Jermeni uzvraćaju udarac za Stepanakert: Pogledajte granatiranje azerbejdžanskog grada

Snage Jerevana udarile su na region Agdam

Ne jenjavaju sukobi azerbejdžanskih i jermenskih snaga u Nagorno-Karabahu. Kako javljaju svetski mediji, i sinoć je granatirana prestonica samoproklamovanog regiona Stepanekert, a kao odgovor snaga Jerevana, stigao je udar na region Agdam u Azerbejdžanu.

- Teritorija rejona Agdam podvrgnuta je napadu Oružanih snaga Jermenije - saopštilo je ministastvo odbrane Azerbejdžana.

Na društvenim mrežama pojavili su se video snimci kako je za vikend izgledao napad na grad Gendže, koji je u nekoliko navrata bio na meti snaga iz Jerevena.

Podsećanja radi, dve strane bile su na pregovorima u petak u Rusiji na poziv predsednika te zemlje Vladimira Putina. Posle razgovora zvanični Baku i Jerevan dogovorili su se o prekidu vatre radi razmene zaroboljenika i tela mrtvih.

Sa druge strane, kako javljaju mediji, prekid vatre nije bio ispoštovan, te su se i pored dogovora nastavila ratna dejstva.

Istorijat sukoba

Sukobu u regionu Nagorno-Karabah izbili su krajem septembra kada su jermenske snage oborile dva helikoptera i tri drona azerbejdžanske vojske.

Zvanični Jerevan prvobitno je okrivio Azerbejdžan da je granatirao civilne mete, a sukobi su se ubrzo rasplamsali i rezultovali pogibijom civila i vojnika sa obe strane.

Odnosi dve bivše članice SSSR-a pod tenzijom su još od 1991. godine kada su jermenske snage ušle u Nagorno-Karabah, teritoriju koju međunarodna zajednica priznaje kao deo Azerbejdžana.

Donete su četiri rezolucije Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija i dve Generalne skupštine UN u kojima se traži hitno povlačenje jermenskih trupa iz Nagorno-Karabaha, gde većinsko stanovništvo čine Jermene.

Nagorno-Karabah se jednostrano otcepio od Azerbejdžana, ali nije međunarodno priznat kao država, jedino ga priznaje.

Video: Ruševine crkve Svetog Hrista spasitelja u Nagorno Karabahu nakon granatirana

(Telegraf.rs)