Vojni zvaničnici: SAD započela povlačenje vojnih snaga iz Avganistana
U Avganistanu je bilo oko 2.500 američkih vojnika plus nekoliko stotina dodatnih snaga za specijalne operacije.
Prema izjavama nekoliko vojnih zvaničnika, američko vojno povlačenje iz Avganistana sada je formalno u toku.
Manje od 100 vojnika, zajedno sa vojnom opremom, premešteno je uglavnom avionima kako bi izvršili naredbu predsednika Džoa Bajdena koji je najavio da će proces povlačenja početi najkasnije do 1. maja. Pentagon je rekao da je zabrinut zbog mogućeg napada talibana na odlasku, pa nije sigurno hoće li u javnosti otkriti sve detalje procesa odlaska, koji bi trebao da bude završen do 11. septembra.
U Avganistanu je bilo oko 2.500 američkih vojnika plus nekoliko stotina dodatnih snaga za specijalne operacije. Svi će oni krenuti nazad za Ameriku po naređenju predsednika.
CNN je prošle nedelje objavio da je poslednjih dana iz zemlje izneta vojna oprema. Pentagon je okupio značajne borbene snage kako bi Talibanima poslao snažnu poruku da je spreman da odgovori ukoliko pokušaju da napadnu američke snage na izlasku.
Otprilike još 650 kopnenih snaga, krenulo je u Avganistan kako bi pružili podršku vojnicima prilikom povlačenja. SAD takođe šalju dodatne armijske artiljerijske i raketne sisteme za zaštitu snaga.
Nosač aviona "USS Dvight D. Eisenhover" ostaće u Severnom Arapskom moru kao pomoć prilikom izvođenja vazdušnih udara protiv Talibana ukoliko bude potrebno. A vazduhoplovstvo je takođe postavilo nekoliko bombardera tipa B-52.
U nedelju je general Ostin Skot Miler, komandant američkih snaga u Avganistanu i Misije NATO-a, rekao da se neke trupe premeštaju unutar zemlje.
- Sve naše snage se sada pripremaju za povlačenje. Zvanično će datum obaveštavanja biti prvi maj, ali istovremeno kada započinjemo sa lokalnim akcijama to smo već započeli- rekao je Miller novinarima na pitanje na konferenciji za novinare u Kabulu i tom prilikom potvrdio da je američko povlačenje iz baza započeto.
Bajden je ranije ovog meseca objavio da je njegova odluka da okonča najduži američki rat uz obrazloženje da više decenijski sukob više nije u skladu sa američkim prioritetima.
Rok koji je predsednik odredio za povlačenje trupa je konačan, bez mogućnosti produženja na osnovu pogoršanja uslova na terenu. Zvaničnici su CNN-u rekli da će se, nakon što povlačenje započne, nastojati da se snage i oprema izmeste što je brže moguće ako ta oprema ne bude predata avganistanskim snagama ili uništena na licu mestu.
Prošle nedelje je visoki američki general odgovoran za američke trupe na Bliskom istoku jasno stavio do znanja da SAD nameravaju da zadrže vojni uticaj i sposobnost izvođenja vazdušnih udara u Avganistanu nakon povlačenja američkih i NATO trupa.
General Frank Mek Kenze, komandant američke Centralne komande, koja uključuje Bliski Istok i Avganistan, rekao je Komitetu za oružane snage da vojni stratezi traže načine za nastavak operacija u tim zemljama nakon povlačenja.
On je dodao da SAD žele da budu u stanju da izvode antiterorističke misije, bar iz vazduha upotrebom pilota i bespilotnih letelica, kao i da vrše nadzor i izviđanje terena.
- Imaćeno imati arhitekturu koja će nam omogućiti da nadgledamo dešavanja u Avganistanu. To nam neće pružiti istu sliku kakvu imamo sada, ali će nam dati bar nekakav uvid u situaciju u toj zemlji- rekao je Mek Kenze.
(Telegraf.rs)