarodnog civilnog letenja, saopštilo je ministarstvo spoljnih poslova Litvanije.

Litvanija je takođe pozvala saveznike iz EU da pozovu beloruske ambasadore i izraze protest zbog korišćenja vojnog aviona sa namerom da se preusmeri let.

- Ovo je brutalna uvreda za celu Evropsku uniju - izjavio je litvanski ministar spoljnih poslova Gabrielijus Landsbergis.

Avion posle nekoliko sati sleteo u prestonicu Litvanije

Avion irske niskotarifne avio-kompanije Rajaner, koji je prinudno sleteo u Minsk na putu od Grčke do Litvanije, bezbedno je stigao u Vilnjus, saopštila je ta kompanija.

Avion je sleteo u 21:25 sati po lokalnom vremenu (18:25 GMT), više od sedam sati nakon zakazanog dolaska.

Kompanija navodi da je avion prethodno proveo nekoliko sati u Belorusiji, gde je prizemljen, prenosi Rojters.

Kompanija Rajaner saopštila je da ništa sumnjivo ni potencijalno opasno nije pronađeno u avionu koji je beloruska vazdušna kontrola pozvala da prinudno sleti na aerodrom u Minsku.

Video: Belorusija, zemlja čuda: Nema siromašnih ali nema ni demokratije

(Telegraf.rs)