Srbin u Sevilji o rigoroznim korona merama: Maske obavezne i na plaži

Prema predviđanjima stručnjaka, četvrti talas je na pomoli u ovoj zemji

Foto: Shutterstock

Patrole koje kontrolišu poštovanje mera svuda pokazuju koliko je epidemiološka situacija kritična u Španiji. Nošenje maski obavezno je svuda, pa i na plaži, kaže Andrija koji trenutno boravi u Sevilji.

Prema predviđanjima stručnjaka, četvrti talas je na pomoli u ovoj zemji.

Mnogi su se nadali da će praznike jedan od najvećih praznika provesti po katoličkom običaju u duhu porodice i tradicije. Ali, na žalost, mnogi do svojih porodica nisu mogli da dođu, piše Blic.

Zbog straha da bi praznici mogli da utiču na povećanje broja zaraženih, španske vlasti nedavno su odlučile da zatvore granice unutar zemlje, i ova mera je u pojedinim gradovima Španije i dalje na snazi.

Mnogi kojima porodice žive u susednim gradovima bili su razočarani ovom odlukom. Vlast je za nepoštovanje uvela novčanu kaznu, u iznosu od 600 evra.

Po gradovima širom Španije, u zavisnosti od broja obolelih, ostale mere se razlikuju.

U Sevilji mere na snazi nisu rigorozne, ali su stroge i po malo zbunjujuće, kako kaže Andrija iz Srbije koji od nedavno živi u ovom gradu.

Najstrožija mera u ovom gradu je policijski čas od 23 časa do pet ujutru. 

Sagovorniku najteže pada, kao i većini stanovnika, obaveza da se maska nosi i na otvorenom jer temperatura sad prelazi 30 stepeni.

- Teško je nositi masku na ulici kada je ovako toplo. Pre neki dan je bilo i do 35 stepeni. Jedva čekaš da negde sedneš da skineš masku - priča Andrija.

Inače, ovo pravilo uvedeno je u maju 2020. godine nakon prvog talasa pandemije korona virusa u Španiji, i za sada nema najava da će uskoro da se ukine.

U ugostiteljskim objektima koji rade do 22:30 maske se nose pri ulasku u objekat, izlasku, odlasku do toaleta... Za stolom ne mora da se nosi.

Inače za jednim stolom smeju da sede najviše četiri osobe.

Andrija još priča da je prilazak do šanka ili samostalno traženje porudžbine strogo zabranjeno, te po propisima morate za svojim stolom sačekati konobara da biste naručili.

On nam priča da mere koje su na snazi u Sevilji svi poštuju, možda kako tvrdi iz razloga jer se boje, a i patrole koje sprovode kontrolu su svuda. Iako kaže izgledaju pomalo besmislene.

Foto: Tanjug/AP

- U jednoj situaciji je sve tako strogo, postoji čak i kontrola za stajanje u redu pri ulasku u banku, gde mora da se poštuje određena distanca između ljudi, a onda na nedeljnoj misi u crkvi dođe masa ljudi, pripijeni jedni uz druge i to je sasvim legitimno - priča Andrija.

Mere i na plaži

Iako je vlada najavljivala stroge mere pred Uskrs, pa su mnogi očekivali ponovo zatvaranje celokupnog grada, za sada se nije išlo toliko daleko pa tržni centri, apoteke i prodavnice, rade po uobičajnom radnom vremenu.

Ono što je nakon te najave mnoge interesovalo da li će ulazak na plažu biti moguć i pod kojim uslovima, s obzirom da se približava turistička sezona.

Iako je do nedavno bila obaveza nošenje maski na plaži za sve posetioce, čak i dok sede na peškiru, ova odluka je odbačena, zbog velikog broja negodovanja i kritika da bi ovo moglo da ugrozi primorske oblasti Španije za predstojeću sezonu, pa će tako biti dovoljno da se pravi odstojanje među ljudima koji nisu iz iste porodice do dva metra. Ali i dalje nošenje maske ostaje obavezno tokom šetnje po plaži.

Kako će letnja sezona izgledati u Španiji još uvek se ne zna, a za građane Srbije, prema najavama, granice za ovu prelepu destinaciju su zatvorene sigurno do početka juna.

Video: Kon: Odabir je između vakcine i zaražavanja, nema između

(Telegraf.rs)