Oštre osude iz Evrope nakon što je Lukašenko prizemljio Rajaner: To je neprihvatljivo, hitna istraga

Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko naredio je danas prinudno sletanje u Minsk aviona u kojem je putovao istaknuti opozicioni bloger Roman Protaševič

Foto: Tanjug/AP

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen rekla je da je "potpuno neprihvatljivo naterati let Rajanera od Atine do Vilnjusa da sleti u Minsk". Usledile su reakcije i drugih evropskih zvaničnika, koji traže hitnu istragu.

- Svi putnici moraju biti u mogućnosti da odmah nastave putovanje za Viljnus i da im bude osigurana bezbednost - napisala je predsednica EK na Tviteru.

Ona je dodala da "svako kršenje pravila međunarodnog vazdušnog prevoza mora da snosi posledice".

Njena reakcija usledila je nakon što je predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko naredio danas prinudno sletanje u Minsk aviona kompanije Rajaner u kojem je putovao istaknuti opozicioni bloger Roman Protaševič.

U izveštaju Rojtersa se navodi da je Lukašenko lično naredio i da jedan avion beloruske ratne avijacije dopratio avion Rajanera do aerodroma u Minsku.

Romana Protaševič uhapšen po sletanju aviona Foto: Tanjug/AP

Protaševiča, koji je bio na poternici beloruskih vlasti nakon prošlogodišnjih masovnih protesta organizovanih zbog sporne izborne pobede Aleksandra Lukašenka, uhapšen je nakon današnjeg sletanja na aerodrom u Minsku.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Belorusije potvrdilo je privođenje Romana Protaševiča, suosnivača kanala Nekstia Telegram, označenog kao eskstremistu u Belorusiji.

Oštre osude iz Evrope zbog incidenta sa avionom "Rajanera"

Hapšenje beloruskog opozicionra nakon prinudnog sletanja aviona kompanije "Rajaner" u Minsk zbog dojave o podmetnutoj bombi, koja se ispostavila kao lažna, naišlo je danas na oštra reagovanja EU i Velike Britanije.

Avion je leteo na relaciji Atina (Grčka) - Vilnjus (Litvanija).

Šef diplomatije EU, Žosep Borelj navodi da EU pažnjivo prati razvoj situacije oko leta iz Atine za Viljnus koji je zbog navodne "sigurnosne pretnje" prinudno spušten u Minsk.

- Beloruske vlasti su odgovorne za bezbednost svih putnika. Svi putnci moraju odamh nastaviti nastaviti svoje putovanje - poručio je Borelj na Tviter nalogu.

Povodom infromacija da su beloruske vlasti iz prinudno spuštene letelice izvele opozicionog novinara i disidenta Romana Protaseviča, koji je živeo u u egzilu u Poljskoj, iz EU pozivaju na "hitno oslobađanje svih putnika".

Predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel, pozvao je na hitnu istragu Međunarodne organizacije za civilno vazduhoplovstvo, povodom ovog slučaja.

Litvanija je apelovala na hitnu reakciju Evropske unije i NATO, dok je Neamčka zatražila momentalno objašnjenje od beloruskih vlasti.

- Ukoliko se ovo ispostavi tačnim, ovo je slučaj terorizma. Trebalo bi da EU odredi konsekvence - napisao je na Tviteru Norbert Retingen, direktor saveta za spoljnu politiku Donjeg doma nemačkog Bundestaga.

Premijer Poljske Mateuš Moravjecki je rekao da je u pitanju "sramni akt državnog terorizma".

Iz "Rajanera" su rekli da je posadu obavestila beloruska vlast da postoji potencijalna bezbednosna pretnja i da treba da sleti na najbliži aerodrom, a to je Minsk.

Avion je bezbedno sleteo, putnici su iskrcani, a onda su bezbednosne službe počele sa proverama putnika.

"Kašnjenje aviona je van naše kontrole", dodali su iz "Rajanera".

Foto: Unsplash

Beloruska opozicionarka Svetlana Tihanovska, Lukašenkov glavni rival na izborima prošle godine, je rekla da su beloruske vlasti "ugrozile bezbednost putnika i cele civilne avijacije zbog kazne jednog čoveka, koji je bio urednik beloruskog najvećeg nezavisnog Telegram kanala".

Grčki premijer Kirjakos Micotakis je poručio putem Tvitera da je prinudno sletanje "Rajanera" kako bi se uhapsio novinar "bez presedana i šokantno".

- Zahtevamo da se svi putnici odmah puste. Sutrašnji Novinarski savet EU (EUCO) mora da naglasi o potrebi da se izvrši pritisak na Belorusiju. Što je mnogo, mnogo je - naveo je Micotakis.

Francuski ministar spoljnih poslova Žan-Iv Le Drian je rekao da je naređenje predsednika Belorusije Aleksandra Lukašenka da avion sleti "neprihvatljivo".

Oglasilo se i austrijsko Ministarstvo spoljnih poslova koje traži nezavisnu međunarodnu istragu o incidentu sa "Rajanerom".

Ministar spoljnih poslova Velike Britanije Domink Rab je na Tviteru objavio da Britanija "sarađuje sa saveznicima i da će nečuvena Lukašenkova akcija imati ozbiljne posledice".

Komesarka EU: Avion Rajanera poleteo iz Minska ka Viljnusu

Avion kompanije "Rajaner", koji je prinudno danas sleteo u Minsk na putu od Grčke do Litvanije, ponovo je poleteo i uputio se ka Vilnjusu, saopštila je večeras evropska komesarka za saobraćaj Adina Valean.

- Let Rajanera je upravo poleteo iz Minska i krenuo ka Vilnjusu. Sjajne vesti za sve, naročito za porodice i prijatelje ljudi u avionu - navela je Valean na Tviteru, a prenosi Rojters.

NATO: Sletanje aviona u Minsk je opasan incident

NATO je saopštio da je prinudno sletanje aviona kompanije "Rajaner" u Minsk "ozbiljan i opašan incident" i zatražio međunarodnu istragu.

- Beloruske vlasti moraju da osiguraju bezbedan povratak posade i svih putnika u Vilnjus. Pažljivo pratimo prinudno sletanje aviona u Belorusiju, koji je leteo na relaciji Atina-Vilnjus, i privođenje opozicionara Romana Protaševiča - poručio je generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg putem Tvitera, a preneo Rojters.

Vazduhoplovna agencija Ujedinjenih nacija je danas rekla da je "izuzetno zabrinuta" zbog očiglednog prisilnog sletanja "Rajanera" u Minsk.

Međunarodna civilna vazduhoplovna organizacija je na Tviteru navela da je prekršena Čikaška konvencija, sporazum iz 1944. godine, koja je napravljena sa ciljem da se omogući miran i neometan rad civilne avijacije.

(Telegraf.rs)