Preko milion Kineza živi pod zemljom: Tuneli izgrađeni u vreme Hladnog rata i danas su spas za neke
Izgradnja podzemnog grada pod nazivom "Dandžn" počela je 1969. godine kada je pretnja nuklearni ratom bila na vrhuncu
Preko milion ljudi živi u podzemnim tunelima u Kini 50 godina nakon što su izgrađeni kao sklonište tokom Hladnog rata. Radnici sa niskim primanjima sada zauzimaju ovaj prostor koji pokriva skoro 50 kvadratnih kilometara, piše Dejli mejl.
Izgradnja podzemnog grada pod nazivom "Dandžn" počela je 1969. godine kada je pretnja nuklearni ratom bila na vrhuncu.
Te godine je lider kineske Komunističke partije Mao Cedung naredio građanima "da iskopaju tunele, uskladište hranu i spreme se za rat".
Izgrađeno je 10.000 bunkera, a kada se nuklearna pretnja nije ostvarila, radnici i studenti su nastavili da žive u njima.
Uslovi života unutar bunkera su samo osnovni, uz mnogo buđi i ustajalog vazduha zbog nedostatka ventilacije.
Iako ima struje, vodovoda i kanalizacije, daleko je od bilo kakvog luksuza. Oni koji žive u bunkerima često dele spavaće sobe, spavaju u krevetima na sprat, a kuhinje i kupatila su prepuni i prljavi.
Život u ovim podzemnim bunkerima je praktično nezakonit s obzirom na zakon vlasti Pekinga iz 2010. godine nakon što su postavljena pitanja bezbednosti.
Ipak, mnogi nastavljaju da naseljavaju ovaj prostor, a rast cena stanarine tera mnoge radnike koji ne rade u svom gradu da žive upravo u ovim tunelima.
- Dobro mi je ovde jer se bojim siromaštva. Mnoge moje kolege žive iznad zemlje, ali ja mislim da je to previše udobno, ovo mesto me tera da radim napornije - rekao je Cei Kuan koji živi u jednom podzemnom apartmanu za Al Džaziru.
(N. Z.)