Epidemija jenjava u svetskim žarištima: Pad broja obolelih u SAD, stabilizacija u Indiji

Indija, sa 26,3 miliona slučajeva, druga je na svetu nakon Sjedinjenih Država, dok ukupan broj umrlih u zemlji iznosi 295.525

Ilustracija: Nikola Jovanović Foto: Shutterstock

Indijska epidemija korona virusa stabilizovala se u pojedinim delovima zemlje, saopštile su danas vlasti, ali broj umrlih je danas porastao za 4.194, dok zaraza nastavlja da se širi u ruralnim oblastima gde su javne zdravstvene službe retke i već preopterećene.

Indija je početkom maja prijavljivala više od 400.000 infekcija dnevno, ali su brojevi postepeno popuštali. Danas je zabeleženo 257.299 novih slučajeva, prenosi Rojters.

Aktivni slučajevi u najbogatijoj državi Maharaštra, zatim u Karnataki, domu tehnološkog čvorišta Bengaluru, kao i primorskoj državi Kerala, pali su u poslednje dve nedelje, rekao je novinarima zvaničnik ministarstva zdravlja Lav Agarval.

Dnevni brojevi zaraženih u Zapadnom Bengalu, Andra Pradešu i Tamil Naduu su u porastu, dodao je.

Sa preplavljenim bolnicama, zdravstvenim sistemom u gradovima i nedostatkom vakcina, stručnjaci su upozorili da bi se Indija mogla suočiti sa trećim talasom infekcija u narednim mesecima.

- Iako se (širenje korona virusa) stabilizovalo u mnogim delovima zemlje i sveukupno je teret smanjen, pred nama je dugačak put sa ovim talasom - kažu iz saveta vlade za odgovor na pandmeiju, prenosi Rojters.

Ukupan broj slučajeva u zemlji iznosi 26,3 miliona, po čemu je Indija druga na svetu nakon Sjedinjenih Država, dok ukupan broj umrlih u zemlji iznosi 295.525.

SAD: Broj novozaraženih u padu

Broj novozaraženih korona virusom u SAD je u padu što širi optimizam da vakcinacija doprinosi i smanjenju teških formi zaraze i manjem broju novih slučajeva kovida 19, javlja AP.

Prosek novoobolelih u poslednjih sedam dana je ispod 30 hiljada, a direktorka Nacionalonog centra za kontrolu bolesti Rošel Valensi podseća da tako nizak broj novih slučajeva nije zabeležen još od 18. jula prošle godine.

U padu je i prosečan broj preminulih među kovid pacijentima i iznosi 552, što je takođe nezabeleženo od jula prošle godine.

Foto: Tanjug/AP

Stručnjaci su potvrdili da je masovna vakcinacija doprinela da smanjenju broja novih zaražavanja, ali i upozoravaju da još uvek nije vakcinisan dovoljan broj Amerikanaca da bi se virus kompletno suzbio.

Predsednik SAD Džoyef Bajden nastoji da ubedi svoje sugrađane da se vakcinišu i podseća ih da je vakcinacija put za povratak u normalan život, dodaje AP.

U Italiji vakcinisano 30 miliona, 10 miliona sa obe doze

U Italiji je do sada upotrebljeno 30 miliona doza vakcina, a 10 miliona Italijana je primilo obe doze vakcine, navodi se u zvaničnim dokumentima vlade u Rimu i ističe da je dve trećine vakcina upotrebljeno za građane starije od 60 godina.

Početkom 2020. godine Italija se našla u grupi evropskih zemalja koje su bile najteže pogođene pandemijom sa 125.153 preminulih, odmah iza Velike Britanije u kojoj je potvrđeno oko 128 hiljada smrtnih sučajeva među kovid pacientima, prenosi londonski ''''Gardijan''''.

Od 26. aprila ove godine u Italiji se oprezno ublažavaju restriktivne mere, pa se poseta gostiju barovima i restoranima dozvoljava samo na otvorenom prostoru, u baštama i na terasama.

(Telegraf.rs/Tanjug)