Devet godina od Brejvikovog krvavog pohoda: U napadima u Oslu i ostrvu Utoja ubijeno 77 ljudi
Napadi su proglašeni najgorim činom nasilja u Norveškoj nakon Drugog svetskog rata
Norveška je održala komemoraciju u spomen na devetu godišnjicu terorističkog napada desničarskog ekstremiste u kojemu je ubijeno 77 ljudi u Oslu i na ostrvu Utoja, obećavši da će se boriti protiv netolerancije.
- Ponavljamo reči "nikad više" kako bismo se podsetili svog obećanja: da ćemo se svaki dan boriti za vrednosti koje teroristi žele da napadnu - rekla je premijerka Erna Solberg u vladinoj četvrti u Oslu.
U avgustu 2012. godine desničarski ekstremista Andres Behring Brejvik osuđen je na 21 godinu zatvora za bombaški napad, kao i pucnjavu 22. jula 2011. u Oslu i u kampu mladih laburista na ostrvu blizu glavnog grada.
Napadi su proglašeni najgorim činom nasilja u Norveškoj nakon Drugog svetskog rata.
Ina Larvik, čelnica mladih laburista, rekla je da "mržnja uzima živote. No znamo da je najbolji protivotrov za mržnju ljubav, nada i zajedništvo."
Larvik je pogođena četiri puta tokom napada u kampu mladih na otoku Utoja, gde je Brejvik ubio 69 ljudi, uglavnom mladih, u svome ubilačkom pohodu. Osam drugih je ubijeno autobombom koju je Brejvik postavio u vladinoj četvrti u Oslu.
Imena žrtava pročitana su tokom ceremonije.
Solberg i drugi govornici takođe su spomenuli prošlogodišnji napad na džamiju blizu Osla.
Norvežanin Filip Manshaus nedavno je osuđen zbog pucnjave u džamiji 10. avgusta i zbog ubistva usvojene polusestre kratko pre napada.
Zbog koronavirusa broj posetilaca je bio ograničen, a ceremonija skromna. Među gostima su bili čelnik Laburističke stranke Jonas Gar Store i generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg, premijer za vreme napada.
(Telegraf.rs/Hina)