Naučnica iz Vuhana upozorava: U Aziji ima još korona virusa koji mogu preći na ljude
Virolog Ši Zengli s Instituta za virusologiju u Vuhanu rekla je da ovi virusi, među kojima su i bliski rođaci Sars-CoV-2 koji uzrokuje kovid-19, verovatno kruže u zemljama južne Azije
Slepi miševi u pograničnim regijama južne i jugozapadne Kine nose u sebi druge korona viruse koji već sada mogu da pređu na ljude, upozorila je istaknuta kineska naučnica.
Virolog Ši Zengli s Instituta za virusologiju u Vuhanu rekla je da ovi virusi, među kojima su i bliski rođaci Sars-CoV-2 koji uzrokuje kovid-19, verovatno kruže u zemljama južne Azije.
- Ne bi trebalo da ih tražimo samo u Kini, već i u zemljama južne Azije - rekla je Ši kojoj je nadimak "žena šišmiš" jer se specijalizirala za proučavanje korona virusa kod slepih miševa piše "Guardian".
Zengli i njene kolege za sada nisu uspeli da otkriju ove viruse kod domaćih ili divljih životinja na području Vuhana, glavnog grada provincije Hubei. Rekla je da ako je posrednik u širenju kovida-19 bio ljuskavac, kao što su to neki predložili, tada je moguće da je virus kovida-19 prešao sa slepih miševa na njih izvan granica Kine - budući da svi ljuskavci u Kini zapravo dolaze putem krijumčara iz drugih azijskih država, uključujući Indiju.
Međutim, virolog Dejvid Robertson sa Univerziteta u Glazgovu i dalje smatra da bi istraga o poreklu virusa koji je uzrokovao pandemiju kovida-19 trebalo da bude usmerena na Kinu, prenosi Index.hr.
- Prilično smo sigurni da su ljuskavci pokupili virus od slepih miševa nakon što su bili uvezeni u Kinu - rekao je Robertson i dodao kako je istraživanje njegove grupe pokazalo da je Sars-CoV-2 stekao većinu mutacija zbog kojih je mogao preći na ljude dok je još bio u slepim miševima.
(Telegraf.rs)