Svi stali u red za vakcinu: Neki će građane moći da vakcinišu pet puta, neki nijednom

U 67 siromašnih zemalja samo svaka deseta osoba se može nadati da će dobiti vakcinu do kraja sledeće godine

Ilustracija: Nikola Jovanović

Bogate zemlje kupile su dovoljno doza vakcine protiv korona virusa da bi mogle tri puta da imunizuju svoje stanovništvo, rekao je međunarodni nadzornik za vakcine. Za to vreme, zemlje u razvoju zaostaju u globalnoj trci kako bi se okončala pandemija korona virusa.

Trku za vakcinama u koje su ulaže najviše nade, kao što su "Fajzer", "Moderna" i "AstraZeneka/Oksford" predvodi Evropska unija. Tu su takođe SAD, Kanada, Velika Britanija, Japan, Australija i Južna Koreja.

Savez za vakcine saopštio je da se u 67 siromašnih zemalja samo svaka deseta osoba može nadati da će dobiti vakcinu do kraja sledeće godine. Sa druge strane, u razvijenom svetu, gde se požurilo sa naručivanjem doza, postoji i višak jer je osiguravanje zaliha započelo još u prvim mesecima pandemije.

Tu spadaju države koje predstavljaju samo 14 odsto svetske populacije. One poseduju više od polovine najperspektivnijih vakcina, piše CNN.

Grupa je pozvala farmaceutske kompanije da dele svoju tehnologiju i intelektualno vlasništvo sa Svetskom zdravstvenom organizacijom i pozvala vlade da se obavežu na slanje vakcina u svet u razvoju.

- Niko ne bi trebalo da bude sprečen da dobije vakcinu koja spasava živote samo zato što žive u nekoj zemlji ili zbog količine novca u njihovom džepu. Ukoliko nešto ne bude promenjeno, milijarde ljudi širom sveta neće primiti bezbednu i efikasnu vakcinu protiv kovida-19 u godinama koje dolaze - rekla je Ana Mariot, menadžerka u "Okfamu".

Velika Britanija je u utorak postala prva nacija u svetu koja je počela da vakciniše svoje stanovništvo u potpunosi odobrenom vakcinom. Međutim, 96 odsto te vakcine kompanije "Fajzer" kupile su bogate zemlje. Isti slučaj je i sa vakcinom koju pravi "Moderna".

Na primer, kada je reč o Kanadi, ova zemlja je kupila toliko doza da bi mogla da imunizuje stanovništvo pet puta ukoliko sve vodeće vakcine budu odobrene.

Taj primer stoji u velikoj suprotnosti sa situacijom u zemljama u razvoju.

Na primer, grupa je identifikovala 67 zemalja koje su u najvećem riziku. Pet od njih, Kenija, Mjanmar, Nigerija, Pakistan i Ukrajina, zajedno su prijavile preko 1,5 miliona slučajeva korona virusa.

Najmanje 172 zemlje učestvuju ili planiraju da učestvuju u COVAX-u, inicijativi koju predvodi Svetska zdravstvena organizacije u nameri da obezbedi celom svetu pristup vakcinama.

Međutim, studija koju je sproveo Zdravstveni institut pri Univerzitetu Djuk otkrila je da dosad samo 250 miliona doza kupljeno na osnovu ove šeme.

Video: Margaret ima devedeset godina i primila je vakcinu protiv korone

(Telegraf.rs)