Građevinci opisali horor koji ih je dočekao u "Putinovoj palati" od milijardu dolara
- Onde je radilo oko 1.500 ljudi, Rusi, Uzbekistanci, tu su bili i vojnici. I stalni pritisak da se posao što pre završi - rekao je jedan radnik govoreći o navodnoj Putinovoj palati
Misteriozna "Putinova palata" na obali Crnog mora, za koju Aleksej Navaljni tvrdi da pripada ruskom predsedniku, a sam Putin to demantuje, privukla je veliku pažnju. Tim Navaljnog u snimku, koji je gledalo na desetine miliona ljudi, tvrdi da u palati sve pršti od luksuza, koje je Putin navodno dobio od svojih prijatelja. Međutim, građevinci imaju drugu priču.
Priču o palati vrednoj 1,3 milijarde dolara otkrio je BBC.
- Problemi su počeli da izbijaju na videlo kad je deo gipsane ploče zamalo pao na čistačicu na donjem spratu kod bazena - ispričao je za rusku redakciju britanske medijske kuće Igor (ime je lažno), jedan od ljudi koji su radili na palati. Prema saznanjima BBC-a, palata se gradi od 2005. godine.
Kompleks je podstakao jedne od najvećih protesta u modernoj ruskoj istoriji nakon što se disident Aleksej Navaljni iz Nemačke vratio kući. Odmah je pritvoren, ali se zatim na Jutjubu pojavio film o raskošnoj palati koji je videlo više od 110 miliona ljudi. Prema lokalnim istraživanjima centra Levada, film je pogledalo 26 posto Ruskinja i Rusa, a 17 posto onih koji su ga pogledali ili znaju za film zbog njega su promenili svoje mišljenje o Putinu. Koji i dalje ima podršku nešto više od 60 posto svih u Rusiji, ali to je istorijski nizak nivo podrške u proteklih 15 godina.
Koliko je situacija s pričom o vili ozbiljna potvrđuje odluka Putina da javno reaguje i kaže kako ni on niti iko od njegove porodice nije vlasnik tog raskošnog zdanja. Dok u Rusiji opada kupovna moć stanovništva, od 2014. godine, ilegalne aneksije Krima i sankcija koje su usledile, negde oko 15 posto.
Ona gipsana ploča je, naime, otpala zbog buđi.
Mislio da se grade egipatske piramide
Neimenovani radnik je BBC-u rekao da je na gradilište došao u jesen 2011. godine i da je mislio da se grade egipatske piramide.
- Radilo je oko 1.500 ljudi, Rusi, Uzbekistanci, tu su bili i vojnici. I stalni pritisak da se posao što pre završi - rekao je.
Drugi je radnik rekao da je ceo kompleks bio kamufliran kako ne bi mogao da se vidi s morske obale. Igor je rekao da je vrt uređivao Japanac, a fascinirao ga je bazen na nivou poda: - Naprosto ga ne vidite - rekao je.
Ali, sve su vreme gradnju pratili problemi i stalno se nešto moralo rekonstruisati. Problem je, kaže jedan od radnika, što su na postojeće zidove stavljali gipsane ploče.
Palata je blizu mora i vlaga se uvukla u te sitne prolaze koji su ostali između ploča i zida, a nije bilo dovoljno ventilacije. I onde je zadovoljno "cvetala" vlaga, koja se toliko proširila da je inficirala celu zgradu. I 2018. godine počinje najveća, opsežna obnova tokom koje se ruši sve.
Neimenovani izvor iz Kremlja to je potvrdio: "Zgrada je bila dovršena i korišćena nekoliko godina, a onda su se pojavile gljivice i karakterističan vonj". Igor priča kako su nakon toga rušili sve, brojne su sobe imale zidove obložene skupim drvetom, sve je to uništeno kao i većina nameštaja. Dizali su se i podovi.
Stručnjaci upoznati sa situacijom smatraju da je potrebno barem dvaput sprovesti operaciju uništavanja gljivica po celoj zgradi. Pa tek onda nastaviti s obnovom.
(Telegraf.rs)