Kina i dalje ćuti o Bajdenovoj pobedi: Još nisu uputili čestitku, a izgleda i da neće

Peking izgleda pokušava da izbegne bilo kakav potez koji bi dalje mogao da uruši odnose SAD i Kine

Tek ga čekaju muke sa Kinom Foto: Tanjug/AP

Kineska vlada danas je izvrdala da odgovori na pitanje kada će čestitati Džou Bajdenu na izbornoj pobedi. Portparol Ministarstva spoljnih poslova rekao je samo da će se Kina ponašati "u skladu sa međunarodnom praksom".

Prošlo je više od 24 sata otkako su američki mediji proglasili Bajdena pobednikom izbora, a Kina je ostala jedna od retkih zemalja koja još nije uputila čestitku Bajdenu i njegovom timu što su porazili Donalda Trampa, pa se spekuliše da zvaničnici čekaju da Tramp prizna poraz.

Ostalo je još dva meseca da Tramp napusti kabinet, a Peking izgleda pokušava da izbegne bilo kakav potez koji bi dalje mogao da uruši odnose SAD i Kine. Govoreći na konferenciji, portparol Ministarstva Vang Venbin je rekao da je Kina "videla Bajdenovo saopštavanje pobede", piše CNN.

Shvatamo da će ishod opštih izbora biti utvrđen u skladu sa zakonima i procedurama Sjedinjenih Država - rekao je Vang odgovarajući na pitanja novinara.

On je rekao da će se Kina "pozabaviti pitanjem saopštenja (čestitanja) u skladu sa međunarodnom praksom“.

Vang nije precizirao kada bi to moglo da bude, a treba napomenuti da je veliki broj država već čestitao Bajdenu, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, Australiju, Izrael, Francusku i Nemačku.

Sve se ovo vezuje na pisanija kineskih državnih medija, koji su pokazivali oprezan optimizam da bi predsedništvo Bajdena moglo da pomogne u "resetovanju" američko-kineskih odnosa, koji su se znatno pogoršali za vreme Trampovog mandata.

China Daily je u nedelju napisao da bi odnosi mogli da postanu bolji, posebno u sferi trgovine, gde su dve zemlje već dve godine u sukobu, a rešenje problema nije ni na vidiku.

- Pridržavajući se ovog pristupa i jačajući balast svojih trgovinskih veza, dve zemlje mogu da povrate opšte pozitivan zamah koji je karakterisao njihove odnose tokom poslednje četiri decenije - ističe se u tekstu.

Global Times, koji podržava kineska vlada objavio je tekst sa naslovom „Smanjite iluzije o kinesko-američkim odnosima, ali nemojte odustati od napora“, u kojem je preporučio Pekingu da „komunicira sa timom Bajdena što je moguće temeljnije, čineći veće zajedničke napore da povrati kinesko-američke odnose u stanje velike predvidljivosti.

Ipak, zaključuju da Kina u ovom slučaju jedino može da se osloni na samu sebe.

- Kina mora da postane zemlja koju SAD ne mogu da suzbiju ili destabilizuju i učiniti da saradnja sa Kinom bude najbolja opcija za SAD da ostvare svoje nacionalne interese - navodi se u pisanju ovog lista.

Hoće li Bajden umiriti sukobe?

U poslednjim nedeljama kampanje Tramp je i dalje nastavio da "udara" na Kinu, govoreći da nju treba kriviti za pandemiju korona virusa, ili "kineski virus" kako ga od početka zove.

U međuvremenu, državni sekretar Majk Pompeo vrzmao se po Aziji, posećujući Japan, Indiju i nekoliko drugih zemalja na kineskoj periferiji.

- Amerika se suočava sa kineskim izazovom - rekao je Pompeo prošlog meseca, dodajući da je vladajuća Kineska komunistička partija „najveća pretnja slobodi i demokratiji danas".

Analitičari očekuju da će Bajden zauzdati ovu vrstu retorike i zauzeti pragmatičniji pristup Pekingu, čak i ako je podjednako sumnjičav prema kineskom uticaju i rastućoj snazi kao i njegov nekadašnji republikanski rival.

Džef Mun, analitičar i bivši američki diplomata u Kini, rekao je uoči objavljivanja rezultata da očekuje da Bajden nastavi sa „tradicionalnom praksom oslanjanja u velikoj meri na američku međuagencijsku zajednicu i tradicionalne američke saveznike, uvodeći više namernog odlučivanja o SAD-Kina, što je u suprotnosti od Trampove, često hirovite, politike prema Pekingu.

Ipak, on smatra da će problemi i dalje u velikoj meri ostati nerešeni.

Video: Ovde je Trampa sačekala vest da je izgubio izbore

(Telegraf.rs)