Trka u SAD je još neizvesna, a na ovih 5 stvari treba posebno da obratimo pažnju u naredna dva dana
Vodi se tesna borba između Trampa i Bajdena, i dalje se broje glasovi, mada je aktuelni predsednik već proglasio pobedu
Kako izborna noć u SAD-u prelazi u izborno jutro, i dalje više toga ne znamo o rezultatima izbora nego što znamo, piše CNN.
Mada se u ovim izborima aktiviralo više birača nego u poslednjih nekoliko takvih događaja, prvi rezultati zapravo su bili izuzetno predvidljivi. Donald Tramp je osigurao pobede u tradicionalno republikanskim državama, a bivši potpredsednik Džo Bajden postigao je isto u onim državama koje su lojalne demokratama.
Mada je već 4. novembar, još je uveliko neizvestan rezultat predsedničkih izbora i bitke za većinu u Senatu.
Na ovih pet stvari trebali bismo da obratimo obratiti pažnju u sledećih 24-48 sati:
1. Pojas rđe (Rust belt)
Od početka kampanje, Bajden je svojim glasačima govorio da će ući u Belu kuću ako uspe da dobije Mičigen, Viskonsin i Pensilvaniju. Još nije jasno hoće li Bajden da osvoji sve tri države ili samo neke od njih kako bi postigao 270 elektorskih glasova. U ovom trenutku nema sumnje da sudbine Bajdena i Trampa zavise od rezultata u tim državama.
2. Stav građana
Kada je većina Amerikanaca, čak i na zapadnoj obali, krenula na spavanje - Bajden je vodio u prebrojavanju glasova, ali je, s druge strane, Tramp prednjačio u nekoliko ključnih država.
Kako te naizgled kontradiktorne informacije utiču na percepciju građana po pitanju ko će biti budući pobednik? Ako sudimo prema prošlim izborima, čak i jedan glas više ima ogroman uticaj na percepciju javnosti u tom pogledu. Stoga je važno imati na umu da će stav javnosti danas ujutro varirati prema tome jesu li više fokusirani na potencijalno veći broj Bajdenovih elektorskih glasova ili na većinu koju je Tramp dobio u nekim državama.
3. Trampove optužbe
Tramp je inače vrlo aktivan na Tviteru i često putem tog medija deli svoja razmišljanja s javnošću, no bio je relativno tih tokom utorka uveče. No, ubrzo nakon što se nešto iza ponoći Bajden obratio pristalicama u Delavaru, Tramp se oglasio na Tviteru i optužio protivkandidata da želi da ukrade izbore.
- Vodimo, ali oni pokušavaju da ukradu izbore. Nikada im nećemo dopustiti da to učine. Ne može se glasati nakon što se zatvore birališta! - napisao je.
Ova objava potpuno je u skladu s njegovim predizbornim porukama u kojima je tvrdio da je mogućnost glasanja putem pošte u urbanim područjima zapravo dokaz nameštanja izbora.
Naime, zbog pandemije korona virusa, veliki broj američkih glasača odlučio se na glasanje putem pošte te je puno njih (više od 100 miliona) glasalo tim putem dan pre nego što su se otvorila birališta. To znači da će ovoga puta duže trajati prebrojavanje svih glasova. No, to je dokaz da sistem funkcioniše, a ne da je namešten, navodi CNN.
4. Bitka za Senat
Republikanci u Senatu deluju optimistično jer su, kao što je već spomenuto, rezultati izbora još uvek neizvesni. No, izgleda da su danas još uvereniji u svoju pobedu nego juče. Zašto?
Zato što su se dosad stvari razvijale onako kako se očekivalo. Istina, u Koloradu je izgubio republikanski senator, ali to se dogodilo i demokratskom senatoru u Alabami. Matematički gledano, situacija je jutros ista kao i juče uveče: demokratama, ako Bajden pobedi, trebaju tri mesta za većinu, ili četiri u slučaju da izgubi, prenosi Index.hr.
5. Sudska tužba
Tramp je tokom vikenda komentarisao plan Pensilvanije da broji glasačke listiće i nekoliko dana nakon zatvaranja birališta.
- Čim završe izbori, dovodimo advokate - kazao je predsednik.
Još uvek nije poznato šta tačno Trampov advokatski tim namerava da preduzme protiv onih država, poput Pensilvanije, koje nameravaju da nastave s brojanjem glasova do petka ujutru.
Tramp se već neko vreme koristi pretnjama sudskom tužbom kako bi zamutio vode ili zastrašio ljude. To, naravno, neće biti tako lako kada je u pitanju zakonitost izbora. Bajden i njegov pravni tim oštro će reagovati na svaki pokušaj da se zaustavi prebrojavanje glasačkih listića ili da se oni ponište.
A onda će se celi problem prebaciti na advokate i sudije, kao što se to već dogodilo u predsedničkoj trci 2000. godine. Tada je Bušov pravni tim odneo pobedu koja je tadašnjem guverneru Teksasa omogućila i vodeći položaj u Beloj kući. Ostaje da se vidi ko bi mogao da pobedi u mogućoj predstojećoj pravnoj borbi na ovim izborima, zaključuje CNN.
Kako izgleda dan nakon glasanja pratite uživo u našem blogu.
(Telegraf.rs)