"Belorusija je upozorenje": Moldavija se sprema za izbore, preti joj scenario iz Minska?
Predsednički izbori biće održani 1. novembra, a Maja Sandu će izaći na crtu trenutnom predsedniku Igoru Dodonu
Upitana da prokomentariše budućnost Moldavije, Maja Sandu je jasna. Kaže da će jedino "čišćenje političke klase" rešiti problem u ovoj zemlji. Ipak, nije prošlo mnogo vremena od kada je sama Sandu bila deo te političke klase. Bila je ministar obrazovanja od 2012. do 2015, a onda od juna do novembra 2019. premijerka, sve dok joj parlament nije izglasao nepoverenje. Sandu (48), proevropska nekadašnja savetnica Svetske banke sada pokušava da se vrati u politiku. Već 1. novembra izlazi na crtu Igoru Dodonu, koji je na mestu predsednika od 2016. godine.
Kako piše Euronews, poput mnogih zemalja Balkana i istočne Evrope, Moldavija je razapeta između dve sile: na zapadu Rumunije i Evrope i na istoku - Rusije. Dodon je proruski nastrojen i trudi se da neguje veze sa Vladimirom Putinom.
Suprotno tome, Sandu se smatra proevropskim kandidatom, koja budući put Moldavije vidi kod susedne Rumunije u pogledu evropskih integracija.
- Prvenstveno smo zainteresovani za sprovođenje odredbi Sporazuma o pridruživanju EU, koji za cilj ima poboljšanje kvaliteta upravljanja institucija, dobrobit i bezbednost građana - kaže ona.
"Slobodna i napredna evropska zemlja"
Moldavija je potpisala Sporazum o pridruživanju sa EU 2014. godine nakon ekonomskog embarga protiv te zemlje od strane Rusije. Sada 70 odsto izvoza Moldavije ide na evropska tržišta.
- Moldavski građani osećali su evropsku podršku tokom godina, videli su kako EU šalje pomoć, sredstva i resurse. Naročito tokom ove pandemije, rumunska i evropska podrška je bila korisna. Ljudi vide razlike i žele da žive u slobodnoj i prosperitetnoj evropskoj zemlji. I mi smo spremni za ovu promenu - rekla je ona.
Čak i za jednu malu zemlju, moldavske proevropske stranke su dobro povezane u Briselu.
- Kada me neko u Evropi pita da li vredi podržati Moldaviju, odmah odgovaram: Da! A kada neko pita ko najbrže može dovesti Moldaviju do uspega, odmah odgovaram: Maja Sandu - rekao je Donald Tusk, predsednik Evropske narodne partije.
Međutim, od 1991. godine, kada je Moldavija proglasila nezavisnost od Sovjetskog Saveza, proruski i nacionalistički političari koriste veze sa Zapadom, posebno sa NATO, za plašenje određenih kategorija građana u moldavskom društvu. U stvarnosti, kaže Sandu, veze Moldavije sa transatlantskim savezom su uvek bile jake, bez obzira na stranku koja je na vlasti.
- Dodon pokušava da iskoristi ove strahove da mobiliše svoje biračko telo. Međutim, postoji doza licemerstva jer je Moldavije u institucionalnim vezama sa severnoatlantskim savezom. Poslednjih godina je nekoliko vlada prihvatilo saradnju sa NATO - kaže ona.
Takođe, kaže da nije evroskeptik "da bise fokusirala na navodne neuspehe evropskog projekta na zapadnom Balkanu".
Ako bude izabrana, Sandu želi da obnovi odnose sa susednom Rumunijom i Ukrajinom, koje je oštetio Dodon, koji nije posetio nijednu od ove dve zemlje od kad je izabran 2016. godine.
- Vreme je da ponovo pokrenemo dinamičnu, odgovornu spoljnu politiku, u korist građana Moldavije. Ne nameravamo da se fokusiramo samo na jačanje odnosa sa razvojnim partnerima na Zapadu, a takođe ćemo raditi na rešavanju problema u odnosima sa Ruskom Federacijom, polazeći od interesa naših građana - navela je ona.
"Belorusija bi trebalo da bude upozorenje Belorusiji"
Razlika u mišljenju između Sandu i njenog suparnika nije ništa manje očigleda i kada je reč o reakcijama na događaje u Belorusiji. Dodon je jedan od malobrojnih lidera koji su Aleksandru Lukašenku čestitali na uspehu na nedavnim izborima.
Sandu kaže da Belorusija služi kao "upozorenje za Moldaviju".
- Događaji u Belorusiji postaju izuzetno relevantni za Moldaviju. Poruka koja dolazi je da danas postoji "nulta tolerancija" na prevaru narodne volje - dodala je.
Osim predsedničkih 1. novembra, Sandu će morati da obrati pažnju i na parlamentarne izbore koji će uslediti nakon toga.
- Trenutni parlament više ne predstavlja volju naroda i izgubio je svoj legitimitet, jer su poslanici posvećeni interesnim grupama, a ne nacionalnom interesu - navodi ona.
Moldaviju trenutno predvodi koalicija proruske Socijalističke partije (PSRM) i Demokratske partije (PDM).
(Telegraf.rs)