Svi su pričali da će zbog Bregzita izgubiti na značaju, a Britanija će možda spasiti svet

Zahvaljujući naučnicima s Oksforda, čitav svet očekuje od Velike Britanije čudo koje će spasiti svet od opasnog virusa

Foto: Tanjug/AP

Kada se raspravlja o tome koje su zemlje najbolje ragovale na pandemiju Covid-19, najčešće se spominju Tajvan, Novi Zeland i Vijetnam. Na prvi pogled, potezi Ujedinjenog Kraljevstva oko suzbijanja pandemije ne čine se impresivnim - Britanija ima jednu od najviših stopa smrtnosti na milion stanovnika, zarazio se i sam premijer koji je potom bio "nedostupan" nedeljama, a Englezi nisu pokazali neki preterani entuzijazam za nošenjem maski, piše Bloomberg.

Međutim, najvažniji faktor globalnog odgovora na pandemiju zasigurno je napredak u biomedicinskom istraživanju, odnosno u potrazi za lekovima i vakcinom, a tu Ujedinjeno Kraljevstvo ima neverovatne rezultate, pa je zasigurno u otkrićima na tom području prvo na svetu po glavi stanovnika.

Steroid deksametazon

Britanski naučnici plasirali su prvi lek za koji je dokazano da smanjuje smrtnost kod pacijenata zaraženih covidom-19. Radi se o finansijski pristupačnom steroidu poznatom kao deksametazon.

Ustanovljeno je da male doze ovog kortikosteroida mogu smanjiti smrtnost za trećinu kod onih pacijenata koji su bili na respiratorima. Za one zaražene koronavirusom koji su primali kiseonik taj lek je smanjio verovatnost smrtnog ishoda za jednu petinu.

Deksametazon se sada širom sveta koristi pri lečenju koronavirusa, a mogu da ga priušte i siromašne zemlje. Ovaj lek testiran je i u Španiji, ali prvi značajan napredak imali su britanski stručnjaci.

Ilustracija: Nikola Jovanović

Vakcina protiv korona virusa

Vodeći kandidat za potencijalnu vakcinu protiv covida-19 takođe dolazi iz Ujedinjenog Kraljevstva.

U ponedeljak je na naslovnicama medija odjeknula vest da su naučnici Oksforda u saradnji s farmaceutskom kompanijom AstraZeneca uspešno sproveli prvu i drugu fazu kliničkih testiranja (testiranja na ljudima) vakcine protiv korona virusa i da je ono izazvalo sigurnu imunološku reakciju kod 1.000 pacijenata.

Vakcina je u roku od 14 dana nakon davanja izazvala reakciju T stanica (belih krvnih stanica koje mogu da napadnu stanice zaražene virusom SARS-CoV-2) te u periodu od 28 dana nakon vakcinisanja reakciju protivtela koja mogu da neutrališu virus.

- Najjači imunološki odgovor uočili smo kod onih 10 ispitanika koji su primili dve doze vakcine, što ukazuje na to da bi to mogla biti dobra strategija u prevenciji zaraze - kazao je imunolog Endru Polard koji učestvuje u ovom istraživanju.

Britanske vlasti spominju brojku od milion doza koje bi mogle da budu spremne do jeseni, mada je do sada bilo uobičajeno da za razvoj efikasne vakcine treba više godina truda i testiranja. Mnogi su se zapitali kako je onda Oksford uspeo tako brzo da razvije vakcinu. Odgovor leži u dobroj pripremi i ulaganju u raznolika potencijalna istraživanja.

Oksfordov Institut Džener, koji je odigrao ključnu ulogu u razvoju vakcine, već je pre radio na drugim istraživanjima povezanim s covidom-19 i imao predznanje o tome koje bi potencijalne vakcine za koronavirus mogle biti bezopasne za ljude.

Na putu da spase svet

Ukratko, i najbolji lek i najbolja potencijalna vakcina za koronavirus dolaze iz Velike Britanije, piše Bloomberg.

Drugi vodeći kandidat u trci razvoja lekova i vakcina protiv koronavirusa najverovatnije je SAD koji je proizveo antivirusni lek remdesivir i radi na širokom nizu kandidata za vakcinu.

Kritičari Bregzita često su naglašavali kako će Britanija izlaskom iz EU postati manje značajna zemlja. A u međuvremenu, Ujedinjeno Kraljevstvo je na dobrom putu ka tome da spasi ceo svet.

Video: Lončar: Očekujem da će se građani protiviti primanju vakcine

(Telegraf.rs)