Nekadašnji logor posetioci koriste za sankanje: Vlasti upozorile da je za vikend sve bilo puno

Nacisti su zatvorili skoro 280.000 muškaraca, žena i dece u tom mestu na brdu Etersberg u blizini Vajmara u periodu od 1937. do 1945

Foto: Tanjug/AP

Neki posetioci nacističkoh koncentracionog logora Buhenvald, koji je danas spomen-obeležje, išli su na sankanje po masovnim grobnicama i takve zloupotrebe moraju da prestanu, upozorili su zvaničnici ove lokacije.

Lokalitet se prostire na velikom šumovitom području u istočnoj Nemačkoj jer je Buhenvald imao nekoliko objekata.

- Svi slučajevi zimskih aktivnosti u blizini masovnih grobniva, koji remete mir umrlih, biče prijavljeni - upozorava se na sajtu ovog spomen-obeležja. U tom logoru život je izgubilo 56.000 ljudi.

Nacisti su zatvorili skoro 280.000 muškaraca, žena i dece u tom mestu na brdu Etersberg u blizini Vajmara u periodu od 1937. do 1945. Bili su to uglavnom Jevreji, Sinti, Romi, aktivisti otpora, homoseksualci i sovjetski vojnici. Tukli su ih, izgladnjivali i mučili. Neki su korišćeni za medicinske eksperimente.

Mesto ima veliko groblje na južnoj padini brda, sa zvonikom na vrhu, a podučje sada popularno za zimske aktivnosti, piše BBC.

Istoričar Rikola-Gunar Litgenau je rekao da su sportske aktivnosti na tom mestu već zabranjene, ali da je "prošlog vikenda koriščeno u velikoj meri, na gobovima je pronađeno mnogo staza za sankanje, a parkiralište je bilo puno".

- Sada su zbog pandemije objekti za zimske sportove zatvoreni u Tiringiji, pa koriste spomen-obeležje - dodao je.

Uznemiravanje "mira mrtvih" je u Nemačkoj kažnjivo novčanom kaznom dodao je on, govoreći da je spomen-obeležje sada pod jačim obezbeđenjem.

Američke trupe su u aprilu 1945. oslobodile Buhenvald. Nađeni su leševi, ćelije za mučenje, krematorijum, preživeli u užasnom stanju.

Video: Mesto u kom je Gavrilo Princip umro u mukama: Mračni hodnici Terezina uteruju strah u kosti

(Telegraf.rs)