Godinu dana od proglašenja pandemije Evropa ponovo u grotlu korone: Opet raste broj zaraženih
Većina zemalja u Evropi beleži porast broja obolelih od korona virusa
Pre godinu dana SZO je proglasila pandemiju korona virusa. U svetu je do današnjeg dana zaraženo gotovo 119 miliona ljudi, a više od 2,6 miliona izgubilo je život.
U Evropi se sve zemlje bore da vakcinišu što više svojih građana kako bi se izborili sa virusom koji nemilosrdno kosi. Situacija je ozbiljna u centralnoj i istočnoj Evropi, a gotovo sve zemlje starog kontinenta poslednjih dana beleže skok u broju obolelih.
Samo devet od 40 evropskih zemalja prijavile su manji broj slučajeva u prvoj nedelji marta u odnosu na sredinu februara, a najveći pad zabeležile su Velika Britanija, Španija i Portugalija. Jedino Španija beleži manji broj obolelih u odnosu na septembar prošle godine.
Povećanje broja obolelih zabrinulo je sve evropske vlade, s obzirom na to da je uvek u ovakvim slučajevima dolazilo do više hospitalizacija i svaki put bi zdravstveni sistem bio prenapregnut do granice pucanja. Nažalost, mnogo puta je porast broja obolelih na kraju doveo i do porasta broja žrtava.
U Estoniji su ove nedelje ostali bez slobodnih kreveta u bolnicama. Češka i Slovačka bile su prinuđene da pacijente pošalju na lečenje u druge kovid bolnice u Evropi.
Ono što dodatno komplikuje situaciju jeste to što, za razliku od marta prošle godine, kada je Evropa takođe primila jak udarac korone, ovog puta se lekari bore sa više sojeva virusa koji su zarazniji, a pojedini stručnjaci veruju i da su smrtonosniji od prvobitnog virusa, piše SkyNews.
Ipak, svi se nadaju da će sa raspoređivanjem vakcina moći da se stane na kraj ovoj pošasti. U Velikoj Britaniji je korona malo popustila stisak zbog velikog broja vakcinisanih, ali stručnjaci strahuju da bi ostale zemlje Evrope mogle da im "pomrse konce".
- Činjenica da u Evropi raste broj obolelih treba da nas zabrine. Mislim da bi trebalo da zatvorimo naše granice, da ne bi došlo do uvoza novih sojeva - kaže dr Stefan Grifin, virolog sa Univerziteta u Lidsu.
On kaže da je svestan da ovakvo izjave mogu da uplaše narode, ali ističe da svet i dalje gleda kako ljudi umiru.
- Ako držimo naše granice previše otvorenim, dobićemo rep na koji se virus može zakačiti, neće trebati mnogo da se ponovo pokrene u Velikoj Britaniji. Još smo u opasnosti - kaže dr Grifin.
Da situacija nije nimalo naivna govore brojke. U Poljskoj su za 24 sata registrovali više od 21.000 novih slučajeva i 375 smrtnih ishoda. Češka beleži 14.353 novoobolelih i 110 smrtnih slučajeva, a u Rumuniji imaju više od 5.000 novih slučajeva i 96 smrtnih slučajeva.
Mađarska je isto u haosu. Za protekla 24 sata registrovali su 8.312 novoobolelih i 172 žrtve. U Slovačkoj se broj mrtvih povećao za 98. I u Nemačkoj već danima u proseku beleže oko 10.000 novih slučajeva, a samo juče su zabeležili 295 smrtnih slučajeva.
Od početka pandemije do danas u Francuskoj, Španiji i Italiji zabeleženo je više od 3,1 milion obolelih od korona virusa, dok u Rusiji i Ukrajini taj broj prelazi četiri miliona. Nemačka je izbrojala 2,5 miliona obolelih, a Italija i Ukrajina zabeležile su više od 100.000 preminulih od posledica kovida-19. Iako u pojedinim državama dolazi do blagog puštanja mera, mnogo je više onih koji mere pooštravaju, a u mnogim zemljama je i dalje na snazi policijski čas.
Ni u regionu nije ništa bolja situacija. Srbija već danima beleži porast broja obolelih, zbog čega su najavljene još rigoroznije mere. Korona je stisla čitav Balkan. Države regiona proteklih dana beleže nagli skok broja novozaraženih, što se uglavnom pripisuje opuštanju građana, nepoštovanju epidemioloških mera i mutacijama virusa, čiji su novi sojevi, tvrde stručnjaci, zarazniji a neki sa sobom, kažu, nose težu kliničku sliku pacijenata.
Podsetimo, u Srbiji je u protekla 24 sata zabeleženo 4.595 novih slučajeva, 24 osobe su izgubile život, a 213 osoba je priključeno na respiratore.
(Telegraf.rs)