Nove informacije o koroni: Istraga SZO u Vuhanu otkrila da psi i mačke možda prenose virus
Podsećanja radi, tim SZO proveo je četiri nedelje u kineskom gradu Vuhanu
Na konferenciji za medije predstavljena su otkrića Svetske zdravstvene organizacije prilikom inspekcije u Vuhanu, a navodi se da i dalje nije identifikovan originalni nosilac korona virusa među životinjama, prenose svetski mediji.
Profesor Lijang Vanijan sa Univerziteta Cinghua izjavio je na konferenciji da ima nepotpunih dokaza u vezi sa podacima koja životinja je bila nosilac virusa koji je prešao na čoveka. Eksperti veruju da je virus originalno bio u slepim miševima ili ljuskavcima, ali i dalje nije jasno kako je COVID-19 prešao na ljude.
- Dokazi tokom istraživanja i studija do sada su pokazali da su koronavirusi jako povezani sa virusom Sars-Cov-2 su pronađeni u slepim miševima i ljuskarima, što sugeriše da bi te životinje mogle da budu nosioci. Međutim, virusi koji su do sada identifikovani, nisu dovoljno slični sa koronavirusom... U skladu sa ovim podacima, postoji mogućnost da bi mačke ili vizoni mogli da budu dodatne vrste životinja koje bi mogle da budu potencijalni nosici, kao npr. i psi - kazao je Vaninan.
- Upoređivanje ovih podataka pokazuju da nema dovoljno uzoraka potencijalnih nosioca, te da istraživanje nije adekvatno - dodao je on.
Virus u Vuhanu
Vanijan je takođe progovorio o navodima da je virus u velikoj meri cirkulisao Vuhanom pre nego što je otkriven.
On je istakao da nema dokaza da je ta infekcija bila prisutna među populacijom pre decembra 2019. godine.
Nema dovoljno dokaza koji bi pokazali da se COVID-19 bio prisutan u tom gradu pre decembra 2019. godine. Na osnovu analize i ostalih podataka, malo je verovatno da se infekcija pojavila u ta dva meseca pre otkrića virusa - kazao je on.
Veliki broj slučajeva koronavirusa povezan je sa pijacom Huanan u Vuhanu, što znači da je bilo jedna od početnih žarišta infekcije.
Međutim, navodi se u rezultatima SZO, koronavirus je “buknuo” širom grada koji broji oko 11 miliona stanovnika. Stoga, kako ističu naučnici u izveštaju, nije moguće da se utvrdi “na osnovu trenutne epidemiološke populacije” kako je koronavirus ušao u tu pijacu.
Podsećanja radi, tim SZO proveo je četiri nedelje u kineskom gradu Vuhanu, kako bi otkrio poreklo virusa.
Virus može da opstane i u frižideru
Kineski stručnjak dodaje da postoji verovatnoća da je virus ušao u tu tržnicu putem zamrznute robe.
Studije su pokazale da virus može dugo vremena da opstane na niskim temperaturama, odnosno u frižiderima.
Prema istraživanju, svi uzorci koji su uzeti sa proizvoda životinjskog porekla bili su negativni.
U tržnici Huanan postoje brojni objekti koji prodaju zamrznutu hranu odnosno proizvode, a Vanijan ističe da je potrebno da se ta oblast podrobnije ispita.
Embarek o širenju COVID-19
Vođa tima SZO u Vuhanu Petere Ben Embarek, koji je specijalista za bezbednost hrane i životinjske bolesti, kazao je da "da nisu pronađeni dokazi velikog širenja virusa povezanih sa slučajevima COVID-19 pre decembra 2019. godine".
- Takođe, možemo da se složimo da smo našli dokaže veće cirkulacija koronavirusa u decembru, a to nije bilo samo žarište na pijaci Huanan, već je se infekcija širila i van te tržnice. Sliku koju vidimo je klasičan prikaz početka epidemije, kada su se pojavili sporadični slučajevi u decembru. Zatim smo imali manja žarišta... Da li smo dramatično promenili sliku koju smo imali pred nama? Mislim da nismo. Da li smo unapredili naše razumevanje te priče? Apsolutno - kazao je Embarek.
Uskoro opširnije...
(Telegraf.rs)