Slučaj trovanja Alekseja Navaljnog: Ko je još preživeo napad novičoka?
Navaljnom je pozlilo 20. avgusta na letu Tomsk - Moskva. Dok nemački stručnjaci tvrde da je ruski opozicionar otrovan novičokom, ruski lekari to opovrgavaju
Slučaj navodnog trovanja ruskog opozicionara Alekseja Navaljnog i dalje privlači veliku pažnju svetske javnosti.
Navaljnom je 20. avgusta pozlilo na letu Tomsk - Moskva, a pošto mu se stanje ubrzo pogoršalo, pilot je morao prinudno da sleti u Omsk, gde je žestoki kritičar predsednika Rusije Vladimira Putina odmah prebačen u bolnicu. Tada se pojavila informacija da je zapravo otrovan pošto je popio šoljicu čaja u kafiću na aerodromu u Tomskom.
Posle nekoliko sati, nemački lekari stigli su u Omsk, a posle par dana transportovali su Navaljnog u bolnicu u Berlinu gde je nastavljeno njegovo lečenje. Veliku prašinu podiglo je saopštenje nemačkih lekara, kao i vlade te zemlje, da je ruski političar zapravo otrovan nervnim agensom iz grupe “novičok”.
Lekari u Nemačkoj danas su saopštili da se Navaljni oporavlja, odnosno da je izašao iz hemijski indukovane kome.
Međutim, zakljčcima nemačkih stručnjaka protive se ruski lekari, a u prilog tome ide i izjava kreatora “novičoka”, koji je istakao da Navaljni ne bi ni preživeo da je kojim slučajem bio otrovan tim nervnim agensom.
Navaljni, međutim, nije jedini koji je preživeo trovanje novičokom.
Slučaj porodice Skripalj
U martu 2018. godine, bivši ruski obaveštajac Sergej Skripalj, koji je u Rusiji osuđen za špijunažu za Veliku Britaniju, i njegova ćerka Julija, otrovani su nervnim agensom u Velikoj Britaniji.
Kako su tada pisali britanski mediji, do napada je u gradiću Solzberi u njihovom stanu. Britanija je za taj incident okrivila Moskvu, koja je odbacila te optužbe. U prilog tome ide i izjava ministra spoljnih poslova Rusije Sergeja Lavrova, koji je tada rekao da je dobio dokumente od švajcarske vlade koji ukazuju da je agens zapravo napravljen na Zapadu.
Skripalj i njegova ćerka preživeli su trovanje novičokom, a prema nekim spekulacijama, oni su dobili novi identitet. Neki mediji pak tvrde da njih dvoje sada žive na Novom Zelandu.
Otrovao se i detektiv
Takođe, pored porodice Skripalj, novičok se našao i u telu detektiva Nika Bejlija, koji je došao na lice mesta kada je policija dobila informaciju o tome da su ruski državljani otrovani.
Prema navodima britanskih medija, on je otrovan nervnim agensom tako što se uhvatio za kvaku od ulaznih vrata stana, na kojoj se navodno nalazila otrovna supstanca. Bejli je opisao kroz kakvu je agoniju prolazio tokom oporavka, pošto je morao jedan period da provede u bolnici na lečenju.
- Zenice su mi bile kao čiode, sve vreme sam se preznojavao i bilo mi je hladno. Imao sam halucinacije i povraćao sam - opisao je ovaj detektiv i kazao je da se plašio za svoj život kada je video kroz šta prolaze Skripalji.
Šta je novičok?
U pitanju je nervni agens razvijen u SSSR-u i na ruskom jeziku znači "pridošlica" jer se odnosi na grupu naprednih nervnih sredstava koja su razvijena tokom 70-ih i 80-ih. Poznat je i kao hemijsko oružje četvrte generacije.
Postojanje Novičoka prvi put je u javnost izneo hemičar dr Val Mirzainov još devedesetih godina u ruskim medijima. Kasnije je izbegao u SAD gde je hemijsku formulu objavio u svojoj knjizi "Državne tajne".
Ovi nervni agensi su dizajnirani tako da se izbegne otkrivanje od strane međunarodnih inspektora, a otrovniji su drugih čak pet do osam puta.
- Ovo je opasnije i sofisticiranije sredstvo od sarina ili VX-a i teže ga je prepoznati - ističe profesor Gari Stivens, stručnjak za farmakologiju sa Univerziteta u Redingu.
(Telegraf.rs)