Svedoci smo novog Hladnog rata: Nemačka je na prvoj liniji fronta, a prete joj Rusija i Kina
Istraživanje ističe da ko god da zameni sledeće godine Angelu Merkel na mestu kancelara Nemačke, jedan od glavnih zadataka za tu individuu biće otkrivanje slabosti te zemlje prema Kini i Rusiji
Nemačka je postala glavna meta za kinesku i rusku stranu, čime je najveća ekonomija u Evropi stavljena na “prvu liniju fronta novog Hladnog rata”, stoji u istraživanju britanskog institua “Royal United Services Institute” (RUSI) u Londonu.
Loši odnosi sa Sjedinjenim Američkim Državama su izložile Nemačku potencijalnim pretnjama koje dolaze iz Kine i Rusije, stoji u tekstu ove studije.
- Nemačka je na prvoj liniji fronta ruskih i kineskih hibridnih akcija kako bi ometala odluke i širila uticaj u Evropi. Taktika koju koriste Rusija i Kina se razlikuju. Ruske aktivnosti su mahom političke, odnosno pokušavaju da smanje poverenje građana u demokratske ustanove. Sa druge strane, Kina je fokusirana na ekonomski vid akcije - kaže autor studije Džon Kamfner, novinar i saradnik instituta RUSI.
Istraživanje ističe da ko god da zameni sledeće godine Angelu Merkel na mestu kancelara Nemačke, jedan od glavnih zadataka za tu individuu biće otkrivanje slabosti te zemlje prema Kini i Rusiji.
- Ovo je novi Hladni rat, odnosno nova varijanta predstavlja promene u tehnologiji i geostrateškim položajima. Takođe, promenjena je i uloga Nemačke u odnosu na Hladni rat iz prošlog veka. Tenzije i pretnje sa kojima se Nemačka suočava su sve veće i predstavljaju mikrokosmos globalnih izazova. Tu zemlju čekaju političke i ekonomske opasnosti koje stižu iz Kine - navodi Kamfner u svojoj studiji.
- Sa druge strane, suočava se sa drugačijim opasnostima od Rusije, a nju čine većim delom pitanja sajber bezbednosti. S obzirom da predsednik Donald Tramp ulazi u četvrtu godinu kao predsednik Amerike, Nemačka više nema osećaj da može da se osloni na SAD kada je reč o bezbednosti - dodaje se u istraživanju.
Zavisnost od Kine
Kamfner je u tekstu istakao da izvoz Nemačke u velikoj meri zavisi od Kine, kao i da je povećan broj nemačkih kompanija koje postaju vlasništvo kineskog kapitala.
- Preuzimanje malih i srednjih nemačkih preduzeća od strane Kineza, koja čine motor nemačke ekonomije, uticala je u velikoj meri na novo shvatanje Kine kao strateškog rivala - navodi se u studiji.
Putin i njegova propaganda
Kada je reč o Rusiji, autor istraživanja navodi da je Vladimir Putin zahvaljujući sofisticiranoj propagandi uspeo da skloni Rusiju iz ostataka sovjetskog komunizma koji je bio prisutan u istočnom delu Nemačke, prenosi "Skaj njuz".
- Rusija je koristila nemačke političke stranke kako bi napredovala u strateškim ciljevima. U sklopu toga, raste podrška strankama desnice i levice, odnosno AfD i partije “Die Linke” - navodi se u istraživanju pod imenom “Rusija i Kina u Nemačkoj”.
Merkelova je zauzela čvrst stav prema onome što ona vidi kao neprijateljska aktivnost Rusa, kao što je prisajedinjenje Krima Rusiji 2014. godine. Takođe, uticala je na to da Evropska unija uvede sankcije protiv ruske države, iako su neke članice Unije imale blaži stav prema zvaničnoj Moskvi.
- Loši odnosi između Trampa i Merkelove povećale su slabosti Nemačke kada je reč o potencijalnim pretnjama koje vrebaju od Kine i Rusije - navodi se u istraživanju.
(M. Lj)