QAnon stigao u Evropu: Kako je pandemija pomogla širenju opasne teorije zavere?
Broj tvitova povezanih sa ovom teorijom porasli su sa pet miliona u 2017. na 12 miliona širom sveta ove godine, sa Nemačkom na petom mestu i Velikom Britanijom na drugom, iza SAD
"Prsten pedofila koji obožavaju sotonu, na čelu sa istaknutim demokratama koji navodno kidnapuju, zlostavljaju i jedu decu - a piju i njihovu krv u pokušaju da žive večno. Predsednik Donald Tramp bori se sa ovom zlom grupom, što dovodi do dana obračuna koji uključuje masovno hapšenje političara i javnih ličnosti, među kojima su Džordž Soroš, Bil Gejts, Tom Henks i Opra Vinfri" - ovaj neobični scenario, koji očigledno nije zasnovan na činjenicama, teorija je QAnon-a, jedne od najbizarnijih teorija zavere u modernom vremenu. Nastala je na mrežama u SAD i brzo prešla u stvarni svet - a sada je postala globalna, raširila se u Evropi i pojačana pandemijom korona virusa.
Plakati QAnon-a sa sada zloglasnim Q simbolom prvi put su se pojavili u Evropi na demonstracijama protiv mera uvedenih zbog korona virusa u Berlinu, Londonu i Parizu.
U avgustu u Berlinu desničarski ekstremisti mahali su QAnon banerima i zastavama Trećeg rajha 1871-1918. dok su pokušavali da upadnu u zgradu nemačkog parlamenta, prenosi Euronews.
Ranije ovog meseca bilo je i velikih demonstracija u nemačkom gradu Konstanc protiv vladinih mera uvedenih zbog korone. Iako nije bilo prepoznatljivih simbola ektremizma, simboli QAnon teorije bili su i te kako prisutni, prenosi medij.
Jedan demonstrant rekao je da nemačka vlada pokušava da podeli ljude uvođenjem mera.
- Postoji velika kontrola države. Stojim ovde zbog svih ljudi, kao i zbog QAnona, jer i QAnon kaže da smo sve više i više podeljeni - rekao je demonstant.
Istraživači koji proučavaju teorije zavere kažu da je pandemija delovala kao katalizator za povećanje popularnosti QAnona, zbog neizvesnosti koju je doneo Kovid-19 i zbog nebulozne, podmukle prirode QAnona.
Čajn Lab, urednik NewsGuard-a, organizacije koja jeo objavila detaljan izveštaj QAnon fenomena u Evropi, kaže da je ova teorija dovoljno fleksibilna da pojedinac može da je protumači i prilagodi.
- To je svojevrsna meta-zavera i obuhvata mnoštvo različitih ideja, teorija koje vrlo lako mogu da se prevedu. Ideju da ovu duboku državu vode svetske elite i da radi protiv spasitelja, koju predstavlja nekoliko belih šešira u svetu sa Donaldom Trampom i drugima, tako je lako prevesti. Za Francuze Makron je opisan kao pijun Duboke države, dok je za Nemce Markelova marioneta Duboke države - objasnio je on.
Iako je QAnon sada prešao u stvaran svet, sa ljudima na demonstracijama u Evropi, prvo je negovan na društvenim mrežama. Broj tvitova povezanih sa ovom teorijom porasli su sa pet miliona u 2017. na 12 miliona širom sveta ove godine, sa Nemačkom na petom mestu i Velikom Britanijom na drugom, iza SAD.
Čajn Lab kaže da je ovaj porast dramatičan.
- Identifikovali smo oko 450.000 pratilaca širom Evrope na nalozima, grupama, stranicama na društvenim mrežama i sajtovima povezanih sa QAnon-om. U Evropi je započeo krajem 2019, početkom 2020. i za samo nekoliko meseci uspeo je da zadivi veliki broj pratilaca - govori on.
QAnon se zalaže za Q-Anonymous, gde Q može da bude neko iz Trampove administracije vojnoobaveštajna ličnost ili možda visoki službenik bezbednosti sa Q-dozvolom - najvišim nivoom bezbednosne dozvole koji zahteva američko Ministarstvo energetike, kako bi se pristupilo poverljivim informacijama o nuklearnom oružju.
Mnoge društvene platforme preduzele su mere protiv širenja QAnon-a - Tviter je zabranio 7.000 najvirulentnijih naloga, ali je preko 93.000 i dalje aktivno.
FBI je identifikovao QAnon kao domaću teorističku pretnju. U SAD pokret je povezan sa ubistvom, odvojenim oružanim sukobom, a takođe i sa nekoliko hapšenja.
U Evropi njegove pristalice uglavnom dolaze sa krajnje desnice, posebno iz Nemačke.
QAnon u SAD otvoreno podržava preko 20 republikanskih kandidata koji se kandiduju za Kongres. Predsednik Tramp se nije distancirao od pokreta, čak ni nedelju dana pre predsedničkih izbora.
U SAD, diskusija o QAnonu je prodrla u politički mejnstrim. Kada su predsednika Donalda Trampa pozvali da se odrekne grupe na predsedničkoj debati prošlog meseca, prvo je rekao da "ne zna ništa o QAnonu" da bi potom dodao: "Znam da se žestoko protive pedofiliji i slažem se sa njima po tom pitanju".
(Telegraf.rs)