Dizni na meti kritika jer je snimao Mulan u delovima Kine u kojima su Ujguri nasilno zatvoreni
Još ranije fanovi u nekim azijskim zemljama pozvali su na bojkot filma nakon što je glavna glumica u njemu podržala nasilje policije nad demonstrantima u Hongkongu
Dizni se našao na meti kritika jer je novi film "Mulan" snimao u delovima Kine u kojima je vlada optužena za ozbiljno kršenje ljudskih prava.
Kako prenosi BBC, Dizni se poslednji put zahvalio vladinoj bezbednosnoj agenciji u provinciji Sinkjang, gde je oko milion ljudi, većinom muslimanskih Ujgura, zatvoreno.
Film "Mulan" već se susreo sa bojkotom nakon što je glavna glumica u njemu podržala policiju u Hongkongu i hapšenje demonstranata.
Dizni još uvek nije komentarisao kritike zbog lokacije.
Sa druge strane, Kina kaže da su kampovi u provinciji Sinkjang neophodni kako bi se osigurala bezbednost.
"Mulan", jedno od najvećih filmskih ostvarenja objavljenih ove godine, rimejk je priče iz 1998. godine o devojci koja zauzima očevo mesto u vojsci.
Međutim, fanovi u nekim azijskim zemljama pozvali su na bojkot nakon što je glumica Lju Jifej, rođena u Kini, podržala policiju u Hongkongu, a koja je optužena za nasilje nad prodemokratskim protestantima tokom proteklih meseci.
A onda su u ponedeljak korisnici na društvenim mrežama primetili da se Dizni zahvaljuje brojnim vladinim agencijama u Sinkjangu, uključujući i biro za javnu bezbednost u gradu Turpan.
Biro za javnu bezbednost u Turpanu ima zadatak da vodi kineske kampove za "prevaspitavanje" u kojima su Ujguri u pritvoru, rekao je kineski stručnjak Adrijan Zenz za BBC.
- To odeljenje koje je Dizni imenovao odgovorno je za proizvodnju državne propagande u regionu - dodao je on.
Veruje se da je milion Ujgura nasilno zatvoreno u kampovima sa visokim stepenom bezbednosti proteklih godina.
Procureli dokumenti i svedočenja onih koji su preživeli kampove otkrivaju da su zatvorenici zaključani, kažnjavani i mučeni, tvrdnje koje Kina odbacuje kao "lažne vesti".
Zenz je opisao Dizni kao "međunarodnu korporaciju koja profitira u senci koncentracionih logora".
Svetski kongres Ujgura tvitnuo je kako je "u novom Mulanu Dizni zahvalio birou za javnu bezbednost u Turpanu, koji je uključen u koncentracione logore u istočnom Turkistanu".
- U Turpanu je otvoren prvi "kamp za prevaspitavanje", u koji su zatvoreni ljudi koji nose brade ili žene koje nose velove - dodao je stručnjak.
Režiserka Mulana Niki Karo 2017. godine je na Instagramu objavila fotografiju iz prestonice Sinkjanga. Tim iza filma izjavio je ranije kako je proveo nekoliko meseci u ovoj kineskoj provinciji istražujući lokacije za snimanje.
(Telegraf.rs)